Прочитај ми чланак

САД ПЛАНИРАЈУ ДА УХАПСЕ и депортују око 150 Срба из Босне

0

sad sloboda

Влада Сједињених Америчких Држава припрема велику акцију хапшења током које планирају, према писању америчких медија, да ухапсе и депортују око 150 избеглица из БиХ, који годинама живе у Америци. Реч је, готово искључиво о Србима, за које амерички истражни органи сматрају да су умешани у ратне злочине. Америчке имиграционе службе верују да ће број депортованих бити повећан на 600, пише РТРС.

Нико од тих људи није ратни злочинац, једини њихов грех је што у формуларима за добијање избегличког статуса и дозволе за стални боравак у САД нису навели да су били припадници „оружаних снага“ у бившој домовини, чиме су прекршили имиграционе законе – кажу у српској заједници у Америци.

Постављају питање зашто се не примењују исти стандарди и за припаднике ХВО-а и тзв. Армије БиХ.

– Нико од људи које већ десетак година прогањају и изводе пред суд није ни осумњичен ни осуђен за ратне злочине. Гоне их само због тога што су носили униформу Војске Републике Српске или Српске војске Крајине – каже Обрад Кесић, шеф Представништва Републике Српске у Вашингтону.

Тим поводом обраћали су се, каже, администрацији америчког председника и Стејт Департменту.

– Тада смо изнели став да је ово дискриминација. Нажалост, нисмо добили одговор каквом смо се надали, а то је да престане малтретирање људи – каже Кесић.

Шта је „страна војна формација“?

Адвокати који бране оптужене Србе кажу да су имиграциони формулари веома компликовани и збуњујући, што је потврдио и суд у Чикагу. Већина се нашла на оптуженичкој клупи због једног питања: „Да ли сте некад служили у некој страној војној формацији?“.

– За њих, Војска Републике Српске сигурно није била “страна војна формација” већ једина војна формација. И зато би одговарали негативно, међутим из америчке перспективе то је страна оружана сила – каже Пол Ђуришић, адвокат који брани Србе којима прети депортација.

Ђуришић каже да су се неки од њих плашили да им неће бити одобрен улазак ако наведу да су били у војсци, а некима су такав одговор саветовале међународне организације које су им помагале око усељења.

Шта каже закон?
По америчком закону, за фалсификовање имиграционих докумената предвиђена је казна затвора и до тридесет година и депортација по кратком поступку, одмах после издржане казне. То је пракса која се примењивала и у протеклих 30-так изручења грађана БиХ из Америке и требало би очекивати да буде примењена у свим наредним предметима.

Амерички адвокат указује на непотпуност и недоследност истраге јер се, како каже, не истражује свих 120.000 усељеника који су у Америку дошли од 1992. до 2002. године већ само они који су били припадници Дринског корпуса. Имиграционе власти, каже, знају где су сви ти људи били и шта су радили, ова хапшења су само представа за јавност.

Ђуришић наглашава да је највећи проблем је што та истржана јединица има мисију која губи средства од Конгреса и понестаје им новаца. Сада, овим акцијама, покушавају да се врате у фокус јавности и медија и тако обезбеди средства и посао. То су, каже, људи који су оформљени због лова на нацисте, а нациста више нема.

Кључни човјек у овој сведржавној рацији, како се међу Србима у Америци карактерише ова акција, јесте Ричард Батлер, функционер у Министарству безбедности. Батлер је претходно шест година радио у Хашком трибуналу, где је као истражитељ био шеф тима за проналажење доказа за злочине почињене у Сребреници.

– Према нашим сазнањима, он је та особа која је донела спискове… – каже Обрад Кесић.

У борачким организацијама у Републици Српској не крију огорчење, али нису ни изненађени поступцима у САД. Истичу, ипак, да су немоћни да ураде нешто по том питању.

(Вести онлајн, Фото: Ројтерс)