Прочитај ми чланак

САБОР СПЦ о ВАКЦИНАЦИЈИ: Уважити разлоге медицине, али и бојазан родитеља

0

Сабор Српске православне цркве саопштио је да је на управо завршеном заседању разматрао стање СПЦ у државама створеним на "развалинама" бивше Југославије, при чему је констатовано да су "анимозност и дискриминација у односу на нашу Цркву присутне, у већој или мањој мери, готово свуда".

„У Хрватској, Босни и Херцеговини, Северној Македонији, а нарочито у Црној Гори, где је недавно потврђен антиевропски и антицивилизацијски предлог закона о Црквама и верским заједницама“, наведено је у саопштењу објављеном на сајту Информативне службе СПЦ.

У саопштењу се наводи да се „тим нацртом закона специјално и намерно дискриминишу Епархије црногорско-приморска и будимљанско-никшићка, а предвиђа се чак и отимање светих храмова и њихово проглашавање за власништво државе“.

„Таква решења укидају неотуђиво право грађанина на слободу вероисповести и савести и представљају директно мешање у унутрашње црквене послове. Ту су и покушаји насилног одузимања светињâ у корист канонски и реално непостојеће ‘Црногорске Православне Цркве'“, речено је у саопштењу.

Сабор је оценио да су односи са Римокатоличком Црквом и са Црквама Реформације у Србији, као и са Исламском заједницом Србије, традиционално добри и коректни, „што се, нажалост, не може рећи за односе са одређеним круговима Римокатоличке Цркве у Хрватској и Исламске заједнице у Босни и Херцеговини“.

Врх СПЦ је „по ко зна који пут изразио своју запрепашћеност и огорченост услед неканонских упада епископâ и свештеника Румунске Православне Цркве у епархије Српске Православне Цркве у Источној Србији“.

У саопштењу се истиче да је „највећи проблем Православне Цркве данас црквени раскол у Украјини и промашени покушај Цариградске Патријаршије да тај проблем реши ‘преко колена’, на своју руку, без дијалога са канонском Црквом у Украјини и са Руском Православном Црквом као целином и без свеправославног саветовања“.

„С тим у вези, Сабор остаје при свом досадашњем ставу: наша Црква не признаје новоустановљену парацрквену структуру у Украјини, на чијем челу су грађани Денисенко и Думенко, а налази се у литургијском и канонском општењу само и искључиво са канонском Украјинском Православном Црквом, на чијем челу се налази Његово Блаженство митрополит Онуфрије, и са свим осталим канонским Православним Црквама“, наводи се у саопштењу са саборског заседања.

У саопштењу се наводи, поводом јавних ставова за обавезну вакцинацију деце или против ње, да Сабор „сматра да треба уважити разлоге научне медицине, али и бојазан родитеља од њеног примања“.

Такође, у саопшењу је речено да су на позив Сабора, Патријаршију посетили председник Србије Александар Вучић и председавајући Председништва Босне и Херцеговине Милорад Додик.

„Сабор је са дужном пажњом саслушао излагања двојице српских лидера о стању и проблемима нашег народа у Србији и Републици Српској, али и шире, као и о напорима и неравноправној борби са моћницима за очување Косова и Метохије у саставу Србије и о подршци и свеобухватној помоћи државе Србије нашем народу да опстане на најсветијој српској земљи, Косову и Метохији“, речено је у саопштењу.

Они су обавестили Сабор и о „братској сарадњи државних органа, образовних и културних установа и свих осталих носилаца јавне одговорности у Србији и у Републици Српској, на добро нашег народа са обе стране Дрине и на његово опште добро, ма где да живи“.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!