Прочитај ми чланак

РУСКИ ПАТРИЈАРХ: Сабор на Криту не може бити признат свеправославним

0

У Москви, 22. децембра, одржан је сабор Московске епархије на којем се традиционално расправља о текућим питањима поменуте епархије.

4

Москва, 23. децембар 2016

У Москви, 22. децембра, одржан је сабор Московске епархије на којем се традиционално расправља о текућим питањима поменуте епархије.

Као епархиjски архијереј Московске епархије Његова Светост патријарх Кирил представио је свој извештај. Патријарх је посебну пажњу посветио Сабору на Криту, који је одржан од 18. до 26. јуна 2016. године, уз учешће представника једног броја Помесних Цркава.

– «Од свих догађаја у години која је на измаку, главна тема у сфери односа међу православним Помесним Црквама била је припрема Свеправославног Сабора», истакао је патријарх.

5

Преносимо у потпуности обраћање патријарха на ту тему:

«У јануару ове године учествовао сам у Сабору поглавара Православних Цркава у Шамбезију. Наредног месеца, у фебруару, Архијерејски Сабор Руске Православне Цркве је размотрио питања везана за припрему предстојећег Сабора. Став Руске Цркве је био једноставан и познат од почетка: ми смо спремни да радимо на припреми Сабора као сведочанства јединства Православне Цркве. Спремни смо да уложимо сваки напор како бисмо разрешили све проблеме, који су могли да засметају у одржавању Сабора.

Постојао је спор о прекиду комуникације међу двема древним Патријаршијама, проблем су представљали и разни недостаци у пројектима Саборних докумената, а постојале су и организационе потешкоће. Ти проблеми нису правовремено решени, али не услед наше кривице. Ми смо више пута указивали на неефикасност припремног процеса за Сабор.

Као што је свима познато: Бугарска, Грузинска и Антиохијска Црква одустале су од учешћа у Сабору и позвале да се исти одложи (на почетку се том позиву придружила и Српска Црква). Све одлуке на Сабору морале су бити донете кроз консензус свих Помесних Цркава, а то је очигледно било немогуће под датим околностима. Због тога је учешће Руске Цркве у Сабору било нецелисходно.

Упркос томе, од 18. до 26. јуна на Криту је одржан Сабор, на ком су присуствовали представници десет Помесних Цркава. Узимајући у обзир да тај Сабор не представља једногласан став свих светих Божијих Цркава, он не може бити признат Свеправославним, а ни његове одлуке не могу бити обавезујуће за све Православне Цркве.

Свети Синод је наложио Синодалној библијско-богословској комисији да пажљиво изучи документе Критског Сабора. Следеће године, када тај извештај буде готов, Синод, а затим и Архијерејски Сабор ће додатно размотрити и утврдити наш однос према изгласаним документима на Криту».

С руског Александар Ђокић