Прочитај ми чланак

Режимски медији: СПЦ на Сабору признаје „македонску цркву“?!

0

Сабор СПЦ требало би и званично да потврди одлуку васељенског патријарха Вартоломеја о признању аутономне Охридске архиепископије уместо досадашње непризнате тзв. Македонске православне цркве (МПЦ). Тиме би, коначно, 55 година после раскола требало да падне и помирење са црквом у Северној Македонији, незванично сазнаје Курир.

– Српска црква признаће јединство са досадашњим расколницима у Северној Македонији у оквиру Охридске архиепископије. То је хтела и сама да учини, али ју је намерно предухитрио васељенски патријарх Вартоломеј, који је желео да испадне да је искључиво захваљујући њему донета ова одлука о канонском признању клирика досадашње расколничке цркве у Северној Македонији. А истина је да јерархија СПЦ, с патријархом Порфиријем на челу, била спремна да се договори о црквеном заједништву с расколницима, а о чему је директно и индиректно у више наврата разговарано у претходном периоду, а чак и почетком маја, када су се у Нишу састали патријарх Порфирије и архиепископ Стефан, у пратњи јерарха обе цркве – каже наш извор из СПЦ и додаје:


– Признање СПЦ значиће и то да ће унутар Православне охридске архиепископије (ПАО) бити озбиљне кадровске промене. ПАО је била аутономна архиепископија у Северној Македонији, призната од васељенског патријарха Вартоломеја и свих помесних цркава, а они су само морали да помињу српског патријарха на литургији, као и све остале архепископе и патријархе у православном свету. Сада ће ПАО практично преузети досадашња расколничка јерархија у Северној Македонији с досадашњим расколничким архиепископом Стефаном на челу и зваће се Охридска архиепископија. А досадашњи архиепископ ПАО Јован (Вранишковски) биће пензионисан, између осталог и због тешког здравственог стања, коме је допринео и дугогодишњи прогон од македонских власти, укључујући и вишегодишњу робију.

Нема употребе термина македонска

Патријарх Вартолемеј објавио је 9. маја да је Свети синод Васељенске патријаршије признао цркву Северне Македоније са архиепископом Стефаном на челу за канонску и валидну у целом православном свету и успоставља се канонско и литургијско јединство с њом. Константинопољ признаје назив Охридска архиепископија, што значи да је подручје њене јурисдикције само у границама Северне Македоније и искључује се употреба термина „македонска“, као и било које изведенице из тог термина.

Остала тројица епископа Марко, Давид и Јоаким, који су били најближи сарадници Вранишковског, како наводи наш извор, добиће на управу или неки од манастира унутар Северне Македоније, па ће задржати епископски чин, или ће пак добити епархије унутар Охридске архиепископије.

– План СПЦ је био да се негде при крају овогодишњег заседања Сабора призна јединство са до сада расколницима у Северној Македонији и да заједно служе прву свету архијерејску литургију којом би означили помирење и обнову заједништва – каже наш извор и додаје да СПЦ свакако нема никакву имовину у Северној Македонији јер јој је све што је имала отето још у време комунистичке владавине.

Подсетимо, епископ зворничко-тузлански Фотије у беседи на Ђурђевдан, 6. маја, рекао је и да ће се на заседању Сабора СПЦ непризната МПЦ вратити канонском јединству са СПЦ.

– Ових дана био сам у пратњи Његове светости (Порфирија). Имали смо сусрет с представницима Македонске православне цркве у Нишкој епархији. То је један интересантан дијалог љубави, вере и наде. И надамо се, ако бог да, то би могло да се деси, али прво треба да се сви помолимо: да се Македонска православна црква, тј. Охридска архиепископија, можда поново у мају, током Сабора у Београду, врати у канонско јединство са СПЦ, а тиме и канонскоме јединству са свим помесним православним црквама у Васељени – рекао је Фотије.

Подсетимо, свечано заседање Сабора почиње у Сремским Карловцима, где је сутра свечана седница, а у понедељак ће радни део Сабора бири настављен у Храму Светг Саве у Београду.