Прочитај ми чланак

Причао је о Косову, а није јасно шта је рекао: Различита тумачења беседе Порфирија

0

Беседа патријарха Порфирија у којој је, први пут од дијалога у Бриселу, проговорио о косовском завету и на неки начин и о француско немачком споразуму заправо представља политички говор који ништа не значи и који у Вучићевом стилу оставља простор за различита тумачења, сматрају саговорници Данаса.

Замерају му и што је о косовском завету проговорио из центра Београда, Дома војске, а не из Пећке патријаршије и поручују да је за њега боље да се држи Феста и Евровизије.

Патријарх Порфирије је из Дома војске, након доделе ордена Републике Српске, којег му је уручио Милорад Додик, поручио да Бог жели мир свим народима у читавом свету.

„Косовског завета ради, верности Лазаревој жртви ради, умножимо наше молитве овог тренутка када продужено славимо славу Републике Српске, умножимо наше молитве из дубине нашег бића за нашу браћу и сестре на Косову и Метохији, умножимо наше молитве за наше свете манастире и храмове – наше светиње на Косову и Метохији, умножимо наше молитве за мир на Косову и Метохији, силно умножимо наше молитве за наше Косово, за нашу Метохију, за мир међу свим људима који живе тамо, за њихово међусобно разумевање“, рекао је патријарх.

„Ви из Републике Српске, створене управо на тој верности Косовском завету, најбоље знате шта Косовски завет значи“, додао је он.

Драгомир Анђелковић, политички аналитичар, оцењује да се патријарх Порфирије о потписивању француско немачког споразума о Косову и Метохији изразио слично Александру Вучићу.

„Причао је о Косову, а није јасно шта је рекао. Помињао је косовски завет, а са друге стране није рекао да нас тај завет обавезује да одбијемо предложени споразум. Одмах после помињања кососвског завета, говорио је о миру и међународним односима. Његово изагање је вишеслојно, тако да се не може закључити шта је његова порука. Изгледа да патријарх Порфирије усваја Вучићев стил комуникације која је крајње нејасана и који оставља простор да на крају уради све оно што се њему највише исплати“, истиче Анђелковић.

Мирослав Паровић из ванпарламентарног Народног слободарског покрета, подсећа да је маја 2019. године Сабор СПЦ заузео званичан став да је Косово саставни део суверене територије Србије и одбацио као неприхватљиву било какву измену статуса Косова, која води или признању Косова као независне државе, или било којој варијанти територијалне поделе, без које није могуће разграничење.

„Тим актом је СПЦ везала Вучићу руке у тренутку када је хтео да потпише са Хашимом Тачијем споразум о разграничењу и да тиме целом народу и држави стави омчу око врата. Тај званични став СПЦ стоји и сада и обавезује. Међутим, оно што је проблем је да постоји и јавно дати благослов Вучићу да се за Косово бори као лав, а што је изречено када му је блаженопочивши патријарх Иринеј додељивао орден. Сада Вучић са орденом и са благословом прихвата споразум и креће у његову имплементацију, а што је све супротно од онога што је СПЦ усвојила на Сабору 2019. године“, тврди Паровић и наводи да косовски завет, по канонима цркве, важи све док се јавно не повуче.

Додаје да не очекује да црква уђе у политику и да предводи опозицију, али да мисли да би црква требало да повуче јавно дати благослов Вучићу, као и да јасно постави услов да ако ствари буду кренуле ка реализацији „француско немачког споразума“ да онда црква задржава право да као у Црној Гори позове сав српски народ на одбрану светиња.

Млађан Ђорђевић, лидер ванпарламентарног покрета Ослобођење и бивши секретар Савета за Србе у региону, сматра да је занимљиво да је патријарх Порфирије бригу и беседу о Косову изрекао успред центра Београда, а не из Пећке патријаршије, где му је седиште.

„Порфирије није добио одбрење од управника Србије господина Хила да 9. јануара буде у Бањалуци када се славила слава и Дан Републуке Српске, па сада у марту слави беседује и србује са Додиком, али у сред Београда. Он је за кратко време СПЦ свео на Одбор за верска питања Српске напредне странке и свој углед срозао као ни један његов претходник на трону светог Саве. Очигледно је доведен од стране Вучића на то место да његову издају Србије и Космета увије у празне беседе које не значе ништа“, напомиње Ђорђевић.

Анализирајући патријархове речи, лидер Ослобођења истиче да он у беседи каже да они што очекују другачије понашаље цркве и њега не верују у Бога и не разумеју суштину вере, али да Порфирије није црква и вера. Додаје и да су патријарх Павле, Амфилохије и Атанасије живи, они би данас били на улицама, на литијама, а против ове власти која је за продају Космета.

„Он добро зна да је прихватање такозваног ЕУ плана уствари издаја и признање тзв Косова и да ће у тој лажној држави убрзо нестати цркве и манастири, а народ ће отићи пре тога. И зато он не сме реч да каже против свог земљака Вучића, онога који је извршио државни удар, прекршио Устав, јер је најважније да их Ана Брнабић и даље затрпава парама. Није важно у којој ће земљи бити Дечани или Грачаница“, наводи Ђорђевић.

Црква, како каже, нису Порфирије и владике, црква је и верујући народ и саборност у свим одлукама.

„Држи се ти Порфирије Феста, Евровизије и Вучића, овај ћемо посао без тебе и твојих беседа завршити“, каже Ђорђевић.

Милица Ђурђевић Стаменковски, председница парламентерне странке Заветници, подсећа да је став Српске православне цркве о Косову и Метохији познат вековима. Без обзира на све околности он се није мењао.

Сви наши патријарси су, како каже, чувари косовског завета.

„Његова светост патријарх Порфирије у свим својим обраћањима позива на очување управо тих вредности, које ће Српска православна црква заступати саборно и молитвено, баш као што је то чињено кроз читаву нашу историју. Са породицом, пријатељима и саборцима присуствоваћу молебанима сваког петка у нашим храмовима“, поручује Ђурђевић Стаменковски.