Прочитај ми чланак

ПРЕВАРА: Шта се крије иза бомбастичне најаве Ружића о запошљавању 3.000 људи

0

СПС вечити министар Бранко Ружић (тренутно просвете) најавио је да ће основне и средње школе у Србији ускоро расписати конкурсе за чак 2.863 радна места, за наставни и ненаставни кадар. Међутим, у просветним синдикатима кажу да се тиме не решава велики недостатак кадрова у образовању и откривају да се иза ,,бомбастичне‘‘цифре о запошљавању великог броја радника, крије велика прервара.

,,Када је министар рекао 3.000 запослених, народ може да помисли да је то 3.000 ,нових‘ људи у просвети. Али, не. То значи да ће бити одобрено толико конкурса, а та радна места већ постоје и ти људи већ раде у школама, само на одређено време. То је та замка, која звучи бомбастично, али суштински то не значи никаква нова радна места, па се самим тим ништа значајно неће променити‘‘, открива дугогодишњи просветни синдикалац из Крагујевца Милан Јевтић за Нова. рс, који оштро и отворено ову најаву назива ,,великом варком‘‘.

Он наводи да у просвети постоје људи који на одређено време раде већ 10 и више година, као и да је таквих колега много више од броја које је одобрило Министарство за нове конкурсе.

Додаје и да ће и након тог конкурса многи наставити да раде на одређено, а због природног одлива и одласка наставника у пензију, недостатак наставног кадра по школама и даље остаје, како каже, горући и нерешен проблем.

,,Запошљавање око 3.000 људи које је сада најавио министар, поклапа се са бројем људи који одлазе у пензију. То све лако може да се израчуна, јер је у основним и средњим школама у Србији запослено око 75.000 људи. Годишње у пензију оде управо око 3.000 радника и практично тај број пријема покрива само једну календарску годину‘‘, објашњава Јевтић.

Србин.инфо наглашава да и у другим професијама на буџету режим држи хиљаде запослених „на одређено“ и хонорарно чак и дуже од 10 година, да би их уцењивали пред изборе обећањима да ће их „коначно запослити на неодређено“ ако им обезбеде сигурне гласове, ботују за владајуће странке и аутобусима иду на политичке митинге.

Велики недостатак професора математике, информатике, физике, историје…

Наш саговорник истиче да се српско образовање тренутно суочава са ,,опасном несташицом‘‘ наставног кадра и процењује да нам у блиској будућности следи ескалација тог проблема.

,У појединим школама математику предају инжењери, пошто немамо довољно професора математике. Настава математике, информатике и физике је озбиљно доведена у питање. Млади беже од просвете јер је тешко и да замислите да данас један млади програмер или информатичар дође у школу и ради у настави. Ускоро ћемо имати проблем и у стручним електро школама. Који је то електроинжењер који ће пристати да ради у школи? И нису само ти предмети проблем, свуда је недостатак. Ево, конкретно у Крагујевцу, ми на Бироу немамо ниједног наставника историје. Ја предајем историју, али ако се ја разболим или неко од мојих колега, онда настава потпуно стаје. Неће имати ко да нас замени‘‘, предочава наш саговорник.

Јевтић се осврнуо и на непопуњене уписне квоте на нашим факултетима где се школују приоритетно за рад у просвети и указује да би та чињеница требало да буде аларм за Министарство просвете.

,,То јасно указује да млади на тим смеровима, не виде своју будућност нити виде било какву перспективу. То су занимања која указују да ће најпре радно место наћи у просвети, а очигледно је да им тренутна ситуација у нашем образовању не даје никакву сатисфакцију. Због тога мислим да ствари у образовању морају системски да се решавају, а не овако, објављивањем да ће бити запослено 3.000 људи‘‘, закључио је Милан Јевтић.

Нова.рс је од Националне службе за запошљавање затражила информације о тренутном броју незапослених на евиденцији НСЗ, чија стручна спрема одговара профилу просветних радника, али до објављивања овог текста нису добили одговор.