Прочитај ми чланак

Пресуда у случају Ина-МОЛ: Санадеру шест година затвора

0

Бивши хрватски премијер Иво Санадер и челник мађарског МОЛ-а Жолт Хернади проглашени су кривима за примање и давање мита у случају Ина-МОЛ због чега је Санадер неправоснажно осуђен на шест, а Хернади на две године затвора.

Образлажући неправоснажну пресуду, судија загребачког Жупанијског суда Маја Штампар Стипић казала је да се Санадер с Хернадијем договорио да ће за износ од 10 милиона евра Молу препустити одлучујући глас у пословању Ине. Притом је искористио свој положај и ауторитет премијера како би приказао да је потребно издвајање гасног пословања и промена међудеоничарског уговора, утврдила је судија.

Неправоснажна пресуда у поновљеном суђењу објављена је пред празном клупом за оптуженике, јер је Хернади недоступан хрватском правосуђу, док је Санадер остао у реметинечком затвору.

Како је недавно подвргнут операцији која према мишљењу суда није била нужна, Санадер није био присутан ни на завршним речима у овом случају. Ускок је тада закључио да је Санадер угрозио државне интересе примањем мита од Хернадија, док је њихова одбрана, с друге стране, утврдила да за осуђујућу пресуду нема темеља.

Према неправоснажној пресуди фирма Роберта Јежића који је признао да је преко њега Санадеру уплаћена половина договореног мита, држави треба вратити пет милиона евра.

Поновљено суђење у афери Ина-МОЛ затражио је Уставни суд укидајући прву пресуду Санадеру. Хернади тада још није био оптужен, а мађарска је страна одбила низ захтева за његовим испитивањем, наводећи да је за исте оптужбе већ ослобођен у приватној парници на мађарском суду.

Санадер је у првом поступку правоснажно осуђен на осам и по година, а осим за примање мита од Хернадија, тада му се судило и за ратно профитерство у случају Хyпо, односно примање провизије од те банке која је Хрватској одобрила кредит у време рата. На поновљеном суђењу, осуђен је на две и по године, али му се у казну урачунало време проведено у притвору, па више није морао у затвор.

Али, некада најмоћнији хрватски политичар у априлу је затворен јер му је Врховни суд повисио казну у афери Планинска, па је и пресуду у афери Ина-МОЛ дочекао иза решетака.

Још увек му траје суђење у афери Фими медиа, где је такође у првом поступку неправоснажно осуђен, али је пресуду на девет година затвора укинуо Врховни суд.