Прочитај ми чланак

Порфирије одбија да прими Србе с Косова и ћути док Вучић преговара о Косову

0

На преговорима у Бриселу председник Србије Александар Вучић и косовски премијер Аљбин Курти требало би да се изјасне да ли прихватају француско-немачки план, односно европски предлог о Косову. О њему уназад говоре представници опозиције и невладних организација, а иако се у директно помиње у том споразума, Српска православна црква и њени представници упадљиво ћуте.

Јавности још није откривено шта тачно пише у француском-немачком предлогу о Косову, али судећи по оном што смо могли чути, најспорнија ставка је чланство КиМ у међународним организацијама, која би Приштини могла да донесе столицу у Уједињеним нацијама.

Како су пренели медији, један члан тог споразума односи се и на формализовање статуса Српске православне цркве, а упркос томе и великој имовини коју има на Косову, СПЦ се о том документу не изјашњава.

Црква се последњи пут на тему Косова изјаснила још 20. јануара, када су патријарх Порфирије и архијери СПЦ изнели уверење да “руководство Србије на челу с председником Александаром Вучићем неће и не може пристати ни на каква условљавања која имају за циљ успостављање независности Косова и Метохије”.

У међувремену одржана је седница Скупштине Србије на којој је тема била француско-немачки план, Вучић је изјавио да је спреман да га имплементира, а у Цркви ћуте.

Представници три организације косовских Срба писали су патријарху Профирију, а како одговор нису добили, упутили су после недељу дана још једно писмо и затражили пријем код патријарха.

„Ваша Светости, молимо Вас да ово наше обраћање разумете као ‘глас вапијућег у пустињи’. Ми немамо више никога коме верујемо, а коме бисмо се обратили. Обраћамо се као дете које се обраћа оцу за помоћ. Ми у Вама гледамо очинску љубав. Ми у Вас полажемо наду“, поручили су Порфирију председник Српског националног форума из Грачанице Момчило Трајковић, председник Покрета за одбрану Косова и Метохије из Косовске Митровице Небојша Јовић и председник Покрета „Отаџбина“ из Косовске Митровице Славиша Ристић.

Јавност није упозната да су добили било какав одговор.

Иако се и Александар Вучић у важним тренуцима по државу неретко консултује са патријархом, грађани нису обавештени да је сусрета било непосредно пред његов одлазак у Брисел, нити да је вођен телефонски разговор.

Марко Вековић, политиколог религије, наводи за “Нову” да Црква заправо гласно ћути.

“Став СПЦ поводом статуса Косова је врло јасан и више пута на различитим местима и у различитим приликама врло директно истицан. Црква неће подржати ниједно решење које води према дефакто признавању Косова и то је један од ретких ставова унутар Цркве око којег нема супростављених мишљења. По другим друштвено-политичким питањима можемо видети и чути различите струје мишљења од стране црквених веродостојника, али око питања статуса Косова постоји једна звучна сагласност”, каже Вековић.

Он наводи да јесте занимљиво што се СПЦ није огласила у последњих неколико недеља у вези француско-немачког предлога, али и да није било јавних консултације између Цркве и Александра Вучића поводом овог питања.

“Верујем да би одговор Цркве на овом питање ишао у правцу да они, као уосталом ни грађанке и грађани Србије, не знају шта заправо пише у том предлогу па да се стога и не изјашњавају”, сматра Вековић.