Двојица српских жандарма завршила су у болници након што су их напали хулигани који подржавају пољски фудбалски клуб "Легија" из Варшаве на стадиону ТСЦ у Бачкој Тополи, 24. октобра. Министарство унутрашњих послова Србије није се три дана оглашавао овим поводом, све док снимак није изашао у јавност, а Ненад Љубишић, председник Струковног удружења полиције „Др Арчибалд Рајс“, указује на низ пропуста у поменутом случају.
Низ пропуста, погрешних процена и одлука, нестручности, политизација и злоупотреба у дневнополитичке сврхе, где политика, а не полиција одређује шта су приоритети, како и шта треба да се ради – слика су и прилика данашњег стања у српској полицији. Кола су се сломила на групици жандарма у Бачкој Тополи који су добили батине од пољских хулигана.
На снимцима који су се појавили на друштвеним мрежама, могуће је реконструисати шта се догодило.
Група од више стотина навијача „Легије“ из Варшаве, којима је иначе УЕФА забранила одлазак на гостујуће терене, појавило се испред групе изненађених жандарма који су, како то прописи налажу, обезбеђивали међународну фудбалску утакмицу.
Полицајци нису хтели да их пусте на трибину и кренула је расправа која је постајала све жучнија, дошло је до гуркања, а онда је ситуација ескалирала тако што је група најекстремнијих навијача напала жандармерију. Жандармерија је имала штитове, оклоп и пендреке, али нико од њих на глави није имао шлем, већ качкете, што говори да их нико није обавестио о доласку гостујућих навијача.
Уследило је повлачење полиције, а чини се да полицајци нису ни знали шта би требало да раде, нису имали јасне инструкције, нити су добијали наређења, па су се једноставно повукли иза врата са решеткама и затворили их за собом. На снимку се чује глас, вероватно инспектора из Одсека за јавни ред и мир који преко радио станице позива неког, вероватно старешину: “Нека доведе људе на интервенцију! Нека доведе људе на интервенцију! Нека доведе људе који му је к….?!“
До самог краја, што се види на снимку, полиција није добила појачање.
Занимљиво је да пољски хулигани, многи од њих маскираних лица, нису нападали редаре у жутим прслуцима нити било кога од окупљених, па чак ни инспектора у цивилу који је у руци држао радио станицу. Њихов циљ је био да уђу на трибину, а када су успели у томе, ситуација се смирила. Иако није требало да буду ту, пољски навијачи су бодрили свој тим који је победио ТСЦ са 3:0.
Приведен један Пољак
Полиција је имала сво време овог света да се организује током меча. Могла је да похапси изгреднике који су тукли жандарме, а било их је најмање десетак који су активно учестовали у тучи, и макар још дупло толико који су били насртали и гађали полицију.
Од свих тих људи приведен је само један држављанин Пољске стар 34 године, али не због кривичног дела, већ због прекршаја и то из Закона о спречавању насиља и недоличног понашања на спортским приредбама. Пољак је кажњен са читавих 20.000 динара, што је такође невероватно, јер је реч о казни испод законског минимума.
Двојица полицајаца на боловању
Ненад Љубишић, председник Струковног удруђења полиције „Др Арчибалд Рајс“, указује да је начињен низ пропуста који су довели до тога да двојица полицајаца заврше на боловању.
„Многе ствари ту нису јасне. Под један, та утакмица је догађај високог ризика, раде се припреме. Невероватно је да група од више стотина навијача, са све обележјима, непримећено уђе у земљу и дође до стадиона у Бачкој Тополи. Кретање таквих група се опсервира и прати, тако да је ту први пропуст“, објашњава Љубишић и наставља:
„Онај ко је требало да обавести колеге на стадиону о доласку тих навијача, то није урадио. Полицајци на стадиону су били изненађени, то се види по томе што нису ни шлемове да ставе на главу. Старешина који је руководио целом акцијом је директно одговоран. Чини се да полицајци нису знали шта треба да раде, они су се више бранили него што су интервенисали. Полицији треба да буде издата јасна команда – да знају шта треба да раде и како да поступају. У овом случају, чини се, све то је изостало“, објашњава Љубишић који је и сам био неколико година припадник жандармерије.
Потпуно погрешна процена ситуације види се и у малом број припадника жандармерије који су били на уласку на трибину, а којима током сукоба није дошло појачање.
„Закон о полицији, јасно прописује када и како смеју да се употребе средства принуде. Овде су полицајци нападнути и директно угрожени, али због лоше праксе, све мање полицајаца је спремно да предузме иницијативу и без наређења употреби средства принуде, чак и у оваквим ситуацијама. Овде, рецимо, није употребљен бибер спреј којим би нападачи били попрскани и заустављени“, објашњава Љубишић.
Према његовим речима овај низ пропуста који је могао да има и много теже консеквенце, поготово по жандарме који су нападнути, последица је лоше кадровске политике у полицији.
„Напредовање често зависи од беспоговорне послушности надређенима, а на врху је политика, а не полиција. Министарство унутрашних послова би требало да буде препуштено полицајцима, професионалцима који знају свој посао“; закључује Љубишић.
Ко је урадио ову катастрофалну процену
Чини се да су полиција и обавештајна служба ангажоване на другим задацима и да имају друге приоритете. Обавештајне службе прате еколошке активисте, како их власт зове „еко џихадисте“, непослушне тужитељке и судије, па чак и инспекторе МУП Србије који нису „на линији“, па им тако и промакне тристотинак хулигана.
Казна Пољаку који је тукао, вероватно и повредио српског полицајца је понижавајућа.
Отприлике као мало безобразније паркирање, рецимо на место за инвалиде. То само показује да систем чак ни полицајце не доживљава као људе, већ неважне пионе.
Пракса према „неподобнима“ у Србији је потпуно супротна – навијач „Партизана“, Давид В. осуђен је у јулу 2023. на две године затвора због исте ствари која је пољског хулигана коштала 20.000 динара. Српски навијач је, током пражњења трибине од стране полиције, ударио жандарма руком по штиту и кациги.
Такође, сведоци смо недавних интервенција полиције приликом Скупштине града у Београда, кад је групица изгредника почела да изазива инциденте. Стотине тешко оклопљених полицајаца интервенисало је на моменте врло грубо, па су ударце пендрецима добили и неки полицајци у цивилу.
Активисти и демонстранти, који имају ту несрећу да буду ухапшени током протеста, било да су криви за неки прекршај или не, редовно добијају и затворске казне, а један од најдрастичнијих примера је кад је, тада ученику, Павлу Цицварићу одрезана казна од 15 дана затвора.
Уместо за прекршај, хулигани из Пољске који су напали и повредили српске полицајце би требало да буду оптужени за ометање службеног лица и напад на службено лице при обављању службене дужности. Ипак, чини се да је врх МУП Србије, па и Прекршајни суд проценио да су пољски хулигани који туку жандарме много мања друштвена опасност од неког активисте, или демонстранта који дува у пиштаљку испред скупштине.
Ко су нападачи на полицију?
Пољски хулигани су једни од најозлоглашенијих у Европи, а навијачи „Легије“ су једни од најозлоглашенијих у Пољској. Њихова најјача навијачка група зове се „Теди бојс“ и позната је по многим насилним инцидентима.
„Легија“ је често кажњавана од стране УЕФА због инцидената који изазивају њихови навијачи. Крајем 2023. године направили су хаос у Бирмингему, где су пре утакмице са Астон Вилом. Нападали су и тукли људе, а тада је полиција ухапсила 46 навијача Легије, клуб казнила са око 100.000 евра, као и пет утакмица забране вођења навијача на гостовање.
Утакмица са ТСЦ је била управо та, пета утакмица за коју је важила забрана.