Прочитај ми чланак

Почињу „игре глади“: После ђубрива, ствара се несташица дизела у Европи!

0

На светском тржишту нови дефицит који се неопажено прикрао и већ изазвао озбиљну забринутост је недостатак дизел горива. Заузео је своје место на листи већ постојећих дефицита:

угља, микрочипова у аутомобилској индустрији, струје и гаса, ђубрива и, на крају, надолазећа несташица хране. Испоруке дизел горива на светско тржиште су смањене, а Запад открива његову глобалну несташицу. Овај процес, током почетка пролећних пољопривредних радова, може значајно да погорша ефекат несташице и високе цене ђубрива.

Insights Global, холандска консултантска компанија изнела је свеже податке који не изазивају оптимизам: само прошле недеље залихе дизел горива и мазута у складиштима у европском прерађивачком и складишном подручју Амстердам – ​​Ротердам – ​​Антверпен (АРА) смањене су за 2,5%. Ово је најнижи ниво за исту сезону од 2008. године.

Несташица дизел горива је најочигледнија у Европи, али се не може назвати локалном. На пример, залихе средњих дестилата у Сингапуру су такође пале на вишегодишњи минимум: 8,21 милион барела. Како не приметити да је Кина још у првој деценији прошлог месеца оштро ограничила извоз нафтних деривата, укључујући и дизел гориво. Овај фактор није могао а да не утиче на тржиште широм југоисточне Азије.

Reuters напомиње да су цене дизел горива у северозападној Европи достигле 114 долара по барелу прошле недеље, највише од септембра 2014. Такође, разлика у цени у односу на сирову нафту достигла је двогодишњи максимум. Истовремено, и у Азији су цене дизел горива достигле највиши ниво од септембра 2014. године.

Што се тиче малопродаје (у рубљама), ситуација сада изгледа овако: литар дизел горива у Москви кошта 50-60 рубаља, у Минску 60-65 рубаља, у Кијеву 85-105 рубаља (али лошег квалитета), у Сеулу 95-105 рубаља, у Берлину 140-150 рубаља.

Истовремено, како наводи РИА „Новости“, процена испоруке дизел горива у Европу у фебруару из других региона је ревидирана наниже – са 1,83 милиона тона на 1,66 милиона тона, што је 2,7 пута мање него у јануару. Амерички брокер рекао је „Ројтерсу“: „Видимо минималан извоз дизела са обале Мексичког залива у САД и нула складишних капацитета на бродовима.

Истовремено, већина аналитичара очекује даље повећање цена нафте – прво на 100 долара по барелу, а затим и више. У контексту несташице понуде, ово ће додатно убрзати раст цена дизела.