Прочитај ми чланак

Ово нисте знали о Тесли: На мети тајних служби

0

nikola-tesla1

После Теслине смрти, 7. јануара 1943. године, многе тајне службе биле су заинтересоване за његове белешке.

Тесла је умро усред Другог светског рата, а америчка штампа навелико је писала о томе да он ради на изради тајног оружја. 

Променио 11 хотела

Од доласка у Америку Никола Тесла је живео и радио у хотелима „Метрополитен“, „Кућа Астор“, „Кућа Хофман“, „Герлах“, „Валдорф Асторија“, „Менхетн“, „Св. Реџис“, „Маргвери“, „Пенсилванија“, „Гувернер Клинтон“ и „Њујоркер“. 

– У штампи је било доста спекулација око Теслиног проналаска “тајног оружја“, “смртоносним зрацима“, то су године рата и постојао је страх да “оружје“ не падне у руке непријатеља. Не можемо да тврдимо, али претпостављамо да су многе обавештајне службе биле заинтересоване за садржину Теслиних папира – објашњава Милица Кеслер, кустос Музеја Николе Тесле.

Ипак, неки каснији догађаји у вези са Теслином заоставштином потврђују ове претпоставке. Целокупна имовина после Теслине смрти била је запакована и запечаћена, а осам година касније упловила је бродом у луку Ријека и потом стигла возом у Београд. 

Последње прибелешке

Шест месеци пре смрти Никола Тесла се није појављивао у јавности. На сточићу у апартману собе 3327 хотела “Њујоркер”, где је и провео последњу деценију живота, након његове смрти пронађене су научне белешке о избацивању соларних честица. То су биле његове последње прибелешке. 

– Све време од доласка у Америку Тесла је изнајмљивао просторе у којима је живео, али и посебне просторе који су служили као складиште. Поуздано знамо једино како је изгледало његово последње место боравка, као и то да је од краја Великог рата Тесла одређену архиву, документа и предмете чувао у изнајмљеном простору на Седмој авенији. Тамо ће и након његове смрти ствари из „Њујоркера“ преместити Сава Косановић, син Теслине млађе сестре Марице, коме је и према судској одлуци америчких власти из јануара 1943. припало старање о Теслиној имовини – каже Милица Кеслер.

tesla-protest 

Шта се чува у музеју

У збиркама Музеја Николе Тесле у Београду налази се око 160.000 оригиналних докумената, више од 1.200 историјско-техничких експоната, али преко 1.500 фотографија, 1.000 планова и цртежа… 

– У једној соби у апартману Тесла је имао ормаре у којима је држао нацрте и пројекте. Био је педантан и водио је прецизну евиденцију о томе који се документи и предмети налазе у којим кутијама – додаје Кеслер.

Чим је из “Њујоркера“ јављено да је Тесла преминуо, у хотел је одмах дошао Косановић који је у то време као члан владе Краљевине Југославије у избеглиштву боравио у Њујорку. 

Урна

У ријечку луку Шарлота Мужар допутовала је 13. јула 1957. бродом “Триглав“ са пртљагом у коме се налазио запакован и осигуран пакетић од управе гробља Френклиф. Четири дана касније урна са пепелом Николе Тесле стигла је и у Београд. Тада је приређена свечаност на којој је урна предата Музеју Николе Тесле на трајно чување. 

licni-fond-nikole-tesle

“Бравар је управо преиначавао бројчаник на каси према новој комбинацији. Написао ју је и дао Сави Н. Косановићу. Ова нова шифра ускоро ми је предата на чување и није употребљена све до 12. јула 1952, када је Сава Н. Косановић отворио сеф први пут“, записала је Мужар. Сеф је претходно, уз присуство новинара и дугогодишњег Теслиног пријатеља Кенета Свизија, површно прегледан.

“Сеф је имао дупла врата, бројне фиоке и у горњем десном углу посебан одељак са четвртастим вратима која су се затварала и отварала кључем. У том делу нађена је златна Едисонова медаља коју је Тесла примио 1917. од Америчког института електроинжењера. Пошто је погледао, Сава Н. Косановић је вратио у одељак, закључао га једним од многих кључева са алке за кључеве пронађене у сефу. Алку са кључевима је ставио у једну од малих фиока, затворио врата, окренуо бројчаник и сеф је био затворен и закључан”, сећање је Мужар. Али, још неко је сазнао комбинацију која је отварала сеф… 

Апартман у “Њујоркеру”

– Теслин апартман у „Њујоркеру“ налазио се на 33. спрату и биле су то, у ствари, две собе – 3327 и 3328, које су биле једна до друге и повезане вратима. У првој се налазио кревет, сто, неколико столица и „неколико комада намештаја, као и велики, усправни, канцеларијски сеф“ – сећање је дугогодишње Косановићеве секретарице Шарлоте Мужар. 

(Блиц)