Прочитај ми чланак

ОВО ЈЕЗЕРО ЈЕ КРИЛО ТАЈНУ У СВОЈИМ ДУБИНАМА: Када се вода повукла изронило је…

0

Веома сушно лето узрок је једног од најнижих водостаја Билећког језера, иначе највећег вештачког језера на Балкану, од његовог постојања.

Када се вода повукла изронила је тајна коју је ово језеро чувало пола века.


Из воде су изрониле куће, чатрње и ограде, али и успомене на живот који се некада одвијао у долини реке Требишњице, пише портал Моја Херцеговина.

Следеће године навршиће се тачно 50 година од изградње бране Гранчарево на Требишњици. Пре него што је настало Билећко језеро, а вода потопила долину Требишњице, становништво села Чепелица, Паник, Орах, Задубље и Мируше морало је заувек да напусти своје куће.

Заједно са селима, вода је потопила и споменике прошлости: гробља, путеве, па чак и цркве. Међу њима је и Манастир Косијерево, као и многи културно-историјски споменици.

Због веома сушног периода водостај језера је драстично опао. Кад се то десило, из воде су почели да испливавају крст с цркве, надгробни споменици, читаве куће из села…

Прва међу њима изронила је кућа која је, тврде старији Билећани, припадала Бориши Џелетовићу. Испливала је скоро потпуно, без крова, али очуваних зидова, па се јасно види какав је био распоред просторија.


Мањи објекат, који се налазио поред, сада је потпуно на сувом, као и чатрња изнад куће. Стари Билећани тврде да је земља овде била плодна и да су Чепеличани живели добро. Земља је сада распукла од сунца.

Недалеко од ове куће, испливала је још једна. За млађе Билећане Чепелица је, пре свега била синоним за купалиште.

Овде се проналазио спас од летних жега, ни не сањајући да пливају тик изнад некадашњих насеља. Можда их на то подсети слика сплава “Аполон”, у коме лети налазе освежење, а који је сада “насукан” на некадашњу сеоску ограду.

У стварност вас враћа звук пуцања шкољки које се расипају у ситне комаде док ходате по земљи која је, вероватно, некада била нечије двориште.