Прочитај ми чланак

Огласила се Митрополија: И раније смо крстили транс-особе

0

Црква се и раније сусретала с крштењем особа које су промениле пол и слични случајеви нису никаква новина, нити представљају неки наводни црквени "модернизам" и "либерализам" по мери господара овог света, већ су одговоран однос према изазовима са којима се Црква сусреће у новије време, рекли су из Митрополије црногорско-приморске (МЦП).

Уз благослов митрополита Амфилохија у Подгорици крштена транс особа

Подсетимо, недавно је објављена вест да је транс-особа Вук Аџић, уз благослов митрополита Амфилохија, крштен у Храму Христовог васкрсења у Подгорици.

Због великог интересовања јавности у вези са ставом Цркве о крштењу особа које су промениле пол, из МЦП су рекли да осећају пастирску одговорност и обавезу да укратко појасне однос Цркве према таквим случајевима.

„По богонадахнутом тумачењу Светог Писма, блаженопочивши Патријарх Павле своје расуђивање започиње: ‘мушкарац и жена једнако су људска бића, личности, створени ‘по слици и прилици Божјој’, те имају исту вредност пред Богом, као што каже Свети апостол Павле: Нема мушко и женско, него су пред Њим једно (Гал. 3, 28). Физиолошки, биолошки, разлике дабоме постоје, али за циљ због кога је Бог створио мушко и женско једнако су потребни и мушкарци и жене…’ И још додаје Патријарх о Светом Крштењу: ‘Несумњиво су сви ови благодатни дарови крштења једнако потребни сваком људском бићу, без обзира на његову полну припадност, како мушкарцу тако и жени, како деци тако и ушкопљеницима било да су се тако родили, било да су их људи ушкопили’ (Мт. 19, 12). Патријарх, након детаљне елаборације тог питања, на крају закључује да се, на основу потврде медицинске установе, може у Матици крштених констатовати да је лице променило пол и уписати му друго име, тиме, дакле, прихватајући медицинске разлоге за такав поступак“, рекли су из МЦП.

Овим и оваквим тумачењем патријарха Павла, како су објаснили, Црква се руководи већ деценијама.

„Црква се сусретала са овим проблемом и раније, те слични случајеви нису никаква новост, нити представљају неки наводни црквени ‘модернизам’ и ‘либерализам’ по мери господара овога света, већ су одговоран однос према изазовима са којима се Црква сусреће у новије време“, истичу из МЦП.

Даље наглашавају да случајеви промене пола из оправданих и врло специфичних медицинских разлога представљају потпуну другачију стварност од пропаганде и правдања истополних односа, безумне родне идеологије и слично, којима су, како додају, сведоци последњих деценија, а који су, без икакве сумње, грех, пише РТЦГ.

„Никоме, па ни младој особи која је несрећно изабрала да, поред обећања да то неће чинити, јавно проговори о свом здравственом стању и црквеном статусу, вероватно изманипулисана од некога, Свето Крштење не може бити на спасење, ако се не одвоји од греха, који се, између осталога, огледа и у учешћу у разорној ЛГБТ пропаганди“, наводи се у саопштењу.

Крштење, како додају, управо представља ново рођење „водом и Духом“ људског бића, рођење за бесмртност и вечност, којим се побеђује смрт и грех који је родио и рађа.

„Црква се, у складу са црквеним поретком и чувајући чистоту вере и живота по вери, увек и у сваком појединачном случају стара о спасењу душе човекове, теши оне који страдају и призива све људе на покајање, за разлику од већине медија и разних пропагандистичких организација и појединаца који, руководећи се својим интересима и користећи се полуистинама, од најличнијих људских осећања, проблема, трагедија или радости, праве сензацију и трговину“, закључује се у саопштењу Митрополије црногорско- приморске.

                         ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!