Прочитај ми чланак

ОДГОВОР ВЛАДИКА „Новости“ обмањују јавност!

0

Поводом насловне стране дневног листа ”Вечерње Новости” за петак, 28. фебруар на којој доминира наслов ”Српске владике основале нову цркву у Америци” – Максим, Иринеј (Добријевић) и Лонгин без сагласности Синода реорганизовали Цркву у САД – чланови Централног црквеног Савета и Епархијског савета СПЦ у Америци заједно са свештенством Српске Православне Цркве у Америци одбацују као неистините и злонамерне тврдње изнете на насловној страни овог медија.

– Епархије Српске Православне Цркве у Сједињеним Америчким Државама и њени Епископи су непоколебљиво и нераздељиво сједињени и саставни су део Српске Православне Цркве.

Printscreen/Youtube

Оптужбе за наводни „тајни план“ или „скривени покушај“ немају основ у чињеницама и потпуно су неистините.

Садашњи Епископи трију Епархија СПЦ у Сједињеним Државама – били су и остали истрајни у својој подршци јединству у СПЦ, те су и својим речима и делима оснажили везе наших трију Епархија са СПЦ.

Напади усмерени против наших Епископа појавили су се углавном у жутим новинским таблоидима на српском језику. Једина такозвана „подршка“ коју су понудили за ове нападе неоснованих лажних тврдњи јесу или потпуне измишљотине /или запањујуће погрешна тумачења разних званичних докумената.

Правна анализа и рад који су опочети 2015. године ради нормализације и формирања световних непрофитних ентитета за Епархије СПЦ у Сједињеним Државама доводе ове Епархије у склад са православним канонским правом и најбољом праксом секуларног америчког закона и оснажују јединство Епархија.

Naslovna strana Večernjih novosti za petak 28. februar, Printscreen

Децембра 2015. године, тадашњи Епископи Епархија СПЦ у Сједињеним Државама – Преосвећени Епископ Митрофан Источноамерички; Преосвећени Епископ Лонгин Новограчаничко-Средњезападноамерички; Преосвећени Епископ Максим Западноамерички (заједно са Високопреосвећеним Митрополитом Амфилохијем, дали су овлашћење да се започне правни рад на нормализацији начина на који Епархије врше свакодневне делатности и поседују имовину у оквиру америчког закона.

Задатак да развију световно-секуларни легални модел само за епархијске некретнине (манастире, епископске резиденције итд.) у Сједињеним Државама, развијен је један модел кроз који би свака епархија и њени манастири установили непрофитне корпоративне ентитете под законима државе у којима је базирана епархија или манастир, кроз које би епархија или манастир о којима је реч могла да врши своје световне послове.

Коначни ауторитет/власт у сваком од ових световних ентитета припада „службеном положају епископа“ епархије које се то тиче, а за „службени положај епископа“ је јасно назначено да га контролише Свети Архијерејски Сабор СПЦ на основу власти Светог Сабора да поставља и смењује епископе са тог положаја/службе.

Епархије и њихови световни непрофитни ентитети су још тешње повезани са СПЦ (Патријаршијом) него било када у последњих 57 година.

“Епархије” насупрот „Црква“ осмишљено је да би одражавало чињеницу да смо ми део Српске Православне Цркве (Патријаршије) – што ће рећи, саставни, интегрални део једне и једине Српске Православне Цркве (Патријаршије), а не да смо црква по себи, независна од ње.

Црквени Сабор у јулу 2019. није донео ниједну одлуку која би променила Устав којим се управљају Епархије СПЦ у Сједињеним Државама или која би водила одвајању ових Епархија од СПЦ (Патријаршије).

Лажни су извештаји и „анализе“ који тврде да је „нови“ устав усвојен на Црквеном сабору у јулу 2019. године

Свети Архијерејски Сабор је у мају 2018. године донео је следеће одлуке:

– Усвојити предлог, одобрити територијално ограничење овог Устава искључиво на српске православне епархије у Сједињеним Америчким Државама.

– Све потребне мере, у погледу извесних прописа и ингеренција у горепоменутом Уставу, а сходно одобреном ограничењу, ради извршења неопходних измена овог Устава

– Сходно свештеним канонима Православне Цркве уопште, као и уставним одредбама Српске Православне Цркве, једна епархија може да буде арондирана, тј. територијално ограничена, само на предлог или уз сагласност њеног активног епископа. И претходне територијалне измене су учињене најпре и искључиво од Светог Архијерејског Сабора.

– Ажурирани текст одштампаног Устава из 2019. године не оставља места питању да ли Епархије СПЦ у Сједињеним Државама јесу или да ли ће остати нераскидиво повезане са Српском Православном Црквом (Патријаршијом).

Ово изричито показује члан 1 ажуриране штампане верзије Устава, који недвосмислено гласи: „Српске Православне Епархије у Сједињеним Америчким Државама јесу верска Заједница православних хришћана и канонски и јерархијски саставни део су аутокефалне Српске Православне Цркве, са седиштем у Београду, Србија“.

Српски епископи су поступили по одлуци Сабора и само Светом архијерејском сабору могу да рапортирају о свом деловању.

Препоручујемо уредништву ”Вечерњих новости” да се посвете акутним проблемима у самој Србији, а да се о стању у Америци информишу са званичне адресе: у седишту Српске Православне Цркве у Америци – манастиру Светога Саве у Либертивилу, где столује Епископ Лонгин.