Прочитај ми чланак

ОЧЕКИВАНО Фирма која је увезла кокаин-банане у ЦГ, повезана са српским компанијама

0

Црногорска полиција запленила је синоћ више од тоне кокаина, што представља највећу заплену кокаина на Балкану. Акција је по налогу црногорског тужилаштва изведена у Мојановићима у Зети, а дрога је пронађена у магацину у товару банана.

Званично су саопштени само иницијали две ухапшене особе, док су медији у Црној Гори убрзо објавили да се ради о оцу и ћерки, Будимиру и Марини Крстовић. Испоставило се, према истраживању Инсајдера, да су њих двоје директно или индиректно повезани са неколико фирми у Србији, тачније регистованим у Новој Пазови. Неке од ових фирми баве се трговином воћа на велико.

Нарко пошиљка откривена је у акцији под кодним називом “187”, а према званичном саопштењу полиције, приведени се сумњиче за кривично дело неовлашћену производњу, држање и стављања у промет опојних дрога.

Ухапшени Будимир Крстовић је, како наводе црногорски медији, власник магацина у општини Зета у коме је кокаин пронађен. Пакети са кокаином били су обележени различитим називима, па су између осталог били означени натписом „ковид“.

До 2019. године Крстовић је био извршни директор подгоричке фирме “Сан Франциско” која је сада у стечају, а регистрована је за увоз воћа и поврћа. Занимљиво је да је Крстовић, према истраживању Инсајдера, повезан са фирмом “Fruit World” која је регистрована у Новој Пазови, а као основна делатност наводи се трговина воћем и поврћем.

На згради фирме која се налази у Новој Пазови истакнута су оба назива фирми- и “Сан Франциско” и “Fruit World”.

Власник фирме “Fruit World” је до маја 2015. године била Зорица Крстовић, а законски заступник управо Будимир Крстовић. Сада је ова компанија званично у власништву Ведренка Мркића, док је законски заступник Борко Миротић.

Каква је веза између Крстовића и Миротића није познато, али да та веза постоји јасно је из података још једне компаније са седиштем у Новој Пазови. Реч је о фирми “К.Б. Company” у којој је као власник и директор, према подацима Агенције за привредне регистре, уписана управо ухапшена Марина Крстовић.

Пре ње, до јуна 2018. власник и директор “К.Б. Company” био је Борко Миротић, а пре њега сада ухапшени Будимир Крстовић и то до маја 2015.

Будимир Крстовић у Србији је био власник и фирми “Беоплус КБО” и “КБ Агенције”, које су обе из регистра привредних друштава избрисане 2012. године.

Ко је Будимир Крстовић?

Ухапшени Будимир Крстовић иначе је у пословним круговима познат по надимку Будо Банана. Надимак је добио управо због бизниса са увозом банана. У овом послу је још од деведесетих година. Медији су 2001. године извештавали о отмици његовог брата Душана, који је био киднапован испред новосадског хотела “Џет сет”. За његов откуп отмичари су тражили три и по милиона марака, али је полиција после четири дана успела да га ослободи.

Будимир Крстовић је 2015. године, након што је Предраг Саша Даниловић, поднео неопозиву оставку на место председника Кошаркашког клуба Партизан, изабран у петочлану радну комисију која је водила клуб до избора новог председника.

У радној групи су били и Мирко Тишма, некадашњи функционер Демократске странке, Илија Дражић, адвокат Мирослава Мишковића и бивши кошаркаши Драган Тодорић и Млађан Шилобад.

Комисија у којој је био и Крстовић је, неколико месеци после Даниловићеве оставке, једногласно предложила за новог председника Николу Пековића, некадашњег играча НБА, али јавности познатог и као кума Душка Шарића, брата нарко-боса Дарка Шарића.

Братанац “близак” шкаљарцима?

У јавности је до сада био познат Будимиров братанац, Игор Крстовић, и то након што је 28. јануара прошле године рањен у Зети, а његово лечење у Немачкој изазвало је бурну реакцију тамошњих политичара, па је донета одлука о његовом протеривању.

Наиме, после рањавања Игор Крстовић је недељу дана најпре лечен у Подгорици. Због тешких повреда пребачен је у болницу Медицинског факултета у Хановеру. Полицијско обезбеђење које је у болници ангажовано због њега, изазвало је пажњу грађана, медија и представника власти покрајине Доња Саксонија. Јавност је захтевала одговор на питање на шта се троши њихов новац и да ли грађани Немачке треба да плаћају полицајце да чувају особу рањену у криминалном обрачуну. Две недеље од доласка Крстовића у Хановер реаговало је тамошње Министраство унутрашњих послова које му је отказало гостопримство и истовремено Крстовићу забранило улазак у Немачку у наредних пет година.

После двонедељне хоспитализације Игор Крстовић је пребачен авионом у Турску на даље лечење. Болници у Хановеру је платио трошкове лечања од 100.000 евра, али су власти покрајине Доња Саксонија посумњале да новац којим је платио болнички третман потиче из илегалних послова. Немачки медији тада су најављивали да ће тужилаштво испитати порекло Крстовићевог новца, али до сада нису објављена њихова сазнања.

Иначе, рањавање Игора Крстовића црногорски медији доводили су у везу са ратом которских кланова – “кавача” и “шкаљараца”. Игор Крстовић је наводно био близак “шкаљарцима”, а потврда да је његово рањавање део рата которских кланова стигла је убрзо, са хапшењем осумњичених Видоја Станишића, Подгоричанина наводно блиског “кавачима”, и Драгише Булатовића. Обојица су на суђењу негирала да имају било какве везе са кривичним делом за које су оптужени. Пресуда у овом поступку још није донета.