Прочитај ми чланак

Обреновићи ближе Србији

0

grbobrenovica1

Хваљена и куђена, уздизана па потискивана, обожавана, затим омражена – династија Обреновића Србији је оставила обимну, драгоцену музејску заоставштину о себи самој, што неодвојиво значи и о Србији. Први пут, све историјске драгоцености које се чувају у музејима и сродним институцијама, прикупљене су на једном месту – у троделном истраживачком пројекту “Обреновићи у музејским и другим збиркама Србије”.

Прва од три детаљне монографије у склопу тог опсежног пројекта је објављена, а издавач је Музеј рудничко-таковског краја из Горњег Милановца. Уредници су Ана Боловић и Александар Марушић, кустоси тог музеја. Уз њих, у првој фази троделног пројекта, аутори стручних радова су кустоси и архивисти из још седам музеја у којима се чувају експонати ове породице – Зрењанина, Новог Сада, Београда, Смедерева, Јагодине, Краљева, Ниша, те манастира Крушедол и неколико галерија.

– Реализацијом пројекта и објављивањем прве од три предвиђене истоимене каталошке публикације, много су добиле стручна и шира јавност. Овај, усудићемо се рећи, веома захтеван и сложен посао, доприноси популаризацији српског музејског, архивског и библиотечког наслеђа. Он отвара стварну могућност сарадње и умрежавања истородних и сличних установа културе.

Евидентирањем и описивањем разноврсних артефаката и докумената, ствара јединствену базу података за даља истраживања. Она би, у најближој будућности, била допуњена каталогизацијом експоната ове знамените српске династије, смештених у иностраним установама, у приватним збиркама и колекцијама.

Прикупљени први пут на једном месту, детаљно обрађени и описани, ови предмети заједно са архивалијама, биће основа будуће репрезентативне изложбе међународног карактера и значаја – објашњавају Боловић и Марушић.

У прву документарну фазу трилогије, важне за Србију, целу српску дијаспору и светску јавност, “стале” су стотине експоната из поменутих музеја и архива, широј јавности непознатих. Ту су фотографије владара Обреновића од детињства, младости до крунисања, писма, укази, депеше, знамења, серије кованог новца, књиге, уметничке слике, цртежи, хладно и ватрено оружје, луксузни накит, комади одеће и намештаја…

– Са драгоценостима које ће се наћи у наредна два тома овог истраживања, сви експонати “окупљени ” у истраживању, представљају неизоставан чинилац за озбиљније и свеобухватније проучавање владарске куће Обреновића, њене историјске улоге и значаја током 19. и 20. века – закључују Боловићева и Марушић.

Иначе, Министарство културе и општина Горњи Милановац финансијски су помогли у раду музеолога и архивиста, да се овај пројекат оствари.

ДВА ВЕКА ОД МИЛОШЕВОГ УСТАНКА

Идуће године Србија ће прославити 200-годишњицу подизања Другог српског устанка, под вођством Милоша Обреновића. Зато ће и овај троделни пројекат бити посвећен обележавању једног од најзначајнијих догађаја из историје нашег народа.

НАШ ИДЕНТИТЕТ

У стручној, али и у широј јавности, овај пројекат већ у првој етапи “бере” ловорике.

– Ово није само инвентар преосталих предмета једне значајне породице, већ и посебан облик комуникације, који делимично враћа и давно изгубљену атмосферу Србије 19. века, обнавља заборављену културу сећања, чиме презентовани предмети добијају посебну афирмативну улогу, животну снагу и нова значења у измењеном контексту данашње стварности.

Пројекат омогућава индивидуално и колективно сазнавање заборављене прошлости, материјални и ментални капитал у процесу сазнавања изгубљене традиције, као облик потврде сопственог идентитета – сматра историчар др Милош Тимотијевић.

(Политика)