Прочитај ми чланак

„Нова нарко-афера у врху власти: Украдено 23,5 тона бензил хлорида“

0

Председник Извршног одбора Демократске странке (ДС) Срдјан Миливојевић запитао је данас власт да ли је 23,5 тона бензил хлорида који је полиција, по наводима таблоида, запленила у децембру прошле године у општини Жабари, иста она супстанца која је од стране полиције заплењена још 2011. године.

„Нажалост, дошли смо до фрапантних података и потврде да је Србија дефинитивно постала латиноамеричка нарко-фавела којом руководи добро организован криминални клан који је регистрован као политичка странка. После скандала са суђењем Дарку Шарићу, после афере Јовањица, Србију ће наредних дана потресати нова нарко-афера“, каже Срђан Миливојевић, члан Главног одбора Демократске странке.

Крајем децембра месеца прошле године полиција је у Влашком долу, селу у општини Жабари, у дворишту угоститељског објекта који се налази у власништву вишеструких повратника у вршењу кривичних дела, пронашла 23,5 тона бензил хлорида складиштених у 118 буради. Том приликом ухапшени су отац Б. М. и син И. С. Отац је недавно променио име и презиме јер га је полиција тражила због других кривичних дела, отуда непоклапање у иницијалима, додаје Миливојевић.

Бензил хлорид, како наводи, налази се на листи строго контролисаних супстанци као прекурзор, што значи да он не представља опојну дрогу, али је од ове количине релативно лако направити велику количину опојне дроге која се жаргонски назива каптагон.

„На уличном црном тржишту достиже цену од 10 евра за грам, а користили су је припадници Исламске државе. С 23,5 тона могуће је направити 50 тона каптогена или 50.000 кг или 50.000.000 грама, што значи да је вредност заплењене илегалне супстанце 500.000.000 евра. Просто је невероватно како нас о овој рекордној заплени славодобитно није обавестио министар полиције пуковник Вулин“, истиче он.

Миливојевић пита и како то да је изостало фотографисање са заплењеном количином илегалне супстанце.

„Разлог за ово треба потражити у чињеници да је одмах после хапшења одговорних лица у јавност процурела фрапантна информација да је овај бензил хлорид у ствари иста она супстанца заплењена још 2011. године од Милана Зарубице и као таква налазила се под полицијским надзором све до окончања судског поступка и изрицања правоснажне пресуде од 11 година затвора, коју је у овом случају Милан Зарубица одслужио 31. децембра 2014. године“, напомиње Миливојевић.

Он је подсетио да је Милан Зарубица први пут с неколико својих сарадника ухапшен 4. фебруара 2003. године због сумње да је направио лабораторију у Старој Пазови за производњу синтетичких дрога, због чега је био правоснажно осуђен на 11 година затвора.

„Међутим, док је био на слободном режиму служења казне, са слободним викендима, поново је ухапшен 12. маја 2011. године, јер је затворске викенде користио да у лабораторији у Угриновцима поново производи афетамин. Специјални суд му је потврдио казну од три године, али му је изрекао једниствену казну од 11 и по година затвора за ова два кривична дела“.

Зарубица је служење затворских казни окончано 31. децембра 2014. године од када је био на слободи. Медији су такође писали да су, према првој пресуди због производње синтетичке дроге 2003. године, Зарубици одузети и објекти и опрема предузећа „Ленал фарма“, 320.000 долара и 89.000 евра, који су пронађени код њега, као и 2,5 милиона швајцарских франака са рачуна у Швајцарској.

Наложено му је било и да на рачун државног буџета уплати десет милиона америчких долара на име незаконито стечене имовине. Том приликом заплењено је и 23,5 тона бензил хлорида. Зарубица је поново ухапшен у Тетову 2017. године са више сарадника, а откривена је и лабораторија за производњу синтетичке дроге са око 300 килограма готових таблета каптагона, дроге Исламске дрзаве и сировинама за производњу.

„По информацијама до којих смо дошли, бензил хлорид је врло вероватно иста сировина заплењена код Милана Зарубице 2011. и чуван је у депоу зграде СИВ 1, а после тога послат је на уништавање у једно место у Западној Србији. Како је могуће да ова веома опсана, илегална супстанца није уништена за 8 година већ се поново нашла на илегалном тржишту“, пита Миливојевић.

Он подсећа грађане Србије да од прошли пут по смени режима чији је део био и Александар Вучић, марта месеца 2001. у сефу Државне безбедности у згради једне банке нађено 600 килограма хероина.

„Зашто за 8 година није уништен бензил хлорид који је нађен код Милана Зарубице? Одакле је и како украдено 23,5 тона бензил хлорида? Где је данас марихуана пронађена на Јовањици? Где је кокаин заплењен у протеклих 10 година? Је л ово држава или нарко картел“, пита Миливојевић

Наводи да ће ову конференцију за новинаре из својих вила посматрати недавно пуштени из притвора Предраг Колувија оптужен за скоро 1,5 тона марихуане и Дарко Шарић, оптужен за шверц неколико тона кокаина, док ће је из затвора пензионер Р. С. из Горњег Милановца ухапшен због тога што је поседовао 10,8 кг дувана

„Обавештавам Александра Вучића, шефа тима одбране Колувије и Шарића и стечајног управника Специјалног суда, да свака кућа у Србији нема ни тону марихуане ни 23,5 тона бензил хлорида. Не желимо правдање него одговоре“, закључио је Миливојевић.