Прочитај ми чланак

ЊЕНИМ УЗДАСИМА ОДМЕРАВАО СВЕ ОДЛУКЕ: Титову највећу љубав обожавао је Јово Капичић

0

Јосип Броз Тито је имао две страсти - лов и лепе жене. Једна од њих, о којој се најмање зна, била је Даворјанка Зденка Пауновић, уочи рата студенткиња француског језика.

„Тито је 29 година млађу Даворјанку упознао уочи рата. Постала му је секретарица, а након окупације Загреба, преселили су у Београд. Ту се њихов пословни однос претворио у нешто друго“, испричао је историчар Чедомир Антић.

„Пар је провео заједно најтеже ратне дане, били су заједно у доба највећих борби, а кад је Титу у посету у Главни штаб стигла Херта Хаас, његова прва невенчана супруга, одмах јој је постало јасно да Даворјанка и Тито заправо живе заједно“, наставља Антић, који тврди да је заправо Даворјанка била његова највећа љубав.

Она је имала класичну лепоту која је одговарала оном што је Броз очекивао од жене. С друге стране, Тито је одисао сексуалношћу која је прерасла његове личне односе. Тај његов однос према масама имао је такође еротичност.

Прва година рата заправо је била година њихове најстраственије љубави, али и најстраственијих свађа.

„Међу партизанима је био пропагиран морал у ком није било места за приватно и није било личних односа. Даворјанка и Тито живели су у партизанском логору, где није било приватних соба и све разговоре су могли да чују и други, без обзира на то колико лични разговори били. Једну такву анегдоту испричао је и бивши словенски партизан Франц Лескошек. Његову делегацију Тито је једном позвао на састанак“.

„Стражар испред Титових врата рекао ми је: ‘Можете ући, Тито вас чека’. Кад смо ушли у собу у њој није било никога. Из суседне просторије чули су се уздаси и крици праћени јаком шкрипом кревета. Крици су постајали све гласнији, а шкрипа кревета све јача. Изгледало је да ће се кревет распасти, а особа у јауцима издахнути. Рекао сам друговима да изађемо напоље и прошетамо јер ко зна кад ће се то завршити. После шетње, затекли смо у соби свежег и расположеног Тита. Погледао је на сат и рекао: ‘Не смета што сте закаснили, ја сам обављао неке важне и неодложне послове'“.

Секс и свађе

Међутим, и свађе између Даворјанке и Тита биле су једнако тако страствене.

Кад се једном Тито пожалио свом пратитељу Ђури Вујовићу Шпанцу и испричао му зашто се свађа с Даворјанком, овај му је саветовао: „Друже Тито, ја бих њу стрељао!“

Тито није био Даворјанкина прва љубав. Био је то Јово Капичић, црногорски комуниста и касније управник Голог отока. Силно је патио за Даворјанком, а највећа туга га је обузела кад је након Игманског марша на Фочи видео Тита и Даворјанку како јашу на коњима“.

Пожалио се једном свом пријатељу који га је утешио:

„Немаш за чим да жалиш, она је постала страшна особа. Пред њом се нико не усуђује ништа да каже, због ње падају главе“, рекао је историчар Чедомир Антић.

Из Титовог окружења многи нису трпели Даворјанку, па се због ње чак једном одржао и партијски састанак са само једном тачком дневног реда.

На крају састанка, Тито је устао и рекао: „Радите шта хоћете, али ја без ње не могу!“

Сахрана у тајности

Иако је та веза трајала кратко, оставила је јак траг. Зденка је имала моћ да угрози разне амбиције људи из Титовог блиског окружења, па је тако непосредно утицала и на политичке одлуке. У Титовој канцеларији радила је све до 1946. године, кад је преминула у 25. години. Постоје разне спекулације, али према службеној верзији, умрла је од туберкулозе. Тито ју је чак послао на лечење у Москву, код најбољих лекара, али се она убрзо вратила и недуго после тога умрла. Будући да ју је јако волео, хтео је да је сахране у врту Белог двора, унутар његове београдске резиденције. Ником није рекао за њену смрт.

У том врту сахранио је и свог омиљеног коња и пса.

„Да се то догодило неком другом народу, писало би се о томе у уџбеницима као о једној од највећих националних увреда и понижења, али код Срба то није случај. То само говори што је све учинило једноумље, барбарство и насиље“, сматра писац Матија Бећковић.

Титов унук Јосип Јошка Броз је рекао:

„Након Даворјанкине смрти више нико није о њој смео ништа да прича. А како и би? Дошла је Јованка и ко би пред њом смео да прича о Зденки?“

Ипак, у Бели двор још годинама су долазили чланови Даворјанкине породице да обиђу њен гроб на годишњицу смрти.

Нико неће посмртне остатке

„После одласка Слободана Милошевића из Белог двора, комплекс је делимично враћен власницима – наследницима породице Карађорђевић, који су ступили у контакт с њеном породицом и нудили премештање посмртних остатака у Пожаревац, али породица није била заинтересована“, каже Чедомир Атнић.

Данас гроб одржава породица Карађорђевић. Бели двор је својим новцем 1934. године почео да гради краљ Александар са жељом да синовима Петру Другом, Томиславу и Андреји дарује резиденцију. Није доживео крај радова, па је двор 1936. године довршио кнез Павле. У међувремену, двор је национализован и власништво је Републике Србије. Постао је музеј с колекцијом уметничких слика и великом библиотеком, а у осталим просторијама је стилски намештај и многе вредности.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!