Прочитај ми чланак

НИШ ИМА НАЈВЕЋЕ ЛУКСУЗНЕ ЦАРСКЕ ТЕРМЕ из 4. века, али нико не може то да види

0

Археолози су у Нишу потврдили претпоставке да се у том граду налази највеће и најлуксузније приватно купатило из четвртог века, пандан данашњем појму спа-центра, које се простирало на више од хиљаду квадрата.

Управо завршено истраживање римских терми на Археолошком налазишту Медијана делимично је изненадило стручњаке, јер нису очекивали овакав луксуз. Штета је, међутим, што је једно од највећих налазишта у региону већ шест година затворено за посете грађана.

FOTO: PRINTSCREEN N1

Уз саму вилу са перистилом, за коју се сматра да је било једно од места на којима је боравио утемељивач хришћанства цар Константин, рођен у тадашњем Наису, великодостојници тога доба долазили су на купање, пиће, релаксацију.

Истражујући терме, за чије се постојање зна још од тридесетих година прошлог века, стручњаци су били изненађени грандиозношћу, иако кажу да је у то доба боравак у оваквим термама био друштвени ритуал, где је богатији слој долазио чак и на масажу.

„Приватне терме су терме које је неко правио за свој угођај, с обзиром да овде јесте царска вила и да су овде боравили римски цареви и њихови потомци, можемо рећи да су се овде купали они и њихови гости“, прича др Надежда Гавриловић Витас, археолог у Институту за археолошка истраживања из Београда.

Данашње Нишлије су напредовале, али не до тог нивоа да својим гостима ово наслеђе тренутно могу да покажу. Археолошко налазиште Медијана већ шест година затворено је за јавност. Због истраживања унутар саме зграде на налазишту које је, кажу овде, тада иницирао Завод за заштиту споменика.

„Ми се сада боримо да вратимо зграду, која је затворена због радова још 2013. године, у стање да можемо да је прикажемо, уместо да додајемо садржаје“, наводи Весна Црноглавац из Народног музеја у Нишу.

У самом граду – благо са Медијане део је сталне поставке на једном од музејских „пунктова“.

Археолошка сала нишког Народног музеја само је један од два изложбена простора које ова институција има. Уједно је то место где је стална поставка која садржи само део онога што је изнедрило налазиште Медијана.

Струка се труди да сачува у депоима на више различитих места у Нишу, све оно што град баштини, и чекају дан када ће музеј добити довољно квадрата за рад и излагање. А и наредну годину, када се очекује да ће само налазиште поново отворити капије.

„Можда треба да кажем да смо ми у последњих шест година изгубили минимум 150.000 посетилаца. Можемо да то помножимо са ценом карте, а да не говорим о томе да би сви ти људи највероватније посетили и остале наше објекте“, истиче Црноглавац.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!