Поруке које вам стижу, а не знате од кога су, вероватно су део преваре.
Поруке могу да буду опасне ако су део неке кибернетичке преваре које су у порасту последњих година. Реадер’с Дигест направио је списак примере порука које, ако их примите, треба одмах да избришете јер су превара.
1. „Познаник“ којег никада нисте срели
Неки преваранти се понашају као да вас познају и покушавају да вас намаме пријатељском поруком.
„Долази леп викенд, хоц́еш ли да изађемо? Они (име особе) су ми дали твој број. Погледајте мој профил овде: УРЛ“.
2. Проблеми са пошиљком
Будите опрезни са порукама које садрже неке информације о вашој пошиљци. Наиме, преваранти често шаљу лажне поруке у којима се наводе неки проблеми са пошиљком или траже да се путем линка потврди адреса испоруке.
Али клик на везу и уношење личних података потенцијално омогуц́ава сајбер криминалцима да украду ваш идентитет, испразне ваш банковни рачун или инсталирају малвер на ваш телефон.
3. Банка затвара ваш рачун
Криминалци се често представљају као представници неких институција попут банке и слично како би извукли вашу лозинку, ПИН и друге поверљиве информације. У поруци коју вам пошаљу могу навести да вам банка затвара рачун и да што пре пошаљете тражене податке.
Имајте на уму да банка од вас никада нец́е тражити тако осетљиве податке путем поруке и у таквим ситуацијама је најбоље да контактирате своју банку на контакт који је наведен на званичном сајту или да лично одете у банку да проверите о чему се ради.
4. Поруке у којима вас обавештавају да сте освојили велику награду
„Освојио си награду! Кликните на УРЛ да бисте затражили поклон картицу…”
Ово је пример поруке коју преваранти могу послати. Ако нисте учествовали у такмичењу, немојте кликнути на везу јер можете преузети малвер на свој уређај.
5. Проблеми са картицом
Ако добијете поруку у којој се каже да постоје проблеми са вашом дебитном картицом или да је привремено закључана, на пример, можете да кликнете на везу у поруци. Али то је управо оно што никада не би требало да радите. Не одговарајте на е-пошту, телефонски позив или текстуалну поруку у којој се од вас тражи да наведете своје личне податке или податке о налогу.
Укратко, да бисте се заштитили, најбоље је да уопште не отварате непознате или сумњиве везе.