Прочитај ми чланак

Насиље трпи чак 80 одсто наставника!

0

(Новости)

Велики број просветних радника изложен притиску од стране ученика и њихових родитеља. Од претњи и застрашивања до физичког напада

skola
Готово 80 одсто наставника претрпело је неки вид насиља од ученика и родитеља, показује истраживање Форума београдских основних школа. Вербално и психичко насиље доживело је 87 одсто просветара, директне претње имало је 27 одсто, узнемиравање ван школе 13 одсто, а преко трећих лица њих 14,5 одсто. Физичико насиље доживело је 7,5 одсто испитаних наставника.

По речима Радмиле Додић, из Форума београдских основних школа, ученици могу апсолутно све да раде, да демолирају школу, вређају наставника, да не долазе на наставу, па им се то правда на одређени начин.

– Просветни радници су изложени сталним малтретирањима и својеврсном мобингу – каже Милорад Антић, председник Форума средњих стручних школа. – То је посебно изражено при оцењивању и закључивању оцена на крају школске године, када су професори са вишегодишњим стажом принуђени да погну главу пред 15-годишњаком који их вербално вређа, псује и понижава. Такав ученик постаје херој у очима својих другара. Нико нас не штити. Директори школа и Министарство све гурају под тепих да не би нека ружна мисао изашла о тој школи. Дошло је до тога да је теже радити у учионици него у руднику.

Траже статус службеног лица

Као предлоге за решавање проблема наставници су у анкети навели – увођење новчаних казни за родитеље, статус службеног лица за професоре, веће вредновање просвете у друштву, развијање толеранције путем превентивних радионица, увођење специјалних педагога…

Антић истиче да би професори требало да добију статус службеног лица, да би требало увести оштрије казне, као и друштевно корисни рад као једну од санкција за ученике који малтретирају своје наставнике, што је пракса у европским земљама.

– Малтретирање од стране ученика је изузетно изражено, али наставници о томе ретко причају, јер им се замера да су неспособни – каже Мерица Буј Бјелогрлић, психолог и директор ОШ „Олга Петров“. – Улога школе је образовна и васпитна, али се занемарује улога родитеља. Постоји нешто што се доноси из куће. Деца су презаштићена од стране родитеља. Они им правдају часове, не кажњавају се када не упишу дете на време у школу. Родитељи и деца су увек у праву.

Подносе пријаве против родитеља

Бјелогрлићева истиче да би требало променити законске одредбе како би и родитељи сносили део одговорности за понашање своје деце. Она истиче да школе подносе прекршајне пријаве против родитеља, али се ништа не решава. У већини случајева родитељ каже: „Ја му не могу ништа“.