Прочитај ми чланак

Може им се: Албанци с југа украли од Србије више од 300 милиона динара струје!

0

Albanska kradja-struje-copy
(Телеграф.рс, фото: Танјуг)

– У највећем броју случајева реч је о класичној крађи електричне енергије кроз дивље прикључке на мрежу – кажу у Електродистрибуцији Врање. Албанци кажу да ЕПС може законским путем да наплати дугове.

Албанци с југа Србије годинама краду струју и одбијају да плате рачуне за утрошену електричну енергију ЕПС-у. У врањској Електродистрибуцији, филијали предузећа Југоисток из Ниша, кажу да дуг који становници Прешева и Бујановца имају према ЕПС-у износи више од 300 милиона динара!

Пре скоро десет година Координационо тело за три општине југа Србије, преко Владе Србије, отписало је 43 милиона дуга за утрошену и украдену електричну енергију на подручју општина Бујановац и Прешево.

Како за Телеграф кажу у врањанској Електродистрибуцији, дуг становништва с југа земље сада премашује износ од три стотине милиона динара и не назире се решење како би он могао бити наплаћен.

– У највећем броју случајева реч је о класичној крађи електричне енергије кроз дивље прикључке на мрежу – кажу у Електродистрибуцији Врање.

Како наводе, више од сто милиона динара износи дуг становника највећег албанског села на југу Србије Велики Трновац, где је регистровано 1.492 домаћинства.

– Житељи Лучана, надомак Бујановца, дугују 64 милиона динара, а по истом основу дуг становника села Кончуљ, уз административну линију са КиМ, износи 49 милиона динара – тврде у ЕДБ-у Врање.

– Симптоматично је да у укупном дугу једну трећину чине неплаћени рачуни, док чак две трећине представља украдена електрична енергија – наводи Зоран Кнежевић, директор врањске Електродистрибуције, која је филијала предузећа Југоисток из Ниша.

Потпредседник владајуће Демократске партије (ДП) и кординатор канцеларије за мала и средња предузећа у општини Бујановац Неџат Бехљуљи каже да нема говора о бојкоту плаћања обавеза од стране Албанаца с југа Србије.

– У овом случају не ради се о бојкоту плаћања обавеза, јер не треба заборавити да има и уредних платиша струје међу Албанцима. Но, проблем је присутан и он мора да се решава економским, а не политичким мерама. Јер и струја је роба, као и бензин или телефонски импулс, и то мора да се плати – каже Неџат Бехљуљи, и додаје да “ЕПС има право да законским путем наплати своја потраживања од свих грађана, па и Албанаца“.

Зоран Станковић, председник Координационог тела, каже за Телеграф да овај проблем није непознат и подсећа да сваки грађанин Србије “има обавезу да редовно измирује своје обавезе, па тако и да плаћа струју“.

– Држава, ипак, мора да има слуха и сазнања, те да на основу материјалног стања процени у којим случајевима и на који начин ће помоћи људима који нису у ситуацији да редовно измирују своје обавезе у овом случају за електричну енергију – наводи Станковић.