Прочитај ми чланак

МИТРОПОЛИЈА ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКА:У ЦГ су на делу прогон и поделе до братоубилаштва

0

Црна Гора трећу годину заредом наставља прогон више од 70 свештеника, монаха и монахиња, као и чланова свештеничких породица, па и деце, а да за то не постоји ни један правно ваљан разлог, саопштила је Митрополија црногорско-приморска

Митрополија је упозорила да су и протекле године у тој држави изазиване и подстицане поделе до, како се наводи, братоубилаштва.

Црногорски МУП ни ове, као ни претходне две године, није одобрио продужење њиховог привременог боравка, па свештенство и монаштво Митрополије апелује на МУП да и даље, у складу са важећим законским прописима, као што се свуда у свету уредно то учини.

Свештеници и монаси Митрополије црногорско-приморске окупили су се на редовном годишњем скупу, који је започет Светом архијерејском литургијом, коју у Саборном Храму Христовог Васкрсења у Подгорици служио митрополит Амфилохије са свештенством.

Митрополит је потом предочио известај о свом архипастирском служењу и мисији Митрополије у протеклој години.

Констатовано је, како се наводи да се гомилају бројни друштвени, а посебно морални проблеми у, како се наводи, нашем народу, те да је неопходно да сви одговорни друштвени субјекти, а посебно носиоци државне власти, посебну пажњу посвете моралној обнови савременог човека, а посебно угрожене омладине и готово разорене породице.

„Од посебне је важности да државни органи што пре укључе све релевантне друштвене субјекте како би се зауставио демографски и морални суноврат друштва“, наводи се у саопштењу, доставјеном Тањугу.

Посебна пажња је, додаје се, посвећена даљој мисији и положају Митрополије и осталих епархија Цркве у Црној Гори.

„И поред бројних нерешених питања и изазваних проблема, широм Црне Горе се, на сваком кораку, уочава неупитна приврженост верног православног народа Божјег својој Цркви, а ту чињеницу већ годинама констатују и релеватне институције које испитују јавно мишљење“, наводи се даље у саопштењу.

Указује се да су у протеклој години и даље вештачки изазиване и подстицане поделе, те додаје да се, како се наводи, „може слободно рећи да опасни и опаки дух братоубилаштва и даље постоји у Црној Гори“.

Свештенство и монаштво Митропллије указује да је у том смислу дужно да, и поред постојања бројних данашњих разлика, позову све на обнову братске љубави, праштање и помирење, уз поштовање свачијег права на слободу мишљења и изражавања.

Истакнуто је и да питање израде и доношења будућег Закона о правном положају Цркве и верских заједница је представљало питање којим је манипулисано и током ове године како би се настављала антицрквена кампања која, у мањој или већој мери, путем појединих медија траје од 1945. године до данас.

Подсећа се да су у том смислу покретане чак и иницијативе којим је, противно правном поретку, тражено одузимање имовине Цркве.

С друге стране, указују свештеници и монаси Митрополије црногорско-приморске, више забрињава готово прекинута комуникација надлежног Министарства за људска и мањинска права са Митрополијом у погледу неотуђивог права представника Цркве да, као и сваки други субјект, учествује у припреми Нацрта закона.

Неопходно је, указано је, да Црна Гора добије квалитетан, цивилизован и међународно-правно валидан Закон којим ће се уредити начин остваривања право на слободу вероисповијести и правни правни положај Цркве и верских заједница.

Напомиње се да Митрополија и овом приликом јавно исказује спремност за успостављање цивилизованог дијалога са Владом Црне Горе ради учешћа у припреми будућег закона.

                               ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!