Прочитај ми чланак

Мало је фалило да болница „Свети Сава“ одлети у ваздух! Невена открила детаље

0

Пожар који је 24. октобра избио у Специјалној болници за цереброваскуларне болести “Свети Сава”, на срећу је брзо угашен, а још брже “заташкан”.

Последица овог инцидента могла је бити катастрофа, тачније експлозија хелијумских боца које би целу установу дигле у ваздух, да троје запослених није на време зауставило ширење ватрене стијихе. Инцидент је, према речима запослених, последица вишегодишње небриге, тачније неодржавања собе технике, у којој су медицински апарати за хлађење магнетне резонанце (МР), којом је у време избијања пожара рађено снимање једног пацијента. На проблем са струјом техничари су упозоравали више од годину дана, али их нико из управе „није чуо“.

Два техничара и једна медицинска сестра пребачени су тог дана на Војномедицинску академију (ВМА), након што су се у соби технике у борби са ватром и у мисији спашавања пацијента, који је у то време, према сазнањима Нова.рс, био у капсули магнетне резонанце, нагутали дима.

“Хтела сам да тужим болницу, али одустала сам, не вреди борити се са ветрењачама, само ћу изгубити живце, а тог дана могла сам да погинем. Колегиница која је са пацијентом била у просторији, где је магнетна резонанца, осетила је мирис паљевине. Отрчала је до техничке собе где се налази конзола МР, како ми зовемо тај уређај, а одмах за њом смо отишли колега и ја. Кад је отворила врата, ватра је букнула. Ухватила нас је паника, али знали смо да морамо некако да угасимо ватру, јер је постојала реална опасност да ухвати боце са течним хелијумом, које се такође налазе у соби технике МР, а које су под притиском и могле су лако да експлодирају и можда дигну целу болницу у ваздух. Колега је узео противпожарни (ПП) апарат, али био је неисправан, затим је узео други апарат, и тај је био неисправан. Како на нашем одељењу није више било ПП апарата, колегиница је потрчала низ степенице према пријемној амбуланти, вичући ‘Упомоћ пожар!’. Ватру смо покушали да обуздамо неким ћебетом које смо нашли, јер у том тренутку нисмо имали чиме другим. Недуго затим, дошло је још колега, са других одељења, носећи ПП апарате, које су покупили успут. Док смо били заузети гашењем пожара, госпођа која је дошла у пратњи пацијента, који је чекао снимање, позвала је ватрогасце. Они су стигли након десетак минута, а до њиховог доласка некако смо успели да угасимо ватру“, прича за Нова.рс Невена Максимовић, медицинска сестра у болници “Свети Сава”, која је после пожара, уз још двоје медицинских техничара збринута на ВМА.

У време пожара, на одељењу, налазило се троје пацијената, од којих двоје непокретних, у колицима.

“Један пацијент је у тренутку пожара био на снимању магнетом, док су два пацијента чекала испред. Када смо осетили дим и видели ватру, колеге са одељења су евакуисале пацијенте, док смо је ми гасили. Највећи проблем је што већ више од годину дана упозоравамо надлежне из болнице да постоји опасност да се овако нешто догоди. МР се већ дуже време прегрева, искаче
склопка по више пута дневно, услед чега апарат стаје са радом. Међутим, шеф техничке службе, се нашем главном техничару смејао у лице, када му је овај рекао шта може да се деси, ако се под хитно нешто не предузме по питању инсталација и клима уређаја, у тој соби, а ево сад ни да се извини”, каже Невена.

У соби технике се налази уређај који служи за покретање магнетне резонанце, која је у другој просторији где се снимају пацијенти, а од ове собе одвојена је зидом.

“Тај уређај се хлади помоћу клима, које се налазе такође у истој соби и ако дође до прегревања, искачу склопке и МР престаје да ради. Све те инсталације су нестручно повезане на исту плочу укључујући и велике клима уређаје који хладе собу технике. Како техничари и инжењери тврде, долази до преоптерећења и искачу осигурачи. Пожар је и избио на плочи где су те инсталације повезане. Наш шеф је указивао више пута да то није добро и да може доћи до пожара. Да је потребно да климе буду исправне и сервисиране и да раде константно, баш због прегревања уређаја (конзоле). Одговор шефа техничке службе, био је међутим: ‘Па немате климе ни код куће. Отворите врата и ветрите просторију’”, наводи саговорница.

После акције „гашења пожара“, ово троје запослених од директорке су добили 10 одсто повишицу на плату.

„Нисам очекивала никакву новчану награду за нешто што би свако ко има бар мало савести урадио, нисам очекивала ни хвала. Ипак, очекивала сам да ме директорка позове телефоном или макар пошаље поруку, да пита како сам. Уместо тога добила сам понижење, кад ми је сутрадан супруг избачен из болнице, на иницијативу секретара. Без обзира што га сви знају, јер је радио у ‚Светом Сави‘ до пре две године. Није правио проблеме, дошао је као моја пратња јер сам била у лошем стању и једва сам се кретала и тек што сам отпуштена са интензивне неге ВМА. У болницу сам дошла на позив, да бих дала изјаву о пожару и доставила податке неопходне за попуњавање повредне листе, а нико из управе није нашао за сходно да сиђе да ме види, да пита како сам, ни мене, ни колеге, који су са мном провели ноћ на ВМА“, револтирано прича Невена, која болује од астме, па је тог дана, после пожара, добила напад, а притисак јој је скочио на 160 са 100.

У време пожара в.д. директорка Марјана Вукићевић, како кажу запослени, била је у болници, али није сишла до собе технике да им помогне. Напротив, она је убрзо потом изјавила за медије да се догодио „мањи пожар“ и да је најважније да ниједан пацијент није био ни близу. Међутим, на наше питање о стању пацијента који је ипак био близу, на снимању магнетом, у тренутку избијања пожара, одговара:

“Није било никаквог ризика да се пацијенту нешто деси. Апарат није претрпео никакво оштећење и прорадио је врло брзо, а пре месец дана била је и контрола Коморе, која је дала позитиван извештај о просторним и кадровским условима у Радиолошкој служби”, каже за Нова.рс др Вукићевић.

Такође, она тврди да се у болници раде редовни сервиси и одржавање, а да управа уважава све препоруке.

„МР је инсталиран је 2007. у простору који је одобрен од произвођача, а сви овакви апарати се расхлађују водом, тако да је повезан на водовод, то је принцип на којем раде. Зграда је стара и одржава се, проверена је исправност апарата и свих уређаја у техничкој соби и добијена сагласност од овлашћеног сервисера за рад. Служба која врши одржавање зграде прати стање, мења дотрајало, а сервисери су ангажовани за апарате”, каже в.д. директорка Вукићевић.

Запослени у овој болници кажу да је од 2019. године, од када је докторка Марјана Вукићевић на челу ове установе, ситуација неодржива.

“Од тада до данас, болницу је напустило око 200 људи, највећих стручњака, који нису могли да поднесу услове рада које је увела. Инжењери су је упозоравали на бројне кварове и хитне поправке у соби технике, али их није слушала. У тој соби је комплетна техничка подршка за овај захтевни и скупи уређај. Просторија је мала и неадекватна за те потребе”, објашњава за Нова.рс Бојан Тодоровић, који је до пре две године био шеф техничке службе у овој болници.

Магнетну резонанцу је неопходно врло пажљиво, редовно и детаљно одржавати, наглашава он.

“Тако је било до пре три године, али са доласком нове управе, болница се распада. Систем за хлађење МР, који је један од кључних за рад и безбедност, се покварио и уместо да га поправе, хлађење се врши тако што је црево из водовода уведено у комору и кроз њу 24 сата тече вода из славине, што је недопустиво”, прича Тодоровић.

Иначе, МР у болници „Свети Сава“ тренутно чека више од 1000 људи. На листи за МР кичме је 328 пацијената, а термини су до октобра 2023., док МР чека 705 људи, а последњи стиже на ред тек 24. јануара 2024. године.