Прочитај ми чланак

МАЛИ ДЕЧАК ЈУНАЧКОГ СРЦА Најмлађи учесник Првог светског рата ДРАГОЉУБ ЈЕЛИЧИЋ

0

О њему, који је шест пута рањаван, пленио јунаштвом, писао је чувени швајцарски лекар и овековечени пријатељ Срба Арчибалд Рајс, у књизи "Шта сам видео и доживео у великим данима"

После једног века, откривено је да је дечак – јунак битке за Београд, Драгољуб Јеличић (12), син избеглице са Кордуна. Чувена слика где пуца из пушке током Првог свјетског рата, дуго је била у Војном музеју у Београду, а слика је дјело француског фотографа. Прави идентитет дјечака открио је његов унук Ђорђе Њуњић, пишу „Новости“.

Дуго се мислило да је на слици Момчило Гаврић из Лознице, такође голобради малишан, који се обрео у редовима српске војске током Великог рата. Ову енигму отклонио је управо Драгољубов унук Ђорђе Њуњић из Никшића, који каже да у породичној архиви поседује дедине слике, а неке од њих, уз ову већ познату – како пуца из рова, уступио је „Новостима“.

– Успео сам, уз доста муке, да преко мојих пријатеља који су у контакту са Британским империјалистичким музејом, архивима Француске и Мађарске исправим грешку и испод дедине слике буде коначно стављено његово име и презиме. Та је слика дуго била у поставци Војног музеја у Београду и готово да нема посетиоца који је није видео и упамтио. У новије време присутна је на интернету и доступна је целом свету, каже Ђорђе.

Деда Драгољуб је последње године живота провео у Никшићу. О њему који је шест пута рањаван, пленио јунаштвом, писао је чувени швајцарски лекар и овековечени пријатељ Срба Арчибалд Рајс, у књизи „Шта сам видео и доживео у великим данима“. Овог дечака представио је као јунака који „пуца из пушке и баца бомбе“.

– Када је рањен у руку, вадили су му куршум у нишкој болници. Није хтео да га успављују за операцију. Издржао је без иједне речи – написао је Рајс.

Стотину година након крвавих догађаја током Великог рата, Ђорђе Њуњић верује да ће доказати да је његов деда по мајци Драгољуб Јеличић најмлађи српски војник Првог светског рата!

– Имам књиге у којима се мој деда помиње као најмлађи борац. Међутим, оно што је непобитно јесте да су он и Гаврић, као дечаци који живот нису ни омирисали, били део једне храбре, поносне и мученичке српске војске која је преживела голготу, и на крају победила, – додаје Ђорђе, који са братом Предрагом покушава да то и докаже.

Јунак из Великог рата и Солунац Драгољуб Јеличић био је глумац, сјајан комичар, члан Удружења драмских уметника Београда. После Другог светског рата вратио се тој љубави и после Београда, Јагодине, Скопља, Тузле, Ријеке, обрео се у Народном позоришту у Никшићу. Умро је у 63. години, а иза њега су остале три кћерке које живе у Никшићу.