КРИК у најновијем тексту открива како се кривична пријава због финансијских малверзација против Јелена Танасковић, директорке "Инфраструктуре железнице" која је хапшена због пада надстрешнице станице у Новом Саду, пет година налазила у фиоци да би на крају била одбачена. Симптоматично или не, одбацивање је уследило након што је на чело Службе за борбу против организованог криминала (СБПОК), која је испитивала наводе, дошао Нинослав Цмолић, супруг Ирене Вујовић, иначе шефице Танасковићевој. Цмолић је у МУП Србије напредовао током шефовања Александра Вулина у полицији, а јавност га памти и по изјави којом је увредио Влахе.
Поменута фирма коју је, како се сумња, Јелена Танасковић оштетила бавила се факторингом односно откупљивањем и наплатом дуговања. Из те фирме тврдили су да ју је Танасковић оштетила за око два милиона евра, тако што је заједно са сарадницима измислила дуговања 43 фирме и затим донела одлуку да их „Први фактор“ откупи – иако је знала да она не постоје и да не могу да се наплате, пише КРИК.
Како даље наводи, поменута кривична пријава је, после пет година стајања у полицији, коначно била одбачена иако чак нису ни проверене све тврдње, а Танасковићева није ни саслушана.
Одбацивање се догодило само неколико неколико месеци пошто је полицијско одељење које је проверавало тврдње из пријаве добило новог шефа – Нинослава Цмолића, касније супруг њене пријатељице и шефице Ирене Вујовић, министарке заштите животне средине.
А ко је Нинослав Цмолић?
Нинослав Цмолић је садашњи начелник Управе криминалистичке полиције (УКП), који се више пута помињао као потенцијални директор полиције, односно кандидат за фотељу која је након одласка Владимира Ребића остала упражњена. По свему судећи, ту фотељу неће попунити, пошто је министар полиције Ивица Дачић недавно изјавио којих шест службеника су кандидати за директора полиције.
Иако је Цмолић дуго година био инспектор, а потом и руководилац, појединице ситуације, тачније његове изјаве, знатно су умрљале његову биографију.
Наиме, пре неколико месеци, током истраге убиства Данке Илић (2) за које су осумњичени радници ЈКП „Водовод“ Срђан Јанковић и Дејан Драгијевић, Цмолић је увредио грађане Бора, тачније Влахе.
Цмолић је током гостовања на телевизији „Информер“ говорио о самом злочину, описивао језиве детаље убиства детета, а између осталог, говорио је и о профилу личности осумњичених. Он је том приликом рекао да код њих не постоји емпатија, да им је ИQ много низак, али је онда целу причу привео крају речима да је нама „то поднебље чудно због наречја и говора“, те је дао следећи закључак: „Власи су“.
Поводом његове изјаве огласила се су бројна удружења која су осудила његов речи. Цмолић се потом огласио речима да није имао намеру да било кога увреди.
„Као полицијски службеник, високи официр полиције, који је руководио акцијама расветљавања најтежих и најсложенијих кривичних дела, као неко ко је завршио средњу школу унутрашњих послова, Полицијску академију, и специјалистичке студије на Правном факултету у Београду, као истински патриота и професионалац, ниједном речју нисам имао намеру да увредим никога, а поготово не наше националне мањине“, рекао је Цмолић.
Помињао се у Скају
Како је Данас писао, Цмолићево презиме спомиње се и у Скај препискама које се налазе у оптужници против Беливуковог клана.
Реч је о комуникацији између одбеглог црногорског полицајца Љуба Миловића и нашег полицајца Даниела Јовановића л“) у којој помињу извесног оперативца Радне групе за навијаче којег Цмолић држи уз себе.
Цмолић је јавности познат и по изјавама које се односе на опозиционе лидере, а поводом протеста због изборне крађе. Судећи по изјавама, могло се закључити да је Цмолић више наступао као ударна песница СНС-а, а не начелник у полицији.
Иначе, Цмолић је своју каријеру започео управо у СБПОК-у, да би након тога постао шеф Радне групе за навијаче.
На место начелника СБПОК-а је постављен 2020. године као кадар тадашњег министра полиције Александра Вулина. На тој позицији се задржао до јануара 2023. године када је постављен за начелника УКП.