Прочитај ми чланак

Ко је Ник Ђељошај: Човек који је Тузи дигао на ноге

0

Ситуација у општини Тузи изазвала је пажњу у региону, а све очи су тренутно упрте у Црну Гору у нади да ће "супротстављене стране" наћи заједнички језик. Све је почело јуче када су донете мере због неповољне епидемиолошке ситуације у Црној Гори. Председник Општине Тузи Ник Ђељошај, путем свог Фејсбук налога, поручио је јуче да вероватно неће прихватити наведену меру којом се затварају угоститељски објекти у Тузима. Ситуација је јутрос ескалирала, па је Ђељошај рекао да су грађани блокирали међународни пут и да се неће померити док не дођу Здравко Кривокапић и Дритан Абазовић.

Ник Ђељошај црногорски је политичар албанског порекла. Председник је општине Тузи од 23. марта 2019. Вођа је Албанске алтернативе.

На црногорским парламентарним изборима 2020. био је први на листи Албанске листе коју су формирале Нова демократска снага (ФОРЦА), Албанска алтернатива (АА), Албанска коалициона перспектива (АКП) и Демократска лига Албанаца (ДСА).

Албанска листа одбила је да уђе у владу Здравка Кривокапића, одлучено је на Председништву те странке у новембру 2020. године.


Основну и средњу школу завршио је у Тузима, док је студије завршио на Косову. Као студент био је активан у студентским организацијама, а циљ му је био побољшање статуса Албанаца у Црној Гори, као и враћање статуса самосталне локалне самоуправе Општини Тузи.

На сајту Скупштине Црне Горе је наведено да је радио и као професор у гимназији у Тузима, а да се од 2000. године бави се и приватним бизнисом.

Посвећеност политици започиње у партији Грађанска иницијатива, а касније у Албанској алтернативи, где данас обавља функцију председника партије.

Успешно је обављао функције заменика министра образовања, посланика Скупштине Црне Горе и државног секретара у Министарству јавне управе. Ожењен је и отац је четворо деце.

Изјаве због којих се Ђељошај нашао у жижи јавности

Крајем новембра прошле године, председник општине Тузи, Ник Ђељошај објавио је јавно на свом Фејсбук профилу да јавне установе у тој општини поводом 28. новембра Дана заставе поставе албанску заставу.

“Ако се мој апел не уважи, институције би могле законом да се казне”, истакао је Ђелошај.

Ник Ђељошај имао је пре неколико дана специфичну поруку за премијера Здравка Кривокапића који није упутио честитку Косову поводом Дана независности, преноси Побједа.ме.

“Поздрав из Општине Тузи за Владу Црне Горе и премијера Здравка Кривокапића”, написао је Ђељошај на Фејсбук профилу, уз фотографије зграде која је тог дана била у бојама застава Албаније и Косова.

Око чега је избио хаос у Тузима?

Полиција је јутрос дошла у Тузи како би затворила угоститељске објекте који су јутрос отврорени упркос мерама које је донело Министарство здравља.

Наиме, локали су наставили са радом, а грађани су се окупили и пружили подршку руководству општине. Ђељошај је тражио да се доведе преводилац “јер хоће да разговара на матерњем језику”.

Ђељошај је рекао полицајцима да тражи од њих да обавесте тужилаштво да ће, “ако се ово настави”, позвати грађане Тузи да пруже отпор.

“Ова одлука је лична, као освета за постављање косовске заставе. Ниједна општина из прве групе није затворена, једино смо ми издвојени из прве групе. Непријатељи су они који се свете, а то су премијер Здравко Кривокапић и потпредседник Дритан Абазовић. Кривокапић се свети јер сам га прозвао јер није честитао Дан државности Косова”, рекао је Ђељошај.

Он је поручио да ће се борити “против дискриминације” и да сви буду једнаки, пишу Вијести.ме.

“Нећу дозволити да нас нико понижава. Од јуче их зовем, не желе да се јаве и желе проблем и да дискриминишу Тузи. Не може овако да се понаша нико према грађанима”, рекао је председник Општине.

Он је раније јутрос у укључењу у Бојама јутра потврдио да су угоститељски објекти у том граду отворени.

Шта је Ђељошај поручио јуче?

“Тузи су у првој групи општина као Зелена зона! Нећемо дозволити да се нико свети нашим привредницима и општини Тузи! Нећемо дозволити да неко спроводи незнање над нашом привредом. Ако је неко у Европи показао како се реагује у поштовању мера онда су то грађани Тузи”, написао је Ђељошај.

Он је позвао Владу да затвори међуградски саобраћај, како у Тузима не би долазили људи из оних градова у којима су локали затворени.

“Ово понижење нећемо дозволити! Реагујте и измените хитно, или ћете имати контрареакцију и организовање општине да заштити нашу привреду”, поручио је Ђељошај, пишу Вијести.ме.

Он је казао да је срамно да неко може донети овакве одлуке без консултација са општином Тузи, и да је срамно да он као председник општине сазнаје за ову информоцију путем медија.

“Ова одлука Владе је и политичка али ће добити жестоки одговор…”

Затварање у градовима широм Црне Горе

По препоруци Института за јавно здравље донете су нове мере у циљу спречавања ширења корона вируса, па ће од данас поред Будве и Тивта у локдауну бити и Херцег Нови. Затварају се и угоститељски објекти у Даниловграду и Бару, саопштено је на прес конференцији ИЈЗ, преноси цдм.ме.

Поред овога, нове мере се односе и на забрану организовања рекреативних активности на отвореним и јавним местима, што се односи на забрану рада панорамског точка, вртешки, луна паркова… Такође, забрањенује се продаја кафе за понети.

У Будви и Тивту не раде угоститељски објекти, школе, вртићи а у тим градовима је забрањено напуштање територије, односно не може се ни ући ни изаћи радним данима. Остаје на снази и забрана рада угоститељских објеката у Подгорици, Цетињу, Никшићу, Херцег Новом, Улцињу и Котору.

За улазак у Црну Гору од данас ће бити потребан и ПЦР тест за оне који долазе и за Луксембурга, Боцване, Сан Марина, Словачке, Бугарске.

И даље није обавезан ПЦР тест за доласке из Србије и БиХ иако из тих суседних држава долази највећи број грађана у Црну Гору. Новим мерама препоучује се рад од куће, у државним и приватним предузећима.

“Продаја кафе за понети биће забрањена. На аутоматима, бензинским пумпама и кафићима. Примећено је окупљање више од четири особе, и то може угрожити епидемиолошку ситуацију”, казао је директор Института за јавно здравље Игор Галић.

Казао је да се окупљање грађана још увек не може на прави начин спречити јер још није усвојен закон којим се дају већа овлашћења инспекцијским службама.