Прочитај ми чланак

КИНА МЕЊА ГЕОПОЛИТИЧКУ ДИНАМИКУ на Блиском Истоку

0

Кинески фактор има капацитет да државе наведе да због сопственог интереса почну да трагају за мирољубивим решењима.

f

Нигде Обамина администрација није толико погоршала америчку позицију као на Блиском истоку, што је оставило велику празнину коју су у доброј мери попуниле Кина, као тихи играч, и Русија, чврсто решена да САД војно држи на дистанци.

Да ли би ово могао да буде крај америчке неприкосновене хегемоније, која траје од окончања Другог светског рата? Док је Русија суштински војно потиснула САД, кинески пројекат Један појас један пут (ЈПЈП), који ће се протезати дубоко унутар Блиског истока и даље до Европе, долазећи је фактор који ће трансформисати актуелни геополитики пејзаж Блиског истока. То се најјасније очитује у чињеници да је Израел постао најважнији кинески партер. Будући да Израел настоји да обезбеди централну позицију у кинеској блискоистoчној рачуници, његови односи са другим земљама – посебно оним које покушавају да се укључе у кинеске економске пројекте – највероватније ће доживети веома значајну трансформацију.

МЕШАЊЕ У ИЗРАЕЛСКО-ПАЛЕСТИНСКИ СУКОБ
Појавом Кине као главног покретача геоекономије питање политичког ривалства вероватно ће бити замењено питањем неопходности економског партнерства. Овај процес се већ одвија и оставља трагове. Најочигледнији пример је наглашавање потребе о дводржавном решењу палестинског питања. Без обзира што однос Израела са великим бројем регионалних држава остаје непријатељски, у кинеској рачуници он је политички и економски најстабилније место (у региону) које треба интегрисати у економски појас.

Отуда кинеско мешање у регионалне конфликте и њихово решавање. Протеклих година Кина је настојала да се укључи у решавање израелско-палестинског сукоба, посредујући у мировним преговорима и коментаришући постепене промене без превише наклоности ка било којој од страна. „Кина поздравља и подржава све напоре усмрене ка спуштању тензија између Израела и Палестине и брзој реализацији дводржавног решења“, изјавио је кинески министар спољних послова Ванг Ји током блискоисточне мировне министарске конференције, одржане у Паризу прошле године.

g

Слично томе, иако је позиција Ирана од кључне географске важности за ширење пројекта ЈПЈП ка Западној Азији, Кинези ће, да би извукли максималну корист, морати у план да укључе и Асхдод и Еилат, две стратешки важне луке које се налазе у Израелу. Aко Кина настоји да се повеже са Црвеним морем због Поморских комуникационих линија (SLOC), које кроз њега пролазе, онда ће лука Елиат, као једина израелска лука на Црвеном мору, можда морати са праском да буде укључена у цео план. Ако се то догоди, поставља се питање да ли ће Кина бити у стању да неометано гради ЈПЈП без суштинске неутрализације израелско-иранског ривалства.

Нема другог начина да Кина свој план учини оперативним и да га заштити од регионалних конфликата. Оно што ће највероватније омогућити да оствари свој циљ је ништа друго него засипање ових земаља новцем.

ЕГИПАТ, ИРАН, ИЗРАЕЛ…
Недавно одржане кинеско-египатске војне вежбе у Медитеранском мору пружају нам свеж увид у то како ће Кина трансформисати регионалну динамику. Сада вероватно следи додатно јачање војних веза између Кине и Египта, а немојте заборавити ни 45 милијарди долара кинеских инвестиција у Египту. Та средства су намењена новој престоници, чију изградњу је Каиро недавно најавио.

Кина има план и за Иран. Очекује се потписивање уговора од 600 милијарди долара између те две земље. Интересенатно је видети како Кина засебно интегрише сваку земљу у ЈПЈП, што је први корак ка економској сарадњи досадашњих ривала.

У овом контексту важно постаје питање може ли Палестина наставити са непризнавањем Израла. Јер Израел постоји и наставиће да постоји чак и без палестинског признања, док би Палестина могла да буде изостављена из економског бума – до којег ће највероватније довести кинеска активност у региону – ако задржи традиционални став према Израелу. Са друге стране, Израел се неће превише замајавати таквим бригама, јер не само да је боље позициониран, много развијенији и стабилнији, већ је и регионално индустријско и ресурсно чвориште. Другим речима, довољно је привлачан за Кину и већ је добио довољно пажње.

Кинески фактор, без сумње, има капацитет да државе наведе да због сопственог интереса почну да трагају за мирољубивим решењима. Кина може да повеже регион и не би желела, чак ни дозволила, да се Иран упусти у било какву авантуру против Израела, баш као што би спречила и сваку врсту агресије у супротном смеру. Мотивисана сопственим економским интересима, Кина покушава да обезбеди да јужна трговачка рута ЈПЈП, која је повезана са овим регионалним силама, буде оперативна и постане централна атракција за све некадашње ривале.

h

Иако је можда сувише идеалистички очекивати да ће сва ривалства нестати преко ноћи, тешко је оспорити чињеницу да Кина дугорочно улази у регион. Тај ангажман не може бити профитабилан за било коју земљу ако регионални конфликти остану нерешени. Биће интересантно видети којим мерама ће Кина настојати да решава блискоисточне конфликте. Решавање сукоба и ублажавање ривалитета је за пројекат Један појас, један пут важно колико и сам план његове реализације.

Салман Рафи Шеик је спољнополитички аналитичар и стручњак за унутрашњу и спољну политику Пакистана

Превео АЛЕКСАНАР ВУЈОВИЋ