Прочитај ми чланак

ЈОВАЊИЦА – спасавање државног рода

0

Против првооптуженог Предрага Колувије, власника компаније Јовањица, воде се два судска поступка. У првом је оптужен да је организовао узгајање и продају марихуане, а у другом да је био вођа групе коју су чинили полицајци и припадници других безбедносних служби, који су обезбеђивали имање Јовањица и помагали Колувији. Ово је јединствен пример да неко са таквом правном квалификацијом на Специјалном суду добије замену притвора за кућни притвор.

Скоро цео државни врх брани Колувију где год стигне, од суднице, преко Скупштине до телевизијских студија. Истовремено покушавају да криминализују и јавно нападају инспекторе Душана Митића и Слободана Миленковића који су Јовањицу открили.

Митић је током сведочења изјавио и да се на имању током акције појавио припадник Безбедносно-информативне агенције (БИА) Александар Тошић, који се позвао на руководство те агенције и тражио да читав случај не изађе у јавност. Тошићев надређени, Мирко Шкеро, потом је преко телефона исто тражио од Миленковића, наводећи да је тако рекао Братислав Гашић, тадашњи директор БИА, а данас министар полиције, наводи Митић. Саслушање Митића биће настављено 11. јула 2023. године, када ће му питања постављати адвокати одбране и окривљени.

Ко је Предраг Колувија, човек у коју се невиност, што је незабележено у правосуђу Европе, куне готово сам врх државе? Рођен је у Немачкој. Чланови његове породице били су присталице четничког војводе Попа Ђујића и наводно су породични пријатељи са оснивачем Српске радикалне странке Војиславом Шешељем. Пре доласка у Србију, почетком 2000. године, Колувија је у родној земљи осуђиван као вишеструки преварант, а у Италији због недозвољеног држања оружја. А пре хапшења због случаја “Јовањица” против Колувије је у Србији покренут поступак пред Вишим судом у Новом Саду због шверца кивија.

Приликом посете Уједињеним Арапским Емиратима, председник Србије Александар Вучић је нашао времена и да говори о Колувији.

– Тај човек је провео две године у притвору, не постоји такав пример и да се још води хајка зашто није и даље у притвору, врло чудно, јер он није убио никога или не постоји оптужница да је некога убио, није имао 10 тона кокаина или нешто слично, већ, колико сам разумео, тону марихуане коју су пола окружења, Немци и остали, легализовали што он, такође, негира да је имао, али није ни важно, чак и да је имао, али две године да проведете у притвору за тако нешто, очигледно се неко плашио нечега што би могао да чује – изјавио је Вучић.

Већ сутрадан он је појаснио да није бранио Колувију.

Досадашње Изјаве врха власти о сучају Јовањица показују да државне званичнике не интересују ставови тужилаштва и судова о било ком предмету, јер знају да могу да утичу на разне начине на судије и тужиоце. „Србија има стотине хиљада необрађених хектара, ово је све показатељ шта треба да радимо и куда треба да идемо“, рекао је Вулин у време кад је посетио „Јовањицу“ 2015. године. Председница Владе Србије Ана Брнабић изјавила је да јавност не би могла ни на један други начин да схвати шта се десило у случају Јовањица за коју је оптужен Предраг Колувија, да га адвокат и политичар Владимир Ђукановић није интервјуисао.

– Истрага је давно завршена, ако је макар делић истине, у томе што је причао Колувија, онда је једини начин да јавност схвати шта се дешавало је оно што је Ђукановић урадио – рекла је Брнабић у Палати Србија, након седнице Кризног штаба одговарајући на питана новинара како гледа на мешања политичара у предмет „Јовањица“.

Предмет Јовањица врви од чињеница које доказују да су тајне службе, полиција и војска, чували имање које Колувија ни на који начин није могао да води да није имао подршку извршне власти, доказ о томе је да су га посећивали и министри Владе Србије. Да ли је то државни пројекат или приватни пројекат са државном заштитом. За криминолога Добривоја Радовановића, све око овог случаја је невероватно. Од тога колико траје истрага, да је о свему постојало сазнање државе, па и последње изјаве врха власти.

– То је само доказ до ког степена може ићи лобирање тог криминала у државне органе, односно државу. Посебно је невероватно до које мере је организовани криминал ушао у политичке партије. Оно што је од свега најжалосније јесте покушај брањења од тог организованог криминала из државног врха. Видимо да постоје канали којима се саопштава став у корист организатора тог посла. Сваки човек је невин док не буде правоснажно осуђен, али не треба држава и полиција да стаје у његову одбрану, као што не треба ни да га нападају, већ треба пустити професионалце да раде свој посао – навео је Радовановић.

Јовањица је иначе од државне Агенције за финансирање извоза претходно добила три кредита у вредности од 3,9 милиона евра. Током година често су је обилазили државни званичници. Недавно ухапшени стари нарко бос, који је “направио револуцију у бизнису с марихуаном”, са 69 година био је трговац дрогом с најдужим стажом. Рафаело Каро Кинтеро има према познаваоцим криминалних прилика у Србији, много сличности са случајем Јовањица.

Наиме, како пише “Ел Паис”, председник Мексика Андрес Мануел Лопез Обрадор, који је критикован од стране САД-а због неактивности, након хапшења Кинтера може се похвалити првим значајним успехом. Међутим, његови критичари тврде да се то догодило само зато што се састао са Бајденом у Белој кући три дана пре тога. До тада Кинтеро за Мексико скоро и да није постојао. Овдашња јавност још није у потпуности сазнала, да ли је акција Јовањица спроведена под притиском америчке агенције ДЕА, која се бави борбом против наркотика јер Србија има потписан уговор са њом.