Прочитај ми чланак

Изгубљени градови у Србији: Јустинијана Прима

0

caricin-grad

Давно изгубљени градови, од Помпеје до Мачу Пикчуа, у модерна времена су постали рудници блага за археологе и већ деценијама омиљене атракције милиона туриста. Али, и у Србији такође има невероватних открића из прошлости.

justinianНастанак: Основао га је цар Јустинијан I у 6. веку, у близини насеља Бедеријана.

Нестанак: После честих упада Авара и Словена, око 615. године, град напушта домаће становништво.

Нови живот: Прича о Царичином граду започиње 1880. са чланком Мите Ракића, а 30 година касније почела су прва истраживања античког града.

Како га посетити: На 7 километара од Лебана или 30 од Лесковца. До локалитета може се доћи аутомобилом или аутобуским превозом у оквиру организованих туристичких посета. Контакт телефони: 016/ 233-360 или 016/233-361

Цар Јустинијан I, који је потекао са простора који се данас налазе на југу Србије, одлучио је да у родном крају подигне град који ће величати његово име. Град Јустинијана Прима лежи на благим падинама од планине Радан ка Лесковачкој котлини, на месту ван главних путних токова.

caricin-grad-1За Царичин град се зна да је имао јако војно утвђење, а на Царичиној реци су остаци водене бране, што доказује да су људи још у та стара вемена користили снагу воде

Опасан је зидинама, а језгро је сачињено од три целине: Акропоља, Горњег и Доњег града. На Акропољу, који је први саграђен, подигнути су базилика и архиепископска палата. Иза цркве је велики базен уклесан у камену, до кога је водио аквадукт са Петрове горе. Испод овог комплекса је кружни форум на коме је био постављен монуметални позлаћени кип Јустинијана.

caricin-grad-2

Царичин Град је изузетно важан споменик античког урбанизма и архитектуре. Рушевине утврђења, улица са портицима, базилика, јавних и приватних грађевина, бедема, система водоснабдевања са аквадуктом и великом цистерном, подни мозаици у луксузним објектима… Све то одаје некадашњи изглед града и представља одраз достигнућа палеовизантијске цивилизације, настале на грчко-римским тековинама.

(Блиц)