Прочитај ми чланак

Италијани: Српска храброст нас је задивила

0

rep-transport_620x0

– На обалама Јадрана Српска војска и народ, њих 300.000, били су у јадном стању, исцрпљени, гладни, рањени, са крпама уместо опанака на ногама. Храбро су ходали у колони. То је задивило италијанску морнарицу да су записали: „Срби достојанствено марширају и умиру!“ – овај и пуно сличних детаља епског догађаја из 1915. са обала Јадранског мора нашло се у књизи „За Српску војску“, коју је приредила Мила Михајловић, новинар РАИ и писац из Рима, и донела у Србију.

Срж књиге чини репринт издање документа италијанске Ратне морнарице из фебруара 1917. године и садржи 120 оригиналних фотографија, вели аутор Мила Михајловић.

Италијани су нарочито поносни на ову операцију своје морнарице и сматрају је претечом свих „хуманитарних акција“ данашњице. Зато ће у палати Барберини почетком маја одржати промоцију књиге „За Српску војску“, на којој ће бити политички врх Италије и Србије.

– Крајем далеке 1915. године, усред зиме, Српска војска нашла се у клештима армија Централних сила и била присиљена на повлачење кроз Албанију. Војска се повлачила у пратњи народа, под непрекидном ватром непријатеља који се устремио да је потпуно уништи. Одступницу је код Елбасана обезбеђивао регент Александар Карађорђевић са 22.000 коњаника. На обалама Јадрана, спасени су од уништења захваљујући војној акцији италијанске Краљевске морнарице, која их је под нападима Аустријанаца пребацила на другу обалу мора – објашњава Мила Михајловић шта се дешавало тих пет месеци на Јадранском мору.

Од 12. децембра 1915. па до 29. фебруара 1916. године, импозантном војном и хуманитарном операцијом Ратна морнарица Италије је на Сицилију, у Бари, Валону и Бриндизи прво пребацила заробљенике, потом војску, народ, краља, Генералштаб, премијера Пашића и чланове српске владе. Грчка као савезник у то време, из страха од заразних болести, није хтела да прими Србе на Крф.

– Укрцано је и спасено 136.000 српских војника и 11.651 рањеник и болесник. Преостала коњица од преко 13.000 људи и 10.000 коња. Скоро 23.000 аустроугарских војника, заробљено још током прве године рата, пребачено је у заробљеништво у Италију. На бродовима се нашло и 50 топова, јер понос српског народа ништа није хтео непријатељу да остави. И још више од сто хиљада избеглог српског народа који је кренуо за војском – описује ову операцију у овим документима италијански адмирал Луиђи Бинели Мантели, начелник ГШ италијанске војске.

Италијански адмирал даље говори и о јунаштву својих трупа. Осокољени српским херојством и Италијани су ступили у крваву битку да би спасли 1.500 српских рањеника. Само на прилазима луци Драч изгубили су 800 војника и морнара.

На фотографијама које су се нашле на страницама ове књиге види се и краљ Петар са народом током евакуације. Ту је регент Александар са Слободаном Јовановићем и адмиралом Кутинелијем у италијанском чамцу. Види се како италијански морнари са брода износе тешко болесног војводу Радомира Путника. На сликама су и српски коњи, који су спасавани италијанским чамцима.

– Пред сваком сликом, читалац се утапа у те дане историје и преплављује га драма невиђених патњи и жртава. Истовремено, хроника дешавања бележи напоре и истиче вредности попут људског достојанства и солидарности што, и у условима најбруталније реалности коју је људски род успео да произведе, ипак остају сачуване у људској души. Овај значајни пројекат „За Српску војску“ на најбољи начин отвара обележавање стогодишњице почетка Првог светског рата – каже италијански адмирал Луиђи Бинели Мантели.

(Новости)