Прочитај ми чланак

Хулиганима из Бетон хале мање казне него учесницима јулских протеста

0

Навијачи који су у мају током прославе титуле Црвене Звезде демолирали ресторане у Бетон хали осуђени су на ниже казне него учесници прошлогодишњих јулских протеста, показује истраживање ЦИНС-а.

Како пише ЦИНС, пресуде Прекршајног суда које смо анализирали показују да је учесницима нереда суђено као појединцима иако се у неким случајевима наводи да су затечени у групи, па су на тај начин потенцијално избегли и затворске казне.

Foto: Tviter

Навијачи који су у мају током прославе титуле Црвене Звезде демолирали ресторане у Бетон хали осуђени су на ниже казне него учесници прошлогодишњих јулских протеста, показује истраживање ЦИНС-а. Пресуде Прекршајног суда које смо анализирали показују да је учесницима нереда суђено као појединцима иако се у неким случајевима наводи да су затечени у групи, па су на тај начин потенцијално избегли и затворске казне.

Адвокат Иван Нинић сматра да је реч о двоструким аршинима, директној последици неуједначене судске праксе и лоше казнене политике која не важи исто за све грађане који се нађу на судској клупи.

Након што је фудбалски клуб Црвена звезда постала првак државе, 22. маја је организовано славље њених навијача на Сави испод Бранковог моста. Прослава је започела навијачким песмама, бакљадом и ватрометом, али се претворила у тучу и нападе навијача на поједине ресторане. Поред Лафајета, демолирани су и локали Сакура и Темперамент, а полиција је те ноћи привела 129 особа.

Пред Прекршајним судом у Београду због овог догађаја је сутрадан осуђено њих 38, а седморо је ослобођено.

Поред њих, 10 особа се због нереда нашло пред тужиоцем Првог основног јавног тужилаштва у Београду. Тужилаштво је 10. јуна против њих поднело оптужни предлог због постојања оправдане сумње да су извршили кривично дело насилничко понашање.

Истраживање Центра за истраживачко новинарство Србије (ЦИНС) показује да су казне које су судије том приликом изрицале ниже од досуђених због протеста у јулу прошле године, као и да су у неким случајевима аршини били другачији. Подсетимо, протесте почетком јула у Београду обележиле су сцене насиља, велике количине сузаваца и бројна хапшења, о чему је ЦИНС писао.

Тако је приликом нереда у Бетон хали, у ресторану Лафајет, један мушкарац викао и вређао полицајца речима „п**ке пандурске, керови“, због чега га је судија Горан Милутиновић осудио на казну од 55.000 динара. У пресуди је образложио да је реч о прекршајима са умишљајем, а као олакшавајућу околност је узео то што се окривљени коректно понашао након прекршаја и током поступка.

Међутим, исти судија је након протеста, за исту реченицу упућену полицајцима – „пи**е пандурске“ – изрекао казну од 30 дана затвора, како смо раније писали. У оба случаја окривљени су признали да су то рекли, али је Милутиновић оценио да су те речи током протеста проузроковале теже последице. Које су то теже последице не пише у пресуди.

Милутиновић је због вређања службених лица током протеста од осам осуђујућих пресуда изрекао шест казни затвора. Само у две пресуде је наложио новчану казну.

ЦИНС је од Прекршајног суда у Београду тражио изјаву судије Милутиновића, између осталог и на питања због чега је у једном случају окривљени осуђен на новчану казну, а у другом на 30 дана затвора, као и како је могуће да за исту увреду буде толика разлика у казни. Међутим, председница тог суда Оливера Ристановић одговорила је да ју је судија Милутиновић обавестио да није у могућности да даје изјаве у вези са пресудама јер се налази на годишњем одмору и додао да је, према његовом сазнању, пресуда коју је изрекао учеснику нереда у Бетон хали у Прекршајном апелационом суду јер је уложена жалба, док је предмет који се односи на учесника јулских протеста архивиран.

У другом случају је једна особа због нереда у Бетон хали осуђена за нарушавање јавног реда и мира, иако се у пресуди констатује да је вређао полицајца разним погрдним речима, док су у пријави за прекршај наведене тачне увреде – „керови“ и „п**ке пандурске“. Полиција га једноставно није због тога процесуирала нити му је суд због тога судио.

Адвокат Иван Нинић сматра да је реч о двоструким аршинима и директној последици неуједначене судске праксе и лоше казнене политике која не важи исто за све грађане који се нађу на судској клупи.

„Полиција ће пребацивати одговорност на судије, а судије ће рећи да могу да суде и да су искључиво везани прецизном садржином захтева за покретање прекршајног поступка, а не полицијским извештајима или белешкама, са цитатима увреда, које се прилажу као доказ“, додаје.

„На погрешном месту у погрешно време“

Како даље наводи ЦИНС, сви који су у недељу, 23. маја, осуђени пред Прекршајним судом због инцидената у Бетон хали прекршили су Закон о јавном реду и миру. Већина је гоњена за непристојно, дрско и безобзирно понашање (члан 8, став 1), а новчане казне су се кретале од 5.000 до 31.000 динара.

У скоро трећини осуђујућих пресуда казна је била испод законског минимума.

По таквим казнама се истакла судија Софија Чворовић. У 12 од 13 случајева досудила је казну од 5.000 динара сматрајући да ће и тако ублажена казна остварити сврху и циљ кажњавања и да окривљени убудуће неће чинити овај и сличне прекршаје.

Као разлог да ублажи казне Чворовић је у већини пресуда истицала то што су се окривљени нашли на „погрешном месту у погрешно време“ што не треба негативно да утиче на њихов будући живот. За окривљеног студента завршне године Правног факултета навела је да то не треба негативно да утиче на његову каријеру будућег академског грађанина.