Прочитај ми чланак

Громогласно хапшени, тихо пуштени: Где су сада полицајци Веље Невоље

0

Иако су од стране државних чиновника и медија блиских власти "раскринкани" завереници у полицији који су били сарадници клана Вељка Беливука и Марко Миљковић, и радили о глави председнику Александру Вучићу, тек једна се налази иза решетака - некадашња државна секретарка МУП Дијана Хркаловић. Ипак, и поред чињенице да је означавана као спона између криминалаца и полиције, сусреће се оптужбама за кривично дело које је у судској пракси тешко доказиво.

Владајућа напредњачка гарнитура често се у медијима хвали разним достигнућима и одличним резултатима у различитим пољима по којима је Србија најбоља на Балкану, Европи, па и шире, док опозиција и понеки стручњак те тврдње оспоравају.

Фото: МУП

Оно што нико не може да оспори је да је Србија највећи произвођач афера „тресла се гора, родио се миш“. Практично, Србија је постала највеће породилиште мишева у Европи и шире, а од бројних пуцања у празно, најгласнији је атентат на председника, афера “прислушкивање”, као и паралелне структуре у МУП Србије које су биле експозитура ухапшеног клана навијача.

Александар Вулин је у марту ове године изјавио: „Ми смо све доказе предали надлежном тужилаштву, ту је образложена и њена улога као и свих других припадника МУП који су учестовали у илегалном прислушкивању Вучића и чланова његове породице“.

Министар полиције често је апострофирао бившу државну секретарку МУП Србије Дијану Хркаловић и многе друге полицајце да су „створили паралелне структуре у полицији“.

О паралелним структурама у полицији, везама појединаца МУП са “кавачким кланом”, чијим се огранком у Србији сматра група Беливук-Миљковић, говорио је и сам Александар Вучић.

Он је у јулу на Пинку изјавио да су групи Беливук-Мијковић помагали високи функционери полиције.

Председник није именовао о којим се људима из МУП-а ради, али је објаснио да је направљена радна група која је пратила припаднике оба клана. Приликом рада уочено је да су чланови шкаљарског клана убијани иако су били под полицијским надзором.

„Полиција прати једног човека, а то не може да сагледа. Не види да је неко пришао па убио тог човека, то нису снимили, сликали… Како је могуће да се то деси, не два пута, него више пута. Можда је то случајност, али то онда није професионалан рад, онда они не могу да обављају тај посао“, рекао је он.

По медијима блиским владајућим структурама повлачила су се многа имена полицајаца, везивани су за бројне злоупотребе, од тога да су помагали кавачком клану и Вељи Невољи до тога да су прислушкивали и пратили председника Србије. Сва хапшења полицајаца громогласно су објављивана на насловним странама таблоида. Оптужбе пре оптужнице биле су грђе једна од друге.

Списак полицајаца који су ухапшени или помињани је подугачак: бивша државна секретарка Диијана Хркаловић, бивши заменик начелника Службе за борбу против организованок криминала Горан Папић, ухапшени су инспектори СБПОК-а Божидар Столић, инспектор СБПОК Предраг Лајић и његов колега из службе Бојан Васиљевски, помињани су бивши министар полиције Небојша Стефановић, бивши начелник Службе за специјалне истражне методе Дејан Миленковић Багзи, Драгослав Дамјановић Цока…

Иако је свима, па и председнику који је о томе јавно говорио, јасно да су појединци из полиције сарађивали са” кавачким кланом” и да Веља не би био ни Н од Невоља да није имао директну подршку полиције, на оптужници Специјалног тужилаштва против Беливука и Миљковића налази се тек троје четири бивших и садашњих припадника полиције, од којих само један у притвору.

Од веза са организованим криминалом дошло се до кривичних дела трговина утицајем и злоупотреба службеног положаја и то за поприлично упитне случајеве.

Од силних таблоидних оптужби, оптужнице су се свеле на минимум минимума, а сви, сем Хркаловићеве која је пуштена па поново притворена, бране се са слободе. Неки од њих, Миленковић, Дамјановић, нису ни притварани.

Дијана Хркаловић је од свега оптужена за трговину утицајем. За исто кривично дело суди се и Горану Папићу, јер је Марку Миљковићу вратио блиндирану лимузину. Против инспектора СБПОК-а Божидара Столића догурало се до оптужног предлога Специјалног тужилаштва за одавање службене тајне. Он је наводно обавештавао Беливука и Миљковића о сазнањима полиције. Столић је посебно занимљив јер је такође пуштен да се брани са слободе, а ту слободу је искористио да буде поново ухапшен.

Овај рент-а-инспектор је овог пута „пао“ са колегом из Безбедносно информативне агенције М. К. док су помагали бившем припаднику “земунског клана” Слађану Константиновићу у кривичном делу принуде. Предраг Лајић и Бојан Васиљевски ухапшени су због прикривања доказа, обојица су такође пуштени да се бране са слободе.

Са друге стране, за прислушкивања председика, а што би требало да буде примарни задатак српских безбедносних служби, ако га је било, нико се досад није нашао иза решетака.