Прочитај ми чланак

ИЗ СРПСКЕ ИСТОРИЈЕ: Грех Милоша Обилића

0

Манастир Туман смештен је, како описују стари извори, „у дражестној долини планина голубачки“. Данас припада Браничевској епархији. Необично име дугује предању о легендарном косовском јунаку Милошу Обилићу који је наводно у овом крају, у селу Дворишту, имао двор.

manastirМанастир Туман

Милош је једног дана у лову нехотице смртно ранио пустињака Зосима Синајита, подвижника у оближњој пећини. Када хтеде да га понесе видару, пустињак одмахну и рече: „Ту мани“, тј. пусти да ту умрем. Да би окајао грех, Милош је подигао задужбину у коју је положио испосникове мошти.

Стварно време градње и име ктитора овог манастира код Голупца нису сачувани. Попис из доба султана Мурата Трећег, из друге половине 16. века, одређује локацију манастира „код села Тумана“ и каже да у њему живе само два монаха, али да даје велики порез, што значи да је манастир имао леп земљишни посед и приходе.

На положај Тумана је повољно утицала обнова Пећке патријаршије под патријархом Макаријем Соколовићем. У то време је настало је и књижевно дело „Тумански апокрифни зборник“ који се данас налази у архиву ЈАЗУ у Загребу. Манастир је опустео до Велике сеобе Срба, а поново се помиње тек у 18. веку, када је Аустроугарска окупирала део Србије.

По извештају Максима Ратковића, егзарха београдског митрополита, манастирска црква је стара и сиромашна толико да није имала ни богослужбени прибор и књиге. Осим монаха Исаије, родом из Херцеговине, учесника сабора у Сремским Карловцима 1735. године, других монаха нема, а манастир је издржавала парохија од 30 домова. У време Кочине крајине Туман је спаљен, а праву обнову је дочекао тек после Другог српског устанка, у доба кнеза Милоша Обреновића

Заслуга за то припада Павлу Богдановићу, кнезу пожаревачке нахије. Он је са осталим приложницима подигао 1826. године монашке келије и привукао ново братство. Туман је касније добио 15 хектара њива и око 400 хектара шуме, од чије се сече и издржавао, јер је орахово и храстово дрво коришћено у градњи железнице. Приход је допуњавала закупнина од кафане, коју је манастир давао у најам, и воденица поточара. Земљотрес је 1879. готово потпуно уништио манастирску цркву. Пошто није било новца да се све сруши и изнова подигне, урађена је само санација и постављен нови иконостас. Ипак, 1910. црква је морала да буде срушена пре но што се обруши на вернике. Због ратова који су ускоро избили, садашња црква је подигнута тек 1924. године. У Туман је 1934. пресељено руско братство из манастира Миљкова, а од 1966. је женски манастир. 

Зосимова испосница

Нова црква Тумана посвећена је арханђелу Михаилу, и зидана је у српско-византијском стилу, са богатом декорацијом. Унутрашњост цркве је тек недавно живописана. Иконостас је низак и сличан средњовековним. У наосу цркве се налази кивот са моштима Светог Зосима Синајита. Испосница овог свеца налази се у пећини, а изнад ње је и Зосимова капела. 

(Вести)