Прочитај ми чланак

ГДЕ СУ НЕСТАЛЕ драгоцене иконе из 18. века са иконостаса најстарије цркве у Вршцу?

0

Фотографије иконостаса из Саборне цркве у Вршцу објављене недавно на друштвеним мрежама, забринуле су јавност да је најстарији сакрални објекат у овом граду "покраден", јер на њему недостаје бар десетак икона!

фото: Приватна архива

 

Међутим, како се накнадно испоставило, није у питању крађа, већ наводна „рестаурација“, извршена по налогу вршачког Владике Никанора. За сада није познато где су завршиле вредне иконе из 18. века, нити је јасно ко је радио ову накарадну „рестаурацију“. Оно што се зна је да иза ње не стоји ниједна званична стручна инститиција, да је све урађено без сагласности Завода за заштиту споменика и да Српска православна црква не жели да одговори ни на једно од спорних питања.

“По мени би најлогичније било да црква буде та која највише штити наше културно наслеђе, а не супротно. Тога је увек било, али никада у овој мери. Црква доживљава те објекте и просторе као своје и понаша се као да сама треба да одлучује ‘о свом’, како ће да је наместе, како ће да је окрече, да налепи неку облогу …” каже за Нова.рс Катарина Максимов, председница Друштва конзерватора Србије, истичући да “црква није изузета из друштва у ком живимо”, што између осталог показује непоштовањем Закона о култирном наслеђу, мада би прва требала да га заступа.

“Постоји јасан Закон о културним добрима који налаже свим службама заштите да врше надзор, из ког није изузета ни црква нити културно наслеђе било ког сакралног објекта. Међутим, од некада поштоване струке, служба заштите је данас постала само сметња на путу до профита, па се испоставља и да су и сакрални објекти угрожени подједнако као и стара језгра”, каже Катарина Максимов.

Према незваничним информацијама, дрвени украси, које је заменио споран натпис, су скинути јер их је “напао жижак”, те су послати у Градски музеј у Вршцу на рестаурацију и “чување”.

Саборна црква у Вршцу, односно Црква светог Оца Николаја сазидана је у 18. веку и најстарији је православни храм у овом граду. У њој је сахрањено неколико владика, а иконостас чији делови су “нестали” током рестаурације дело је сликара Павела Ђурковића, са краја 18. века. Уместо задивљујућих икона и богатих дрвених украса са позлатом, сада се на том месту налази натпис “Христос воскресе” на, како је рекао један од коментатора на друштвеним мрежама “јефтиној верзији Мирослављеве готице за печењаре”. На натпис се осврнула и директорка Музеја града Београда Јелена Медаковић, која је чак помислила да је у питању фотомонтажа и да треба проверити њихову веродостојност.

“Када кажем да је неопходно проверити да ли је фотографија која је осванула на друштвеним мрежама подвргнута неким интервенцијама и преправкама, пре свега мислим на типогафски црвени натпис за који нема оправдања нити било ког логичног објашњења. Неопходно је да неко из Завода да објашњење да ли је ово фаза рестаурације, јер би једино логично објашњење било да је материал однет на рад и да ће да се врати након интервенције”, рекла је Медаковићева за Време.

Међутим, како се испоставило, Завод за заштиту споменика култура чак није ни надлежан за овај објекат, због још једног пропуста. Како је за овај недељник објаснио Зоран Вапа, директор Завода за заштиту споменика културе Војводине “Саборна црква Св.Оца Николаја у Вршцу нажалост није проглашена за споменик културе, што је несумњиво пропуст службе заштите Србије”.

Нова.рс је пре две недеље послала питање инфо служби Српске православне цркве са молбом да нам се одговори шта се тачно догодило са иконостасом у вршачкој цркви, ко је радио “рестаурацију” и где се налазе вредне иконе које су са њега скунуте. Међутим, ни на једно питање нисмо добили одговор.

Приметно је и да, осим што недостаје много икона, постоје видљиве разлике и у Дверима као и другим вредним детаљима драгоценог иконостаса попут позлаћених рамова којима су опточене иконе. Тако на првој фотографији (пре рестаурације) Двери делују богатије, веће и раскошније и иконе поред њих имају раскошан рам?