Канцеларија за контролу стране имовине америчког Министарства финансија додала је Нафтну индустрију Србије на листу санкција усмерених против компаније Газпромњефт и Руске Федерације. А председник Србије Александар Вучић успаничен је пред сазнањем да је немоћан и да ће му бити лакше ако се изјада свима. Покушавао и још ће да се прикаже далеко храбријим него што јесте, најмудријим у општем недостатку памети. Ако буде неодлучан, тешко нама а он, који свакоме сме да каже све а њему нико ништа, губи "углед". Какву цену ће платити обични људи? Рецимо паори, кад крену пролећни радови?
Нова одлука усмерена је на примарни извор прихода Русије, укључујући Газпромњефт и Сургутњефтегас, и десетак трговаца нафтом, пружаоца услуга нафтних поља, осигуравајућих друштава. И Влада Велике Британије саопштила је да уводи санкције за две руске нафтне компаније, како би отежала способност руског председника Владимира Путина да финансира рат у Украјини. У међувремену, заменик америчког државног секретара за управљање и ресурсе Ричард Верме, тврди да неће бити никаквих економских последица за Србију ако се уклони руско власништво у власничкој структури компаније НИС.
САД не желе никакве послове са руском компанијом, али и наводно не желе да на било који начин нашкоде српској економији. Ове мере треба пре свега да нашкоде Русији, која је добијала профит од НИС-а. Сиптоматично је да већ дуже време трају разговори америчког министарства економије и српског државног врха о овом питању. О томе се, како тврде наши извори, говорило још на почетку руско-украјинског рата. Још тада је била тема да се регулише питање власништва у НИС-у. Постојала је идеја да се то уради по обрасцу како је то регулисано са Лукоилом у Бугарској. Наиме, Бугарска је откупила Лукоил, али то није била директна куповина, већ је постојао посредник. Као што су, на пример, и у Немачкој многе активне које су припадале Гаспрому. Тамо је Гаспром био изузетно присутан у смислу гасовода. Немачка је то све откупила и национализовала. И тиме је тај проблем затворен. Овде је о томе била прича и одједном је она нестала, прекинута и појавила се пред долазак новог председника САД, Доналда Трампа на власт.
Очигледно је то био сигнал да одлазећа америчка администрација прво хоће да неке ствари према Русији заврши до краја. А са друге стране и да су осетили да је дошао тренутак да се санкције према Русији прошире. Међутим, нису све руске компаније на удару, Гаспром није под европским санкцијама зато што још не постоји алтернатива у потпуној мери за руски гас, али је вероватно само питање тренутка када ће се и то десити. Али, посматрано са нашег становишта, то је компанија која на годишњем нивоу опскрбљује тржите са готово 80 одсто нафтних деривата. И како год САД тврдиле да то нису санкције Србији, може слободно да се каже да јесу. Шта год власти у Србији тврдиле, биће вероватно веома тешко надоместити ту количину. Шта урадити?
Једно од решења би било да се постигне договор да руска страна изађе из власништва и да то прода по некој цени која би Србији била прихватљива. У разговору са америчком страном то би могло да се договори да Руси излазе и да те трансакције буду одобрене и после неког датума. Друго решење би било да руска страна сама прода некој трећој страни НИС и да они тако изађу из власништва и да постоје алтернативе да се то гориво у међувремену надомести са околних тржишта. Међутим, како наводе експерти, то би логистички било веома компликовано и скупо.
Вучић је изјавио да је и из Азербејџана стигла информација да „због више силе, због проблема које имају“ од суботе Србија не може више да рачуна на 1,7 милиона кубних метара гаса, које је долазило сваког дана.
– То значи да ће Србија од данас почети да много више и озбиљније троши резерве – рекао је Вучић.
Нова Демократска странка Србије (Нови ДСС) саопштила је да америчка одлука о увођењу санкција Нафтној индустрији Србије (НИС) не сме да произведе политичку, економску и медијску атмосферу која би логиком „сила Бога не моли“ довела до потпуног окретања Србије Западу.
– Вучићев режим током више од 12 година није ни у једном аспекту изградио чврст темељ за Србију, осим темеља за личну власт. Све остало, укључујући и спољнополитичко одређење земље, грађено на живом песку а такав приступ неминовно доводи до губитка поштовања, слободе и независности. Уместо слепог слушања САД, Србија у разговорима са већинским власником НИС-а треба да дође до обострано прихватљивог решења – навео је председник Нове ДСС Милош Јовановић у писаној изјави.
Али, уколико ово потраје, нема сумње да ћемо то врло брзо осетити у „обичном животу“.