Прочитај ми чланак

ЕВРОПСКИ ПОХОД против хришћанства

0

WORLD YOUTH DAY CROSS IN SPEYER

Хришћанска цивилизација се налази у озбиљној опасности. Око пар стотина милиона следбеника Христовe вере данас је подвргнуто гоњењу.

2013. године у Европи свечано су обележили 1700-годишњицу Миланског едикта.

Овај документ својевремено је постао важан корак на путу претварања хришћанства у званичну религију савремене ЕУ. Између осталог, чак овај историјски датум није зауставио оне који су данас уверени да религији не треба да буде места у савременом друштву. Један од главних разлога све веће христијанофобије је тотална смена погледа на свет и свесно одустајање од јеванђелских вредности и обичаја, уверен је историчар религија Јуриј Табак.

Последњих неколико деценија везано је за процес коначног одвајања европских вредности од религиозних. Секуларизација савремене Европе се врши брзим темпом, а њен циљ је да се оставе религиозне вредности само за потпуно приватно индивидуално коришћење.

Гониоци се више не устежу да јавно одустају од својих духовних корена, да усвајају законе који противрече библијским канонима, да забрањују одржавање масовних празника са хришћанском атрибутиком, покушавају да замене традиционалну веронауку нетрадиционалном. Ових дана Врховни суд Велике Британије је званично признао Саентологију једном од религија.

У савременој ЕУ све чешће се дешавају случајеви када се хришћанске цркве и светиње продају, скрнаве, а понекад сасвим уништавају. Уз прећутну сагласност европског друштва заувек је изгубљено око 200 јединствених древних цркава на Косову и Метохији. Под претњом се нашла чувена константинопољска, а сада истамбулска Аја Софија. Овај гранциозни споменик првих векова хришћанства ускоро може поново да буде претворен у џамију. Уз такав однос према историјској вери позиви ујезина за намаз убрзо ће се чути по читавој Европи. Такву је бојазан у интервјуу за Глас Русије изразио политиколог Павел Свјатенков.

Пошто свето место не бива празно, ЕУ, највероватније очекује исламизација. Ислам се данас активно шири. Представници ове религије долазе у Европу са Блиског Истока и земаља Африке. Ипак уврен сам да ће због гоњења хришћанства сада све гласнији постати протести конзервативних слојева друштва. Јер на пример одлука председника Француске да легализује хомосексуалне бракове која је прошла ове године кроз парламент, изазвала је велике протесте у земљи.

За то што Хришћанство одзали из Европе криви су не само светски политичари, либерали и атеисти, већ и сами верници. Без обзира на то што се мал те не сваког дана крше права хришћана, многи не журе да их бране. Ображања за обновом религиозних слобода Европском суду стижу ретко. Међутим управо Европски суд за људска права имао је већ много прседана када је правда у погледу вере тријумфовала, каже представник РПЦ у Савету Европе игуман Филип Рјабих.

Био је случај када је једна грађанка Италије покушала да докаже да се распећа у школама налазе незаконито. Прво је Европски суд за људска права донео одлуку у корист ове земље, наредивши властима земље да уклоне све религиозне симболе из државних школа. Али затим овај суд је ревидирао своју одлуку и изнео другу пресуду. Распећа у школама као знак хришћанске културе и идентитета била су заштићена.