Прочитај ми чланак

ЕР СРБИЈА: Вучићеви Арапи крше договор с Владом, радници немоћни

0

aleksandar-vucic-dane-kondic

Синдикати критикују руководство Ер Србије због „нехуманог, неколегијалног и понижавајућег“ поступања према радницима.

Синдикати Јат ервејза изразито су незадовољни поступањем новог менаџмента према њима, који, како кажу, крши договор који су радници, управа и Влада Србије заједнички постигли, а према којем је социјални програм за добровољни одлазак из фирме требало да буде покренут тек када буде уведена нова систематизација.

Управа коју је у ЕР Србија поставио Етихад, међутим, потпуно се оглушила о тај договор, програм је расписала одмах, а радницима дала да решавају тестове са задацима са којима се никада у животу нису срели на послу и који немају никакве везе са њиховим радним местима, због чега су, како кажу, готово сви на тестовима – пали.

Управо због тога, синдикати су се обратили председнику Владе Ивици Дачићу и потпредседнику Александру Вучићу тражећи помоћ. Као пример проблема са којима се ЕР Србија суочава, синдикати наводе одлуку Етихада да угаси читаву службу контроле продаје и саобраћаја и да послове ове службе пребаци у Индију.

– Запослени у овој служби су стручно оспособљени за обављање ових послова, а пре пет година смо уложили 14 милиона долара за имплементацију софтвера за ову врсту пословања. Данас нам је саопштено да се ти послови премештају и дају агенцији Сатерленд глобал сервисиз, са седиштем у Индији. То значи да наши људи губе радна места, а странцима се поклањају наши послови – наводи се у писму радника упућеном челним људима Владе Србије.

Радници наводе да је у њиховој служби „до пре месец дана радило 47 људи, али се сада за добровољни одлазак пријавило њих 20 – из страха и неизвесности шта ће се дешавати убудуће“.

– О свему овом обавестили смо извршну директорку за финансије, али смо добили одговор да она није у могућности да доноси или мења одлуке које је усвојило руководство Етихада. Стога се надамо да бар ви имате ингеренције да предузмете потребне кораке како би се сачувала постојећа и потребна радна места за наше људе – наводе синдикалци.

Како за Данас каже Мира Микарић, председница Синдиката комерцијално-економско правних радника Јата, главни приговор синдиката је тај што се људи позивају да се пријаве за одлазак из фирме пре него што је спроведена систематизација.

– Наш договор у Влади Србије је био да други круг програма за добровољни одлазак из Јата буде спроведен након што буде утврђена нова систематизација радних места, али је управа поступила супротно том договору, због чега је одзив радника, логично, мали. Према неформалним подацима од пре неколико дана, до сада се за социјални програм пријавило само 26 људи – каже Микарићева.

Према њеним речима, систематизација, која у ЕР Србији још није обављена, показаће која ће радна места бити потребна, а која не. Тек после тога је, према договору који је постигнут у Влади, требало да буде спроведено тестирање запослених у ЕР СРбији, „тако да би програм за добровољни одлазак, који би тек онда био расписан, заправо био шанса да они запослени који прођу лоше на тестовима оду из Јата“ уз одговарајући социјални програм или да, ако им то више одговара, сачекају да буду проглашени технолошким вишком.

Уместо тога, нови менаџмент ЕР Србије је спровео и тестирање и покренуо социјални програм пре систематизације, што је радницима одузело ову шансу.

– Ми не знамо која ће радна места остати, а која неће и колико ће радника бити потребно. Пошто се то не зна, и тестови који су нам дати нису били прилагођени нашим радним местима, односно њима уопште нису провераване вештине и способности које су потребне за одређене послове, већ су сви решавали исте задатке.

Рецимо, тест из рада у компјутерском програму за цртање Корел или у програму Пауер-поинт за прављење презентација, дат је и радницима који се са тим програмима никад не срећу у свом раду и који им уопште нису потребни. Решавани су тестови из четири компјутерска програма, тест из енглеског и тест сналажења налик тесту интелигенције, при чему радници нису претходно имали никакву едукацију за рецимо компјутерске програме, чије познавање се тражило од њих. Уз то, тестови су рађени у једној верзији програма, док чак и радници, који те програме користе у свом послу, на радном месту често имају потпуно другу верзију тог истог програма. Зато су ти тестови и урађени лоше – наводи Микарићева.

Она додаје да је синдикат тражио да се радницима издају решења о томе шта су полагали и које су резултате остварили, како би могли да се жале и понавља да се уопште не зна за шта су ти тестови служили, пошто за проверу знања и способности радника за обављање њихових послова – нису.

Ер Србија регистрована у АПР-у
Први авион Ер Србије полетео је прошлог викенда за Абу Даби, а да фирма чији је назив исписан на његовом трупу уопште није постојала. Званично, лет из Београда до Емирата обавио је „стари“ Јат ервејз. То је изазвало критике јавности, па је убрзо, прекјуче, у Агенцији за привредне регистре коначно регистрована нова фирма – акционарско друштво Аир Сербиа.

Међутим, у питању уопште није никаква нова фирма, већ стари Јат Аирwаyс, којем је само промењен назив и уписан нови директор. У Централном регистру за хартије од вредности, у којем се води власништво акционарских друштава, под матичним бројем нове Ер Србије и даље стоји име Јат ервејза са Републиком Србијом као потпуним власником фирме. Да ли то значи да Етихад у ствари још није купио мањински удео Јата или ЦРХОВ само касни са ажурирањем података, видеће се у наредних неколико дана.

sinisi mali nebojsa krstic

Чека се Синиша Мали
Последњи дан за пријаву за добровољни одлазак из Јата је био 5.11.2013. Због слабог интересовања и начина на који је цео поступак обављен, супротно обећањима Владе, у синдикату траже начин да се проблем реши тако што би се оно што је раније договорено сада ипак испунило.“ Надамо се разговору са Синишом Малим, економским саветником потпредседника Владе Александра Вучића, са којим смо и раније водили разговоре. Сада чекамо да се врати из Лондона“, каже Микарићева.

Влада обећала 6,5 милиона евра за социјални програм
Према речима Микарићеве, услови за добровољни одлазак из Јата, који су дати у другом кругу програма, исти су као и у првом кругу, одржаном пре неколико месеци, када је одзив такође био релативно слаб.

Постоје четири категорије у које радници могу да уђу у зависности од старости, година радног стажа и слично, од чега зависи и износ отпремнина. У најбољем случају радник може да добије 300 евра по години радног стажа.

– Не можемо да будемо задовољни социјалним програмом, јер смо хтели да далеко већи број радника буде обухваћен, тако да шансу за добровољни одлазак добију и они којима недостаје од седам до десет година рада до испуњења првог услова за одлазак у пензију. Међутим, то није прихваћено – каже Микарићева.

Према њеним речима, синдикат је обавештен да је Влада Србије обећала 6,5 милиона евра за социјални програм за раднике Јата, али јој није познато да ли је тај новац и уплаћен.Мирослав Мијаиловић, председник синдиката Независност у Јату, још је оштрији у критици начина на који руководство ове авио-компаније поступа са радницима.

– Све је урађено нехумано, неколегијално, уз дозу понижавања, и укупно узев, непримерено за једно друштво које се креће ка демократији – изричит је Мијаиловић.

Овај синдикалац највише замера управи на томе што раднике уз притиске „и једну врсту мобинга“ тера да се пријављују за социјални програм „без систематизације и било какве организације“.

– Људима су дали да раде тестове у програмима са којима се у целом свом радном веку нису сусрели. Требало је да решавају проблеме у Wиндоwсу 7 и 8, а да претходно на таквим компјутерима уопште нису радили. Тест енглеског је био такав да шефови нису могли да га положе – каже Мијаиловић. Према његовим речима, синдикати су позвали инспекцију рада, „која је, како то увек са њом и буде, дошла, направила записник и отишла“.