Прочитај ми чланак

Епископ незаконито трошио новац за обнову храма у Њујорку?

0

Група њујоршких парохијана ангажовала је адвоката који је упутио последње писмо упозорења епископу источнамеричком Иринеју због њихових тврдњи да је новац за обнову храма Светог Саве на Менхетну незаконито трошен. Епископ Иринеј сад мора да се изјасни о оптужбама парохијана, који ће предмет у супротном предати суду, сазнаје "Блиц".

Изјашњење о наводном незаконитом деловању епископа тражиће се и од Синода СПЦ и патријарха Порфирија, којима ће овај документ бити достављен. То значи да се тензије на релацији парохијани и владика не стишавају, а разлог су супротстављени ставови око обнове цркве Светог Саве на њујоршком Менхетну, тешко оштећене у великом пожару на Васкрс 2016. Питања која се постављају су ко треба да контролише новац који се за те намене издваја, односно да ли је осам милиона долара правилно утрошено. Какву улогу у свему томе треба да имају парохијани и њихов одбор, а какву епископ и друга црквена тела, ако не дође до договора, одлучиће суд у Њујорку.

Тако бар следи из писма упозорења, које по америчким законима претходи тужби, односно изјашњавању суда. Да до тужиоца и суда не би дошло, парохијани, који су чланови скупштине Саборног храма Светог Саве у Њујорку, траже да епископ Иринеј одмах престане да одобрава било какве исплате у вези са обновом храма и да да сагласност за рад новог Извршног одбора.

– Тражимо да епископ без даљег одлагања одобри уредно изабрани Извршни одбор Саборног храма Светог Саве. Наиме, наши клијенти су највише забринути због упорне узурпације од стране епископа и привременог повереништва и то кроз одобравање радних налога и нагомилавања трошкова у вези са обновом и поправком храма. Тражимо од епископа и привременог повереништва да одмах престану са давањем овлашћења за било који додатни рад и прављење нових трошкова за обнову и плаћање све док скупштина не добије прилику да све прегледа и одобри – наводи адвокат у писму епископу Иринеју.

Овакав садржај писма упућује да ће бити преиспитивана и оправданост утрошеног новца за обнову.

– Скупштина није добила прилику да прегледа и одобри овај обим трошкова, што представља кршење једнообразних правила и статута по којима се општином управља. ИО има овлашћење да исплаћује средства за хитне случајеве без одобрења скупштине, али не у износу који премашује 40.000 долара. За веће износе мора или сачекати годишњу скупштину или, уз одобрење епископа или на писмени захтев половине парохијана црквене општине, сазвати ванредну скупштину ради одобравања издатака – каже заступник верника.

Део парохијана тврди да је новац за обнову храма трошен незаконито, кабинет епископа Иринеја одговара да то није тачно и додаје да је група верника хтела да прода српску светињу
Пошто то епископ Иринеј није урадио, парохијани и адвокат тврде да је новац незаконито потрошен. Парохијани му приписују и незаконитост у давању сагласности за рад новог Извршног одбора јер је на недостојан начин условљавао новоизабране чланове. Наиме, како се наводи у писму, он им је тражио да признају све одлуке владике и садашњег повереништва које су везане и за трошење новца око обнове храма. Они то нису прихватили због чега сумњају да је то урађено како би се наставило незаконито трошење новца.

Заступници парохијана на крају упозоравају епископа Иринеја да ће, ако не одговори на наводе из писма, размотрити сва правна средства како би се, како тврде, успоставио законит рад.

– То укључује и тражење надокнаде штете као резултат повреда ваших повереничких дужности, али и покретање овог питања код њујоршког државног тужиоца – наводи се у писму.

Кабинет епископа добио писмо адвоката о којем мора да се изјасни пре него што случај дође на суд
Из кабинета епископа источноамеричког Иринеја кажу за „Блиц“ да су упознати са писмом, али негирају истинитост навода.

– Адвокатској фирми у Њујорку обратила се неименована група тзв. чланова на добром гласу, која тражи обуставу изградње Саборног храма, из њима својствених разлога. Наш архипастирски рад након устоличења на трон епископа источноамеричких 2016. године највећим делом био је усмерен ка обнови храма. Обнова је након тога одмах почела, а ти зидови који су преживели пожар на празник Васкрсења Господњег сада су поткрепљени новим кровом и подом, и потпуно су стабилизовани и безбедни. Морамо споменути да смо недавно спречили покушај групе верника да се њујоршка светиња прода, пошто су православни Срби били свесни њене вредности и то спречили – кажу у кабинету епископа Иринеја.

Одбор прихваћен с једним изузетком

Кабинет епископа Иринеја каже да је црквени одбор одобрен са једним изузетком.

– Што се тиче избора црквеног одбора, и поред низа нерегуларности у раду изборне скупштине, он је одобрен од стране Епархијског управног одбора са једним изузетком. Од чланова је тражено је да испоштују уредбе Устава СПЦ у Северној и Јужној Америци и других прописа, од којих један налаже да се новоизабрани чланови морају упознати са црквено-законским документима, које треба да потпишу и положе заклетву. Они су то категорично одбили и при том ширили дезинформације и још нису прихватили да служе народу – кажу у одговору кабинета Иринеја.

Подигнут из пепела: Осам милиона разумна сума

Кабинет епископа је потврдио да је обнова храма до сада коштала осам милиона долара, али негира да су паре трошене незаконито.

– Досадашњи трошкови износе око осам милиона долара. Сваки издатак пролази кроз ригорозан процес одобравања, почевши од грађевинског одбора, преко повереништва, надлежне адвокатске фирме, до надзорног одбора. Пре него што је пожар уништио храм, парохија је санирала кровну конструкцију за коју је дала око пет милиона долара, па је износ од осам милиона долара за подизање храма из пепела разуман – наводе из кабинета.