Прочитај ми чланак

ЕПАРХИЈА РАШКО-ПРИЗРЕНСКА са својом Црквом у Црној Гори

0

На Тројичиндански сабор, одржан испред храма Христовог Васкрсења 15.јуна 2019.године, да подржи Митрополита Амфилохија, Српску цркву и српски народ у Црној Гори, у Подгорицу је допутовао и Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски Теодосије.

Из Епархије рашко-призренске са владиком Теодосијем на Сабор су дошли и учествовали у литургији игумани манастира: Високи Дечани отац Сава, Зочишта отац Стефан, Светих Архангела код Призрена отац Михајло, Бањске отац Данило, мати Харитина, игуманија Пећке Патијашије, мати Анастасија игуманија манастира Девич, као и монаштво из поменутих манастира.

– Ми који смо дошли са Косова и Метохије најбоље знамо како је кад Црква, односно невин народ страда, када смо у опасности, када смо нападнути и угрожени, али наше надање није у човека, наше надање је у Бога живога. И зато целим својим бићем, не само да смо физички присутни, него и молитвено вапијемо Господу, да Господ сачува и светиње овде у Црној Гори молитвама светих који овде почивају, Светог Василија, Светог Петра Цетињског, Светог Стефана Пиперског и многих других, који су овде животом својим потврдили да су опредељени за Царство Христово, за Царство вечно – рекао је на сабрању у крипти храма, после литургије, владика Теодосије.

Он је казао да не може један уд да страда, а да цео организам то не осећа:

– Не може један уд да страда, а да цео организам то да не осећа. Зато и ми када смо страдали на Косову и Метохији, нарочито у новије време 1999. па 2004. до данашњег дана, били смо највише подржани од нашег Митрополита Амфилохија, свештенства, монаштва, нашег владике Атанасија, исто тако из Херцеговине, јер природно, а и историјски Косово и Метохија се ослања на Црну Гору, односно на Херцеговину. Зато је срце моје данас радосно што смо заједно овде, што смо могли на првом месту да служимо Богу и да се њему обратимо, а онда и са верним народом да потврдимо да смо Црква Христова, она Црква која је основана од дана Педесетнице у Јерусалиму и Духом Светим. Нека би Господ помогао свима, нека помогне и онима који мислећи да можда чине добро, чине оно што није добро за Цркву и народ, како овде, тако и на Косову и Меотохији и свуда, да Господ и њима помогне да будемо Божји. Као што рече блаженопочивши Патријарх Павле да будемо људи, да чинимо оно што је до нас, а оно што ми не можемо Господ да нам помогне. Срећан празник, Света Педесетница и да Господ погледа на нашу жртву, која је мала, али искрена пред Њим и да нас подржи, укрепи, охрабри за свако добро.

Митрополит црногорско-приморски Амфилохије се захвалио Епископу Теодосију и понаособ игуманима и игуманијама из Епрахије рашко – призренске на подршци рекавши да је, Косово и Метохија срце и Црне Горе и Херцеговине. На жалост, садашња власт у Црној Гори се одриче Косова и Метохије. Такође је истакао да је најстрашнија и незапаћена издаја Црне Горе због признања лажне државе Косово.

– Косово и Метохију су предали разбојницима, убицама, са којима сада преговарају на међународном плану да наставе то разбојништво, да добије међународни значај. Ја се у Бога надам да ће се отријезнити, да престану да разговарају са њима и да ће да нађу часне и честите људе са Косова, има таквих, ја то већ знадем, који желе да разговарају и да заједнички живимо као што смо живјели кроз вјекове и на Косову и Метохији и овдје у Црној Гори и свугдје на сваком другом мјесту. Сваки народ има своје мјесто под сунцем па и шиптарски народ, али не било ко између њега разбонијици, убице, крволоци, они који су убијали свој народ и узимају му душу, него прави истински народ. Зато би било добро да и ови овдје из Црне Горе сарађују са правим истинским Шиптарима, а не са разбојницима и са убицама. И нека Бог благослови нашега владику Теодосија, да га укрјепи и наше браћу и сестре са мати Харитином у Пећкој Патријаршији и мати Анастасијом у Девичу, које су ту остале и носе тај часни крст, не само свој него и Пећке Патријаршије и Девича и свеукупнога српског народа. Хвала вам свима, добро дошли сте увјек. Овдје је и ваша кућа одувјек – рекао је Митрополит за трпезом љубави приређеној после литургијског сабрања у Подгорици.

Подсећајући на нераскидиве везе Црне Горе и Косова и Метохије, Митрополит је казао да се у Подгорици налази и манастир Светога Симеона Миротовчивога:

-Овдје је он рођен, ово је његов град, према томе када дођете овдје, знајте да сте у граду Светог Симеона Мироточивога. Ове године 800 година од аутокефалности Цркве обележавамо и то је у његову част. И овај Сабор је у част осамстогодишњице наше Светосавске цркве. Ево и владика Теодосије припрема обележавање у Расу. Мајка свих цркава је Рашка црква Св. Петра и Павла где је живео Симеон Мироточиви, где се крстио Свети Сава и одатле је кренуло. И Студеница, и Жича, и Морача и све одреда је рођено у Расу. Ми смо у манастиру Рибњак, саградили копију цркве Св. Апостола Петра и Павла из Раса. Манастир Рибњак је задужбина Св. Јелене Анжујске, супруге Уроша Првог, светитељке која је и градитељка манастира Градац. Биће ускоро освећење тога храма који је живописан и осликан и који је наставак оне задужбине, древне наше најстарије наше Митрополије и Епископије рашке и рашко призренске.

Поздрављајући игумана манастира Дечани оца Саву, митрополит је казао:

-Ми чувамо и кључеве манастира Дечана у ћивоту Светога Петра Цетињскога, па ако би ови безумници нешто покушали да раде, ми ћемо те кључеве да предамо манастиру Дечанима а с њима и кључеве од Цетињског манастира, нема друге, ако буду нешто покушали.

Порука Тројичинданског сабора у Подгорици

Са Тројичинданског сабрања, на којем је присуствовало више од 15000 верника из свих крајева Црне Горе, Србије и Републике Српске упућена је порука актуеленој црногорској власти да повуче Предлог закона о слободи вероисповести или уверења и правном положају верских заједница.

Митрополит Амфилохије је позвао актуелну власт у Црној Гори да, како је рекао Црну Гору врате њеној Цркви и њеном бићу, њеној историјској вериткали што је, како је нагласио, једино нормално у овом тренутку.

– Ја се надам да ће се то остварити и да ће се власт отријезнити и схватити да су законе које су донели срам и стид за Црну Гору, културу и цивилизацију – рекао је миторполит Амфолохије.

Сабрање је започело Светом архијерејском литургијом коју су служили Архиепископ Цетињски, Митрополит црногорско-приморски Амфилохије, Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије, Епископ милешевски Атанасије, Епископ захумско-херцеговачки Димитрије, Епископ умировљени Захумско-херцеговачки Атанасије, епископ буеносаирески и јужно-централно амерички Кирило и Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски Теодосије, као и многобројно свештенство и свештеномонаштво из свих крајева Црне Горе, Србије, Републике Српске.

Поздрвљајући окупљене вернике пред подгоричким храмом Христовог Васкрсења умировљени Епископ захумско – херцеовачки Атанасије Јевтић је рекао да долази из Мркоњића, села Светога Василија и из Завале где је Свети Василије био монах и додао:

– Свети Василије је куповао имовину и завештао да је нико не отуђи, јер ће га проклињати, а знате какво је његово проклетство. Не дај Боже да некога стигне! Он је обишао све наше крајеве, био је на Цетињу тада, био је у светој земљи, на Хиландару и у народу је познат као Тврдошки и Острошки чудотворац, амбасадор неба на земљи. Немојте да нас неко много провоцира, па да узмемо Светог Василија у свој и његов Мркоњић,- рекао је Владика Атанасије додајући да светитељи припадају небу, а да ми припадамо њима.

Поруку у виду Прогласа свих владика, свештенства и монаштва Митрополије црногорско – приморске, епархије бидимљанско – никшићке, милешевске и захумско херцеговачеке прочитао је Епископ будимљанско- никшићки господин Јоаникије. Проглас су потписали Архиепископ Цетињски, Митрополит Црногорско-приморски Амфилохије, Епископ Будимљанско-никшићки Јоаникије, Епископ Милешевски Атанасије, Епископ Захумско-херцеговачки Димитрије, Епископ умировљени Захумско-херцеговачки Атанасије.

У пролгасу четири епархије, између осталог се наглашава да Владин Предлог закона о слободи „није ништа друго до акт који је уперен против Митрополије црногорске приморске и Епархије будимљанско-никшићке, захумско-херцеговачке и милешевске које имају своју осмовековну канонску јурисдикцију на простору Црне Горе”.

–Више је него јасно да се Предлогом закона припрема отимање храмова и пљачка црквене имовине и то са злокобним и несагледивим последицама, нагласио је Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије.

Он је подсетио да су и Црква и верске заједнице од почетка рада на Нацрту закона искључене из тог процеса који је, како су оценили, био нетранспарентан.

– И поред више захтева представницима наше Цркве није омогућено учешће у радној групи за израду закона, наведено је у Пролгасу.

Од Владе Црне Горе захтева се да из даље процедуре повуче Предлог закона о вероисповести или уверења и правном положају верских заједница, те припреми нови, који ће бити, како је наглашено, у складу са достојанством Црне Горе и по међународним стандардима.

Уколико се актуелна црногорска власт оглуши о ове захтеве, истакнуто је да ће представници четири епрахије Српске Православне цркве у Црној Гори још одлучније саборно иступити у одбрану својих светиња и законских права.

-Данас се пред Саборним храмом завјетујемо и заклињемо да ћемо чувати, обнављати и бранити своје Светиње, ћивоте наших светитеља, цркве, манастире, гробља и гробове наших предака! Тако нам Бог Љубави, Свети Петар Цетињски и Свети Василије Острошки помогли!- завршио је тројичинданско обраћање владика Јоаникије, а сви сабрани су гласно изговорили заклетву исказујући своју спремност за одбрану светиња.

Скуп са којег је поручено да се власт у Црној Гори држи даље од српских светиња окарактерисан је као најмасовнији од када је ова република иступила из заједнице са Србијом.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!