Прочитај ми чланак

Станишићу и Симатовићу данас почиње ново суђење

0

Jovica-Stanisic-Jutjub-650x484Суђење Јовици Станишићу и Франку Симатовићу, бившим шефовима Државне безбедности Србије, данас креће из почетка по свим тачкама оптужнице по којој су 30. маја 2013. године, после читаве деценије поступка, ослобођени.

 

Хашки трибунал саопштио је јуче да ће се Станишић и Симатовић, данас у 14.30, први пут појавити пред Хашким трибуналом после одлуке о понављању поступка.

Бивши шефови ДБ-а су од уторка задржани у притворској јединици трибунала.

Судско веће које ће водити поновљен процес именовано је јуче у Хагу одлуком Теодора Мерона, председника Механизма за међународне кривичне судове, тела које је правни наследник Хашког трибунала, јер овај суд до краја 2017. престаје са радом. Расправном већу председаваће судија Бартон Хол са Бахама, а чланови ће бити Соломи Балунги Боса из Уганде и Сеон Ки Парк из Јужне Кореје.

Хол је био судија трибунала и председавао је у процесу против бивших полицијских званичника Републике Српске Мића Станишића и Стојана Жупљанина који су неправоснажно осуђени на по 22 године затвора због прогона несрба у Босанској крајини током рата у БиХ. Судија Хол члан је и расправног већа које суди бившем лидеру Срба у Хрватској Горану Хаџићу, оптуженом за злочине у источној Славонији. Тај процес је у прекиду због Хаџићеве тешке болести. Балунги Боса и Ки Парк нису били судије трибунала, већ су постављени директно у „Механизам”.

Претресно веће је у првостепеној ослобађајућој пресуди Станишићу и Симатовићу закључило да су јединице под њиховом контролом починиле злочине у Шамцу, Добоју и САО Крајини, али да дела оптужених, иако су те јединице основали, подржавали и њима руководили, нису била конкретно усмерена на почињење кривичних дела већ, могуће, на успостављање и одржавање српске контроле над поменутим територијама. Међутим, жалбено веће је у уторак поништило првостепену пресуду тако што је промењен стандард по којем ће им се судити, односно суд ће их у новом поступку подвргнути далеко строжим критеријима кад је реч о њиховој злочиначкој намери и начину на који се процењује да ли су њихова дела имала за циљ помоћ другима у почињењу ратног злочина.

Извор: Политика