ЛОНДОН ће у понедељак 20. јануара 2025. престати да постоји. Тачно у 7.30 (по лондонском времену) у Русији ће бити издато наређење за извођење нуклеарног удара, а већ у 8.08 прве бојеве главе ће експлодирати на Трафалгар скверу.
Управо овај сценарио је детаљно описан у британском конзервативном листу Daily Mail, који је одлучио да проучи питање шта би се десило „ако Путин притисне нуклеарно дугме ради удара по Лондону“.
Зашто баш 20. јануар и шта ће послужити као повод за напад, остало је мистерија – лист је одлучио да своје читаоце не замара таквим детаљима. Само се читаоцима сугерише да је Русија одлучила да бомбардује престоницу краљевства – а не и зашто баш на овај датум?
Али, сценарио је врло педантан, чак се наводи да ће у 8.11 (тј. три минута након првих експлозија на Трафалгар скверу) британски министар одбране, у бункеру, отворити прву флашу екстра вискија.
Овај сценарио се завршава две недеље касније – поново у понедељак, 3. фебруара. Тог дана ће прве војне потражне групе ући у уништени Лондон, проверавајући има ли преживелих.
Сценарио се завршава помало поетично: „Овај велики град, који су основали Римљани пре два миленијума, сада није ништа друго до ужасан споменик најмрачнијем дану у историји човечанства“.
Чини се да у овом апокалиптичном сценарију нема ништа ново. Толико филмова је снимљено на ову тему, толико је књига написано! Руске атомске бомбе плашиле су не једну генерацију западних грађана.
Шта ново може да допринесе Дејли мејлу овој хистерији? Али ипак, постоји одређени индикативан моменат у појављивању ове и низа других публикација на сличну тему.
Током протекле две и по године (у ствари, након почетка специјалне операције у Украјини) западна штампа је покушавала да избегава тему нуклеарне апокалипсе. Чак је убеђивала своје јавности да нуклеарни рат није тако страшан, а да су хорор приче о нуклеарној зими биле резултат успешне кампање дезинформисања совјетских обавештајних служби 1980-их.
Овакве изјаве су биле посебно честе у пролеће ове године. Тада је, на пример, заменик генералног секретара НАТО Мирче Џоана рекао да нуклеарном реториком Русија само „психолошки врши притисак“ на Запад. А бивши амерички конгресмен Адам Кинзингер и генерал у пензији Бен Хоџис објавили су заједнички чланак под насловом „Време је да прозовемо Путина за блеф“.
Сада су све приче о поразу Русије на бојном пољу у Украјини замрле. Штавише, појављује се све више чланака са признањем да Русија а приори не може изгубити. Зато су одједном, као из рога изобиља, почеле да пљуштале тврдње о опасности од нуклеарног рата!
Немачки лист Bild наводи мишљење генерала, бившег војног саветника Ангеле Меркел, о реалности нуклеарног рата у Европи. Такође, немачки Zeit објавио је подужи чланак са тезом да у случају глобалног атомског рата човечанство може бити уништено за три сата.
Европска комисија је објавила извештај на 165 страница о безбедносним претњама, од којих је главна претња ратом са Русијом. И сугерисала Европљанима да направе тродневне залихе хране и лекова за случај рата.
Пре неки дан је заменик председника Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев управо скренуо пажњу на опасну грешку оних који – када је реч о заштити своје државе – „из неког разлога верују да Руси никада неће прећи одређену границу“.
Прелазак са реторике о „поразу Русије на бојном пољу“ на хорор приче о уништењу Лондона 20. јануара 2025. је, парадоксално, позитиван сигнал који може помоћи некима на Западу да избегну ову опасну грешку.