Прочитај ми чланак

ДА ЛИ ПАПА ТРЕБА ДА ПОСЕТИ СРБИЈУ: Други човек Ватикана у посети Београду

0

Долазак папе у Србију јесте можда и једно од најконтроверзнијих и најкомплекснијих питања у нашем друштву, јер се тиче и политике и историје

О доласку поглавара Римокатоличке цркве у посету Србији говори се од петооктобарских промена. Међутим, та посета још увек није реализована. Познат је став Српске православне цркве, која представља водећу конфесију у нашој земљи, да још није време за посету. С друге стране, предстојећег викенда Србију ће посетити други човек Ватикана, државни секретар кардинал Пјетро Паролин.

Титула државног секретара Ватикана је у рангу премијера државе, а кардинал Пјетро Паролин, кога је папа Фрања именовао на ову функцију у наредна два дана ће, по први пут, посетити Србију.

foto: screenshot

 

Паролина ће, по доласку, примити председник Србије Александар Вучић, премијерка Ана Брнабић и министар спољних послова Ивица Дачић. Предвиђено је да се са кардиналом сретне и патријарх Иринеј.

У недељу ће други човек Ватикана одслужити мису у Новом Саду, а потом ће осветити ново седиште Међународне бискупске конференције Светих Ћирила и Методија, коју сачињавају бискупи Србије, Црне Горе и Македоније.

Државни секрета Ватикана пре доласка у Србију је посетио Црну Гору, где је са тамошњим званичницима разговарао о доласку папе, што је објавила прес служба председника Мила Ђукановића. С тим у вези се поставља питање, да ли ће то бити тема разговора и са државним врхом у Београду?

Посета није баш тим поводом, каже за Телеграф.рс, верски аналитичар Драшко Ђеновић.

– Први разлог је, што се у Новом Саду отвара ново седиште Међународне бискупске конференције Светих Ћирила и Методија, које је до сада било у Панчеву. Други разлог су будућа намештења, пошто треба да се изабере нови суботички бискуп, јер садашњи Пензеш одлази у пензију. Такође, за две године и надбискуп Хочевар пуни 75 година, када по сили закона мора да оде у пензију – напоменуо је Ђеновић.

Долазак папе у Србију јесте можда и једно од најконтроверзнијих и најкомплекснијих питања у нашем друштву, јер се тиче и политике (Ватикан, наиме, није признао Косово, а са њим и један број доминантно католичких земаља које се угледају на Ватикан), и историје (односа Римокатоличке цркве према беатификацији кардинала Степинца и геноциду над Србима у НДХ). Осим тога, тиче се и екуменског дијалога православља и католичке цркве, односа Москве и Ватикана, и унутрашне динамике односа унутар православних цркава.

Ђеновић сматра да Папа треба да посети Србију и као државник и као верски поглавар.

– Држава Ватикан можда јесте јако мала, али је јако моћна. Чак је Тито ишао на поклоњење Папи шездесетих година прошлог века. У напорима наше државе да се не шири признање Косова, нама је јако важно да то не учини Ватикан, јер би у супротном још 15-20 „малих“ држава признало Косово. Није у питању, да ли је то нека „банана“ држава или не, у питању је сваки глас у УН. Такође, не треба заборавити да су веома утицајни политичари на Косову управо католици – напоменуо овај верски аналитичар.

Он истиче да је по последњем попису 5,5 одсто грађана Србије католичке вероисповести.

– Зашто они немају право да их посети њихов духовни вођа – упитао је Ђеновић и констатовао да посета Папе не би преобратила православце, те да би у свет била послата порука да је Србија отворена земља.

Међутим, почетком године, поглавар СПЦ патријарх Иринеј још једном је изнео став да није време за посету поглавара Римокатоличке цркве.

– Драго нам је што папа има жељу да посети Србију, али због свега што се десило у прошлости и огромног броја прогнаника из Хрватске, велики део народа је против тога – рекао је патријарх српски Иринеј и напоменуо:

– Папа има право да посети Србију јер је он државник. Да није разлога који сам споменуо, не би нам ништа сметало да посети нашу земљу, нашу цркву. То би допринело нашем зближавању. Ипак, папа Фрања је културан човек и не би посетио земљу без сагласности домаће вере.

То и јесте став Свете столице, да док се не сложе поглавари већинске конфесије, посета неће бити реализована.

Ипак, посета државног секретара Ватикана је значајна за српски државни врх. То је потврдио и први потпредседник Владе и министар иностраних послова Ивица Дачић.

foto: flickr

 

– Сутра у нашу земљу долази човек број два Ватикана. Он ће имати састанке са председником, премијером и са мном – објаснио је Дачић на конференцији за штампу.

Управо је подсетио да Ватикан није признао једнострано проглашену независност Косова.

– За нас је та посета веома важна – подвукао је Дачић.