Прочитај ми чланак

ЧИТАВИХ 111 ГОДИНА у српској војсци!

0

filip mladenovic srpski vojnik 0

Кадет Филип Младеновић, који у суботу 13. септембра постаје официр, наставља породичну војничку традицију дугу 111 година. Војнички пелцер примио од оца Милана који је заставник. Деда Петар и чукундеда Коста били ратници и официри.

Кад Србија наређује

Пошто кадет Војне академије Филип Младеновић (23) сутра пришије прве официрске еполете, његов тата Милан стаће мирно и поздравити сина – војнички. Будући потпоручник, школован на смеру телекомуникација, већ за коју недељу могао би да буде старешина рођеном оцу, заставнику у Команди бригаде везе Војске Србије.

ЛЕТЕЊЕ ОТИШЛО У ЗАБОРАВ

Први циљ Филипа Младеновића по упису на Војну академију био је – авион.
Летење га је одувек привлачило, па је ваздухопловство било логичан избор.
Није му, ипак, било суђено да постане војни пилот.
– Прошао сам све лекарске прегледе. На селективном летењу, међутим, пилоти из комисије препоручили су ми да изаберем неки копнени смер.
Иако ми је тих првих месец дана било најтеже током четири године школовања на Војној академији, никада нисам зажалио што сам уписао телекомуникације.

Филип, родом из Приштине, од суботе свршени официр, међутим, само је последњи изданак војничке традиције своје породице. Он и његови преци деле тачно 111 година ношења војничке униформе. Данас, док заједно са „класићима“ увевежбава стројеви корак са сутрашњу промоцију пред Домом Народне скупштине, присећа се предака чије је војничко знање и искуство уграђено у његову прву официрску звездицу на рамену.

– Пуно је породица у Србији чија је прошлост део историје српске војске и државе. Поносан сам што је међу њима и моја – каже Филип.

– Војничким позивом, стицајем околности или личном жељом, бавио се мој чукундеда, као и деда и отац. Овом низу од суботе се и сам прикључујем. Срећан сам, не само што ћу служити држави и свом народу, већ и што ћу наследити позив предака.

Филип нема сумње да ће у суботу најпоноснији бити његов отац, иако ће добити још једног старешину. Неће му каже бити тешко ни да салутира.

– Војнички сам поздрављао и ја њега током четири године школовања. Сада је на њега ред – каже уз осмех Филип.

Од оца Милана је, како прича, примио солдатски пелцер. Заволео униформу, војску, понос, оружје. Када је требало да бира занимање, није се много двоумио. Од њега је по ступању на Војну академију добио најважније савете.

– Воли своју земљу. Поштуј непријатеља. Не размишљај пуно. Слушај старешине. Наређења извршавај што боље можеш. Ко је разуман укажи му, ко није – клони га се – набраја очеве савете.

Имао је Филип од кога и да учи. У каријери његовог оца заставника огледа се и путовање државе последњих деценија. Почео је као војник по уговору, па унапређен у подофицира. Као припадник Приштинског корпуса рат 1999. године провео је у 15. оклопној бригади. После рата прекомандован за Прокупље, па за Београд.

– Као мали гледао сам тату како маршира на војним парадама. Дошао је сада ред на мене да станем у ешалон – каже нам Филип.

filip mladenovic srpski vojnik 2

За војнички педигре будућег официра заслужан је и деда Петар. Можда је и то допринело да унук заврши Војну академију као седми у рангу на смеру телекомуникација са просеком оцена од 9,26. И Петар је био свим срцем и душом везан за армију. Већ давне 1962. војничку униформу је обукао у Загребу, као ученик средње подофицирске техничке школе тадашње ЈНА. Касније је завршио и факултет и тако постао официр. После 42 године проведене у армији, пензионисан је у Краљеву као капетан прве класе.

 

КОШАРКА

Кошарка је велика Филипова љубав.
Годинама је тренирао, а касније стекао звање и кошаркашког судије.
Уз то бавио се каратеом и стрељаштвом.
Ових дана редовно прати утакмице кошаркашке репрезентације Србије.
– Још када би узели медаљу. Тада би овај септембар заиста био савршен – каже Филип.

 

Војничкој, подофицирској и официрској причи овог кадета потку је ударио још почетком прошлог века чукундеда Коста Симоновић. Борац и сељак, солунац, наредник Коста био је ратник који је на својим леђима изнео оба балканска и све епопеје Првог светског рата. Упамћен је по грчевитој одбрани линије на Копаонику 1912. године. Са пар десетина својих војника држао је положај и тако чувао леђа војсци која је мењала положај. Храброст и пожртвовање нису прошли незапажено. За одбрану копаоничке линије краљ Петар га је ванредно унапредио у официрски чин.

– Његов пример био нам је свима редом пред очима када смо бирали војни позив – прича данас његов чукунунук.

– Пут га је касније водио преко битака 1914. године, па преко Албаније и солунског фронта. Под борбом је стигао кући. Коста је рат завршио као капетан прве класе, 12 пута одликован. Међу одличјима је и Карађорђева звезда.

О ордењу и медаљама Филип још не размишља. Прва брига му је суботња промоција, која је последњих година постала круна школовања сваког официра. А потом иду веће бриге – посао, место службовања, каријера…

– Надам се да ћу добити Београд, за место службовања. Не плашим се ни рада у трупи. Већ сам командовао јединицом, волим рад са људима. Јесте понекад тешко, али је стотину разлога и зашто је то непроцењиво – без страха гледа у будућност кадет Младеновић.

Petar SimonovicДЕДА ПОНОСАН НА УНУКА

– Поносан сам што је мој унук Филип изабрао частан војнички позив и што наставља породичну традицију својих дедова и свог оца.

Желим му много среће и успеха и напредовања у служби.

Волео бих да у својој каријери достигне највиши циљ, да дочека пензију у највишем чину, а да у Србији више никада не буде рата – каже Петар Симоновић, поносни Филипов деда, носилац више одликовања међу којима је и Орден са сребрним мачевима за војничке заслуге као и Орден са сребрним мачевима народне одбране.

ПРОМОЦИЈА У СУБОТУ

Свечана промоција најмлађих официра Војске Србије биће одржана у суботу испред Дома Народне скупштине Републике Србије у 17.30. Новим официрима обратиће се председник Републике Србије Томислав Николић, а присуствоваће и министар одбране Братислав Гашић, начелник Генералштаба генерал Љубиша Диковић, државно и војно руководство, гости из земље и иностранства…

У прве официрске чинове биће промовисано 220 кадета и кадеткиња 135. класе Војне академије и један кадет који је Војну академију завршио у Републици Грчкој. Према најавама из Министарства одбране, овогодишња свечаност биће у духу Првог светског рата. Грађани који буду присуствовали промоцији моћи ће да виде аутентичне униформе, старе пуковске заставе, егзирцир Гарде Војске Србије, налете авиона и хеликоптера…

(Вечерње новости, фото: М.Лабудовић)