Прочитај ми чланак

Банке Вучићу платиле 10 мил. евра за одлуку суда која ће их амнестирати!?

0

Шизофрени српски диктатор Александар Вучић, његова председница Владе Ана Брнабић, министарка правде Маја Поповић извели су нечувени напад на 205 хиљада грађана Србије, на правни систем, преко Јасмине Васовић, председнице Врховног касационог суда. Сваким даном преобраћени шизофреник Вучић грађанима Србије ради о глави

Након што је под притиском српске адвокатуре, грађана, организација за заштиту људских права из процедуре повучен закон, предложен од тројице посланика Народне скупштине, српски шизофрени диктатор је прибегао новој превари.

Свака шуша из иностранства, која му тури под нос зелене новчанице, може да тражи од њега шта хоће. Све даје, није његово.

Тако је 26. фебруара примио писмо од тзв Америчке привредене коморе, насловљено са коморе и Савета страних инвеститора. “Умањење правног ризика од различитих тумачења законитости поступања у случају наплаћивања накнаде за обраду кредита и наплаћивања премије НКОСК.

Поштовани господине Вучићу, Поштована госпођо Брнабић,

Обраћамо Вам се испред Америчке привредне коморе у Србији и Савета страних инвеститора поводом проблема са којима се у овом случају сусрећу банке, али који представља опасан преседан који генерише повећани ризик за све учеснике у правном промету, који доследно поштују постојеће прописе и смернице регулатора, а који се накнадно могу наћи у незавидној ситуацији због различитих тумачења законитости њиховог поступања. Неуједначеност тумачења законитости одредбе уговора о кредитима по споровима који се тичу накнаде за обраду кредита, и од недавно, трошкова за осигурање кредита код Националне корпорације за осигурање стамбених кредита (НКОСК), уз покретање масовних спорова, угрожавају правну сигурност као једну од најбитнијих одлика повољне инвестиционе климе сваке земље, креирају огроман притисак на правосуђе, и тиме додатно одлажу приступ правди за друге спорове.

У случају накнада за обраду кредита, неуједначеност судске праксе је још 2018. године покушао да отклони Врховни касациони суд када је усвојио правни став по том питању, међутим и тај став је потом био предмет различитих тумачења. Пресуда Европског суда правде као и локална секторска регулатива (и став секторског регулатора) такође недвосмислено указују на исправно тумачење законитости ових одредби. Имајући у виду да је исто правно питање било је предмет разматрања и Европског суда правде (ЕСП), који се води стриктним правилима заштите потрошача којима и наша земља тежи, значајно је поменути да је став овог суда био да се уговарање накнаде за обраду кредита не квалификује као неправична уговорна одредба према општим мерилима. Детаљнија правила по овом питању доноси и наш Закон о заштити корисника финансијских услуга, те у случају поштовања строгих прописа везаних за јасно предуговорно обавештавање корисника финансијских услуга (и униформне могућности поређења услова различитих понуђача финансијских услуга), ове одредбе уговора о кредиту чини у потпуности законитим, о чему је регулатор, Народна банка Србије, издала свој став….

Имајући у виду битну одлику свих ових спорова у којима трошкови спора умногоме превазилазе вредности спора, као и геометријску прогресију броја спорова нпр. везано за накнаде за обраду кредита у последњој години (од 30.000 тужби крајем 2019. године до 135.000 крајем 2020.године), молимо да што пре предузмете мере из ваше надлежности, које ће минимизирати ризик од различитих тумачења законитости поступања, а у складу са позитивним прописима и смерницама регулатора.

За све потребне додатне информације, стојимо на располагању.

С поштовањем,

Зоран Петровић

Mike Michel

Председник Америчке привредне коморе у Србији

Председник Савета страних инвеститора

Достављено: Јоргованка Табаковић, Гувернер, Народна банка Србије; Синиша Мали, Министар, Министарство финансија

Ко је та Америчка привредна комора у Србији?

Њен оснивач је био Џорџ Влаховић, електричар из Чикага. Његов син Александар је био у Ђинђићевој влади министар привреде и приватизације. Опљачкао је од приватизације државних предузећа неколико стотина милиона евра.

Садашњи председник је Зоран Петровић. Он је за председник Извршног одбора Рајфајзен (Раиффеисен) банке. Зоран Петровић изабран је 27. фебруара 2020. за новог председника Управног одбора Америчке привредне коморе у Србији (АмЦхам) на период од две године.

„Као водећа независна пословна асоцијација, АмЦхам ће се и у наредном периоду залагати за унапређење пословног окружења у Србији, убрзавање економских и регулаторних реформи, као и за успостављање предвидивих и једнаких правила пословања за све. Наставићемо да пружамо недвосмислену подршку Влади Србије у спровођењу реформи, али и бити конструктивна критика коју ће увек пратити формулисани предлози и добре праксе у областима у којима привреда препознаје потребу за унапређењем“, рекао је Петровић.

Америчка привредна комора у Србији представља 200 америчких, међународних и домаћих компанија које.

У Савету страних инвеститора од 9 чланова савета 8. су грађани Србије.

На вест која је објављена на сајту Врховног (и) касационог суда о ставу који је заузела седница Грађанског одељења овог суда, реаговали су истог дана адвокати и грађани.

Адвокати и грађани покушавају да уђу у Врховни суд! – вест је која је прошла Србијом

“У току је протест адвоката и грађана испред зграде Врховног касационог суда у Немањиној улици у центру Београда, због дозволе банкама да уговарају трошкове обраде кредита. Окупљени покушавају да уђу у зграду суда, стигла је и полиција.

Протест под називом „Ни корак назад“ почео је у подне у Немањиној улици, а у позиву објављеном на друштвеним мрежама наводи се да скуп организују „адвокати и грађани“. Како јавља наш репортер, окупљени константно звижде, а нарочито на помен имена Драгише Слијепчевића, судије Врховног касационог суда.

Окупљенима се обратио адвокат Мирослав Живковић, који каже да се дешава „кривични акт, којим се само уноси хаос у већ хаотично стање у правосуђу“.

– Ово није став, ово је кривично дело којим је после 20 година укинута одлука суда да банке не могу да наплаћују камате на трошкове кредита. За нас 11.000 адвоката мисле да смо стока, која само гледа да стрпа паре у своје џепове. Ми ћемо позвати своје странке да дођемо сви испред овог здања и ако треба да га срушимо, да цигла на цигли не остане – резигнирано је причао Живковић, који је затражио од Адвокатске коморе да наложи обуставу по предметима захваћених променом става ВКС.

Након његовог позива да адвокати уђу у Врховни касациони суд, то се и догодило. Окупљени су кренули ка вратима и дошло је до кошкања са обезбеђењем!

– Је л’ то Веља Невоља пуштен из притвора да одржава ред – викао је Живковић, док су окупљени звиждали.

Адвокат Бранислав Тапушковић изјавио да је страшно што адвокати морају правду да траже на улицама.

– Жао ми је што се окупљамо овако, као неки уличари и блокирамо саобраћај, уместо да наши представници у коморама истог дана када је донета ова одлука одрже седницу. Уставни суд је најслабија институција у правном систему Србије и ја за својих 55 година рада нисам чуо ниједну њихову одлуку. Где су наши челници из Адвокатских комора Београда и Србије, што нису са нама? Они ће вечерас одржати неку седницу иза затворених врата, а доста је више доношења одлука у затвореним круговима – каже Тапушковић за Нова.рс.

Скуп су подржале опозиционе странке попут Народне странке, коалиције НАДА и Покрета слободних грађана.

Грађанско одељење ВКС у петак је објавило правни став о дозвољености банкама да уговарају трошкове кредита, чиме се по оцени Адвокатске коморе Србије „директно нарушава правна сигурност грађана и мења досадашња судска пракса“.

Из АКС су упозорили да донети правни ставови представљају „последњи у низу покушаја да се у правни систем Србије уведу решења која погодују банкарском сектору, а на штету грађана“.

Удружење банака Србије данас је објавило да од става Врховног касационог суда, поводом оправданости наплате банкарских накнада и осигурања стамбених кредита, очекује да стави тачку на један период који је, како је оцењено, био исцрпљујући и за банке, и за клијенте.

Пред српским судовима води се против банака које послују у Србији, углавном као франшизе, које су гуликоже и до сада су опљачкале милијарде пара од српских грађана и привредних друштава, око 200 хиљада спорова. Грађани ће сада морати, у просеку, да плате по 700 евра банкама на име трошкова спорова и за судску таксу. Већина њих ће пасти у дужничко ропство.

Овакав став судске праксе издејствовала је министарка правде Маја Поповић, која је венчана кума председници Врховног касационог суда Јасмини Васовић.

Упућени тврде да су банке платиле Вучићу десет милиона долара да ову одлуку суда, а да се уградила и председница Владе Ана Брнабић.

Грађани од ове мафије могу да се бране само оружјем.