Снимци из Београда када стотине људи бежи са коловоза у Улице краља Милана постали су вест и у Аустралији, где је национана телевизија АБЦ запитала стручњакињу за оружје Џенифер Паркер да прокоментарише снимак. Њен одговор је недвосмислен.
Водитељи телевизије АБЦ (Australian broadcasting sorporation), пустили су снимак из Београда, уз наводе да су српске власти демантовале употребу звучног оружја, а потом позвали су Џенифер Паркер са Универзитета за националну безбедност у Камбери и стручњакињу за звучна оружја, која није имала много недоумица.
„Звучно оружје је оружје које се користи да би повредило или онеспособило неког. Делује тако што користи специфичну фреквенцију која је штетна по људе, или је једноставно изузетно гласна. Најуобичајенији је ЛАРД који се користи од стране полиција и војски широм света, укључујући и аустралијску војску. Нормално се не користи на начин да може да науди људима, на фреквенцији већој од 160 децибела, што је 100.000 пута јачче од косилице за траву или 1.000 пута јачој од оне која може да науди људима. Обично се не користи на начин да може да науди људи, али је изгледа коришћен у Србији“, објашњава Џенифер Паркер.
Cestitam @avucic dobar glas o tebi se daleko cuo, do Australije.
Prilog ABC news Australija o napadu na miran protest u Beogradu pic.twitter.com/O5u1YygERZ
— Uroš (@OvoNisamJa__) March 18, 2025
На питање водитеља на који начин то може утицати на здравље људи и колико дуго ефекти могу трајати, Паркер одговара.
„Прво, треба знати да се ово средство за комуникацију, нормално, користи као средство за комуникацију. На њега можете снимити разне звукове за обавештавање или узбуну, али уколико је гласан може проузроковати муку, може изазвати оштећење и потенцијално губљење слуха. Зависи колико је гласно било и од фреквенције. Све зависи од тога како је коришћен и у ком опсегу је коришћен“, рекла је.
Подсетимо, МУП и БИА демантовали су наводе да је било какво звучно оружје употребљено на протесту у Београду.
Иначе, током протеста и одавање 15-минутне тишине страдалима у паду надстрешнице Железничке станице дошло је до непознатог звука, који је изазвао стампедо.