Прочитај ми чланак

Американци хвале филм о Сребреници – пореде га са Шиндлеровом листом

0

Амерички медији пуни су хвале о филму "Quo Vadis, Aida?", босанскохерцеговачком кандидату за Оскара, говорећи да ће овај наслов урезати трагедију и злочин у сећање како се никада не би заборавило шта се догодило у Сребреници.

Медији „“The Playlist“ и „Hollywood Reporter“ објавили су интервју с редитељком Јасмилом Жбанић, а „Foreign Policy“ је филм упоредио са „Шиндлеровом листом“.

„Foreign Policy“ пише да би, ако освоји Оскара, „Quo Vadis, Aida?“ могао да учини „за Сребреницу оно што је Шиндлерова листа учинила за Аушвиц, а то је да уреже трагедију и злочин у сећање како се никада не би заборавило шта се тамо догодило“.

Сличном мишљу баве се и „The Playlist“ и „Hollywood Reporter“ у интервјуима с редитељком. Жбанић је у интервјуу за „The Playlist“ рекла да успех филма не сматра само својим, већ „остварењем целе државе с обзиром на то да су њени грађани веома узбуђени због саме чињенице да је отворен пут за освајање Оскара“.

„БиХ је веома мала земља која се и након рата бори с тешком ситуацијом јер су одређене ствари погрешно направљене. Не напредујемо, много је политичких борби, национализма. Ту је и то политичко питање у којем Срби поричу све оно што се у Босни догађало током рата. Дакле, ту је и даље много негативне енергије која на неки начин и позитивне приче попут успеха овог филма засени у једном тренутку. А било је заиста тешко све реализовати и технички и финансијски“, додала је.

За „The Hollywood Reporter“ проговорила је о томе зашто се сад одлучила за снимање филма те тематике.

„Немам рационално објашњење, морам рећи да сам много размишљала о Сребреници, али пре 10 година осећала сам да као редитељка нисам спремна за тако велик филм. Разговарала сам с многим преживелима и увек бих рекла: ‘Ваша прича заслужује да буде снимљена.’ Треба снимити толико филмова о Сребреници. Али увек сам мислила да то не би требало да ја урадим. Тек након што сам снимила четири играна филма, осетила сам да сам као редитељка спремна. Имам искуства. Осећам се довољно сигурно да уђем у ово“, рекла је, па додала:

„Будући да је то толико спорна тема, јер око Сребренице има толико лажних чињеница и лажних наратива, хтела сам врло прецизно да истражим све. Све чињенице морају бити тачне. Сваку ствар сам проверавала с неколико извора, иако сам била свесна да ће то бити играни филм. Нисам хтела да умањим причу погрешним чињеницама“.

„У сценама у којима се појављују историјске личности – попут Младића и пуковника Кареманса, готово сам се служила у потпуности транскриптима. Јер нисам могла да измислим бољи дијалог. Начин на који се Младић понаша, његове реченице, то је незамисливо“, испричала је.

Открила је и како је „заштитила“ филм од коришћења у политичке сврхе.

„Била сам свесна, због политичке ситуације, да би многи хтети да искористе тај филм за сопствене политичке циљеве. Тако смо премијеру организовали само за младе. Нису позвани политичари или ВИП гости. Заиста смо желели да направимо премијеру само да бисмо младима показали: рођени сте након што су се догодиле ове ужасне ствари. Нити сте криви за њих, нити сте жртве онога што се догодило вашим родитељима или баки и деди. Требало би да знате шта се догодило, али и да будете ослобођени од свега тога“, рекла је редитељка у интервјуу за амерички магазин, наводи „Индекс“.

Средином фебруара сазнало се да је филм прошао у ужи избор за номинацију за награду Оскар у категорији најбољег страног играног филма. Од 93 кандидата филм Јасмиле Жбанић ушао је међу 15 земаља у ужем избору за награду Америчке филмске академије, чије ће номинације бити објављене 15. марта, а додела 25. априла.