Прочитај ми чланак

Албански тајкун ТАЧИ који муља с Милом: Милиони од нафте, покушао да купи ФК Милан

0

Име Резарта Тачија одраније је познато онима који прате фудбал, нарочито италијанску Серију А. Пре уплива у свет фудбала, богатство је стекао на тржишту нафте, где је преко своје фирме "Тачи Оил" зарадио астрономске своте новца. Балканској јавности, пак, Тачи је постао познат када је његово име поменуто у предмету који суд у Палерму води против групе која је проневерила око 22 милиона евра за "Коза Ностру". Ни то можда не би била превише занимљива вест да су случај нису уплетени Мило и Ацо Ђукановић.

Тачи и његови сарадници се сумњиче да су учествовали у прању око 22 милиона евра „Коза Ностре“. Своју каријеру почео је давних дана, оснивањем фирме која ће постати једна од најбољих на свету, када је трговина нафтом у питању.

Како је створен албански „краљ нафте“

Тачи је још 1998. године основао фирму „Тачи Оил“. На самом почетку она је бројала свега шест запослених и једно складиште на северној обали Албаније.

Посао се убрзо проширио на два објекта, а Тачи је 2004. године основао фирму „Аника Ентерприсес“, чије је седиште у Швајцарској и делује као трговачки огранак „Тачи Оил-а“.

Од тада је све ишло узлазном путањом, па је албански тајкун неколико година касније успео да преузме 85 одсто акција Албанске рафинерије нафте (АРМО). Инвестиција му се итекако исплатила, јер је постао већински власник државне и једине рафинерије нафте у једној од најсиромашнијих земаља Европе.

Критичари су тврдили да је користио своје блиске везе са тадашњим албанским премијером Салијем Беришом да фактички добије рафинерију бесплатно и створи шему за утају пореза од више милиона евра у том процесу.

„Тачи Оил“ сада броји више од 1.400 запослених. Иако тачне бројке нису познате, процена је да се његово богатство мери у милијардама евра. У родној Албанији био је кривично гоњен због пореске преваре, али никада званично није оптужен.

„Тачи је дошао ниоткуда и нико заправо не зна како је зарадио новац“, рекао је тада бивши високи дипломата у албанској влади.

„Имам 700 милиона да купим Милан“

Пословни партнер браће Ђукановић пасионирани је љубитељ фудбала. Учестовао је у преузимању два клуба из италијанске Серие А – Милана и Парме. Иако му је покушај преузимања Милана пропао, 2014. године постао је већински власник Парме. Само два месеца након ступања на функцију председника клуба, Тачи је исту напустио.

Тадашњи председник Парме Томасо Гирарди желео је да прода клуб и та намера се брзо остварила. Након што је привремени председник Фабио Ђордано објавио да су нови власници „поуздани, познати људи“, откривено је да је главни инвеститор албански нафтни тајкун Резарт Тачи.

Тачијево име је већ било добро познато Италианима – он је био одговоран за неуспело преузимање фудбалског клуба Милана 2009. године.

„Имам 700 милиона евра да купим Милан“, рекао је тада Тачи.

„Намеравам да појачам клуб. Већ сам о томе разговарао са Берлусконијем. Рекао ми је да не намерава да прода, али знам да ће узети у обзир моју понуду, ако се изјасним“, пренели су италијански медији Тачијеве речи.

Миланова матична компанија убрзо је угушила разговоре о промени власништва, али је Тачи остао главна тема захваљујући безброј питања о његовом пословању. Контроверзна прошлост није га спречила да 2014. године преузме Парму, иако су навијачи били скептични због негативног искуства са Миланом.

Један од играча Парме Антонио Касано открио је да му клуб дугује око четири милиона евра плате, након што је раскинуо уговор, док је неколико других играча који чекају на плату до шест месеци изразило своје незадовољство.

Везе са „Коза Ностром“ и браћом Ђукановић

Мило и Ацо Ђукановић налазе се су у документу истражног судије из Палерма Алфреда Монталта, у предмету који се бави случајем албанског тајкуна. Један од сведока у овом случају – Даниеле Честагали испричао је суду да је лично водио разговоре са Ђукановићем, као и сам Тачи.

Разговори који су снимљени у јуну ове године докзују д је Тачи био у контакту са браћом Ђукановић. У једном од њих, он непознатој особи говори да ће им се исплатити уколико отворе рачун у „председниковој банци“, мислећи на Прву банку Црне Горе.

Даниеле Честагали, један од осумњичених у овом поступку сведочио је на суду о разговору који је водио са Тачијем.

“Нисам ти одговарао јер ме је звао он, добили смо позив од председника Црне Горе. Рачун је отворен у његовој банци, тако ће председник дуговати услугу. Тачи је звао председниковог брата (Ацо Ђукановић прим.аут.), после два минута је и председник звао и рекао – донеси их овде, остави их тамо, јер тако капитализујеш мене, а ја ти све покривам“, испричао је Честагали.

Мило Ђукановић, Мило ДјукановићМило Ђукановић Фото: ЕПА-ЕФЕ/БОРИС ПЕЈОВИЦ
Црногорско специјално државно тужилаштво формирало је предмет против председика Ђукановића због навода о прању новца преко Прве банке Црне Горе. Он је оптужбе негирао, наводећи да се ради само о „исконструисаној афери“.

„Реч је о потпуно исконструисаној афери. Из Кабинета је раније саопштено да не знам о којим особама се ради, нити сам са њима никакав контакт имао. И банка (Прва банка прим.аут) је рекла да са тим људима није имала никада контакт. Рекао бих да се ради о фалсификату, постали су нека врста праксе у политичком животу и медијској пракси где се жели суберзивно жели скретати пажња јавности са реалних проблема у Црној Гори, као што је нефункционална и неодржива власт и онда се жели јавност забављати са новим аферама“, рекао је Ђукановић.