Прочитај ми чланак

АФЕРА ПОДМИЋИВАЊА Срби у Хрватској за 1.500 динара постајали Мађари

0

Срби и Хрвати мењали су 2016. националност у мађарску за 1.500 динара да би гласали за Роберта Јаковицса за саборског заступника. Организатори су осуђени.

Foto: Thinkstock

Афера у којој је најмање једанаесторо грађана Барање подмићено како би за потребе парламентарних избора одржаних 2016. године променили своју националност у мађарску и потом на изборима на листи за саборског заступника мађарске националне мањине свој глас дали Роберту Јанковицсу, кандидату ДЗМХ, добила је свој првостепени судски епилог.

Осуђујућим пресуде на безусловни затвор добили су оптужени Атила Соко (46) из Грабовца и Гордан Муса Балаш (58) из Каранца.
Сока је за седам казнених дела против бирачког права осуђен на јединствену казну од годину дана затвора, док је Муса Балаш за четири казнена дела осуђена на јединствену казну од 10 месеци затвора, пише Јутарњи лист.

Судско веће којим је председавала судија Мирна Гргић након дуготрајног и често саботираног суђења закључило је како је Сока подмитио седам особа, а Муса Балаш, иначе радница Центра за социјалну заштиту у Белом Манастиру, четири особе, при чему је једној жени, корисници социјалне помоћи, чак и претила да ће јој „узети дете, кућу и социјалну помоћ“ ако не пристане на промену националности како би могла гласати за Јанковисца.

Међу људима који су преко ноћи постали Мађари било је и Хрвата и Срба, а практично су сви су били у статусу социјално угрожених особа, којима је сваки динар био готово као дар с неба. Стога и не чуди што су неки од њих пристали на овакве захтеве, иако су за промену „дреса“ добили готово па смешних неколико хилљада динара. Модус операнди пак био је готово истоветан у свим случајевима. Након што би људи пристали да промене националност, Атила Сока, а каткад и син Мусе-Балаш, аутомобилом би их возили у канцеларију државне управе, где би они потписали формулар којим су у бирачком смислу постали Мађари.

„Сока нас је одвезао у Осијек у једну од канцеларија у Жупаније, тамо смо нешто потписали, а он је рекао: ‘Сад сте Мађари!’ Дао је мојој супрузи 1.500 динара и обећао да ће нам после дати још 1.500, али више га нисмо видели. Иначе, с њим нисам у сукобу, али познајемо се дуго. Он је пре био с мојом садашњом женом, али сам му је ја преотео“, рекао је у свом сведочењу Далибор Врбанић, један од оних који су постали Мађари.

„Требало је да гласамо за Јанковицса, али нисмо изашли на изборе, јер смо сматрали да је то неправедно“, додао је Врбанић.

Неки од сведока на суду су потврдили како су за „трансфер“ награђени новцем, док се некима догодила потпуна амнезија, па се нису ничега сећали, али суд је на крају релевантним сматрао исказе које су дали у претказненом поступку, када су сви редом говорили да им је за промену националности нуђен новац. Додуше, неки од њих никада нису добили обећаних 1.500 динара.

Део њих на крају је и дао свој глас Јанковицсу, а део није ни изашао на изборе, јер су, како су казали, у међувремену схватили да су преварени. У томе су им, додуше, помогли и Јанковицсеви супарници на изборима из СМУ-а Денеш Шоја и Шандор Јухас, који су их, чувши што се догађа, посећивали и говорили им да би све требали да пријаве полицији, јер је реч о казненом делу, што су неки од њих и учинили, па је на крају и покренута истрага која је резултовала оптужницом и суђењем против Соке и Мусе-Балаш.

У истрази ипак није утврђена сумња да је Јанковицс стајао иза тога, али оптужница јасно наводи да се све догађало како би „нови Мађари“ гласали за њега. Он је на крају и победио Јухаса, и то за 311 гласова више, чему засигурно нису пресудили гласови „купљених Мађара“. Занимљиво је како је Хрватска у августу 2016. у само пет дана добила 89 нових Мађара на бирачком попису, од чега их је у Осјечко-барањској жупанији било 74.

Суд је Соки и Муси Балаш одредио безусловну затворску казну сматрајући да су искористили социјално угрожене особе и тиме, уз почињење казненог дела, показали „морално неприхватљиво понашање“. Једна од сведока, Антонија Новаковић, на суду је рекла и како је Сока за време суђења долазио код њене мајке Катице тражећи од ње да утиче на Антонију како ова не би сведочила на суду. Сока и Муса-Балаш негирали су кривицу. Сока је исказао да никоме није нудио нити дао мито. Исто је казала и Муса-Балаш, уз напомену да су сведоци инструисани од Денеша Шоје, а све како би се она и Соку оптужили за нешто што нису починили. Суд им није поверовао, али прича ту није завршена, јер ће одбране сасвим сигурно уложити жалбе на овакву пресуду.