Прочитај ми чланак

11 легалних начина да вас полиција пребије, штедеће само труднице и болесне

0

Једанаест различитих средстава принуде полиција ће моћи да употреби против окупљене групе грађана уколико се не разиђу након првог упозорења, пише у новом нацрту Закона о унутрашњм пословима, а међу њима су коњи, пси, палице, физичка снага...

Нацрт Закона у унутрашњим пословима прописује, у свом Члану 118, „употребу средстава принуде према групи лица“ и наводи се да је службено лице овлашћено да изда наређење групи људи да се разиђе ако су се противправно окупили, или се противправно понаша или својим понашањем може да изазове насилје или нарушавање јавног реда и мира.

Уколико се група не разиђе, даље се објашњава у нацрту, могу се употребити следећа средства принуде: физичка снага, распршивач са надражујућим средством, електромагнетна средства, службена палица, специјална возила, службени пси и коњи, уређаји за избацивање млазева воде, уређаји за емитовање звучних таласа, хемијска средства и средства за привремено онеспособљавање лица.

Ако се вратимо само годину дана уназад, на јулске демонстрације чији је заштитни знак постала незапамћена полицијска бруталност и прекорачење овлашћења и подсетимо се кадрова у којима на десетине полицајаца туче једну особу која лежи насред улице, седи на клупи или се на несрећу нашла у неком хаустору или ћошку, јасно је да је овакав нацрт закона изузетно проблематичан, али и то да смо такво понашање полиције већ осетили на кожи.

Таквог је става и београдски адвокат Боривоје Боровић који каже да је сведок таквих злоупотреба годинама.

„Ово је добра прилика да полиција може на законит начин да злоупотреби положај, да свако јавно окупљање везано за демократска права и слободе прогласи незаконитим и да растера било какве демонстрације и скупове различитих врста. Ми једноставно нисмо зрело, демократско друштво. Сведок сам многобројних злоупотреба од деведесетих година до данас, било је случајева када је полиција тукла студенте, посланике, представнике политичких партија, жене, децу… А, не смемо заборавити да је то једна иста полиција – из оног времена и ова данас“, објашњава Боровић за лист „Нова“.

Додаје и да су злоупотребе толико велике и многобројне, да ће овај закон, уколико „прође“ Скупштину, бити одлично покриће за то.

У следећем члану се појашњава да према лицима млађим од 14 година, очигледно болесним и изнемоглим лицима, особама са инвалидитетом и женама чија је трудноћа видљива или „које упозоре да су трудне“, средства принуде могу се употребити само ако неко од тих лица „ватреним оружјем, оруђем или другим опасним предметом угрожава живот лица“.

Логичним тумачењем код дела јавност се низ питања, а једно од њих свакако је да ли то значи да ће они који нису „очигледно болесни“ свакако добити.